Praca za granicą przez agencje – zasady współpracy

Home/Praca/Praca za granicą przez agencje – zasady współpracy

Poszukiwanie pracy za granicą, to duże wyzwanie zwłaszcza, jeśli nie znasz języka. Mimo otwarcia zagranicznych rynków pracy, wciąż istnieje ryzyko, że trafisz na nieuczciwego pracodawcę. Jeśli interesuje Cię bezpieczna praca za granicą, warto rozważyć szukanie przez agencje zatrudnienia. Wybór zaufanego pośrednika da Ci dostęp do sprawdzonych ofert, a dodatkowo zyskasz wsparcie specjalistów.

Jak pisaliśmy w artykule na temat legalnej pracy w Niemczech, współpraca z licencjonowaną agencją może uchronić przed konsekwencjami nieznajomości języka lub przepisów. Z drugiej strony trzeba być ostrożnym przy wyborze samej agencji. Poniższe wskazówki pozwolą Ci skutecznie zweryfikować pośrednika.

Czym się kierować szukając pracy za granicą przez agencje?

Przed rozpoczęciem współpracy i docelowym szukaniu pracy za granicą przez agencje, sprawdź:

  • czy wybrana agencja ma zarejestrowaną działalność oraz czy widnieje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (kraz.praca.gov.pl),
  • czy agencja ma certyfikat Ministerstwa Pracy lub Marszałka Województwa (z obowiązku tego są zwolnione agencje z państw członkowskich Unii, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii),
  • opinie na jej temat (im więcej pozytywnych informacji, tym większa pewność, że agencja istnieje i dba o pracowników),
  • czy opłaty pobierane przez agencję (z tytułu poniesionych kosztów) nie są zawyżone,
  • czy agencja nie „wymusza” dodatkowych opłat,
  • gdy w ofercie pracy agencji jest informacja o pracodawcy – czy istnieje on faktycznie oraz czy współpracuje z daną agencją.

Pamiętaj też, że agencja nie może pobierać opłaty za pośrednictwo pracy. Ma prawo tylko do zwrotu kosztów np. badania lekarskiego, dojazdu pracownika czy tłumaczenia dokumentów. Zanim podpiszesz umowę dowiedz się, czy wysokość opłat jest zgodna ze stawkami przyjętymi na rynku.

Formalności przy współpracy z agencją

Podstawą współpracy z agencją jest umowa, która powinna być dla pracownika zrozumiała. Jeśli nie znasz języka obcego (z kraju będącego celem wyjazdu), agencja powinna zapewnić Ci umowę po polsku. Dopóki nie otrzymasz poprawnej umowy, nie decyduj się na wyjazd. Ponadto masz prawo na spokojnie zapoznać się z samym dokumentem. Pośrednik nie może wymagać, że podpiszesz umowę od razu w biurze.

Niezbędne elementy umowy to: prawa i obowiązki pracownika (w tym posiadane kwalifikacje i potwierdzające je zaświadczenia), dane zagranicznego pracodawcy, obowiązki agencji i zapewniane przez nią warunki, wysokość wynagrodzenia, rodzaj ubezpieczenia. Tylko kompletna umowa, zawierająca wymienione informacje, jest zgodna z prawem. W poprawnej umowie znajdzie się też zapis o odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. W przypadku za złamanie tego zapisu daną stronę czekają konsekwencje prawne i finansowe.

Zalety współpracy z wiarygodną agencją:

  • pomoc tłumacza na wszystkich etapach współpracy (przy doborze ofert, przy przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych i podczas negocjacji warunków),
  • wsparcie opiekuna już po wyjeździe z kraju (zdalnie lub na miejscu),
  • normowany czas pracy (ponadto okres umowy wlicza się do stażu pracy),
  • ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe oraz wypadkowe (obowiązuje tylko w miejscu pracy. Jeśli potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia, musisz je wykupić we własnym zakresie),
  • odprowadzanie składek,
  • praca dla zweryfikowanego pracodawcy,
  • możliwość wyjazdu z zakwaterowaniem.

Praca za granicą? Przez agencje pewniej i bezpiecznie

Wyjazd za granicę, zwłaszcza ten pierwszy, może być źródłem dużego stresu. Zaufana agencja pracy pomoże Ci zaoszczędzić nerwów i uniknąć ryzykownych sytuacji. Pamiętaj by zawsze zachować ostrożność i nie podpisywać niezrozumiałych dokumentów. Jeżeli oferty pracy za granicą znalezione przez agencje pośrednictwa budzą Twoje wątpliwości, wyjaśniaj je na bieżąco, aby mieć pewność dobrze podjętej decyzji.

22 grudnia 2016|