W Niemczech jest stałe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Z tego względu poszukiwani są fachowcy, co stanowi szansę również dla specjalistów z Polski. Praca dla elektryka może być ciekawą propozycją zawodową. Podpowiadamy, jakie są oczekiwania niemieckich pracodawców oraz na jakie warunki może liczyć elektryk z Polski.
Co warto wiedzieć o pracy dla elektryka w Niemczech
Jak pisaliśmy w artykule na temat ofert pracy w Niemczech od zaraz, elektryk należy do jednego z bardziej poszukiwanych pracowników. Wynika to z braku niemieckich fachowców. Często wymogiem wobec elektryków z Polski ze strony pracodawców w Niemczech jest znajomość języka niemieckiego (przynajmniej w stopniu komunikatywnym, obejmującym branżowe słownictwo), natomiast niejednokrotnie istnieje możliwość odbycia nieodpłatnych lub częściowo refundowanych kursów już za granicą.
Pozostałe wymogi, które się powtarzają w ofertach pracy dla elektryka, to:
- kierunkowe wykształcenie,
- aktualne uprawnienia SEP,
- minimum roczne doświadczenie (często wymagane jest dłuższe, potwierdzone odpowiednimi zaświadczeniami).
Do tych wymagań dochodzi też często posiadanie przez elektryka prawa jazdy kategorii B. Praca może się bowiem wiązać z koniecznością dojazdu do miejsca zlecenia.
Więcej informacji znaleźć można na stronach agencji pośrednictwa, takich jak na przykład agencja pracy
Oferowane warunki
Dobry elektryk pracujący w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie znacznie wyższe niż obowiązująca minimalna stawka godzinowa 8,5 euro. Obecnie wynagrodzenie na tym stanowisku sięga nawet 12-13 euro. Poza wysoką stawką godzinową Niemcy oferują polskim elektrykom atrakcyjne diety, które mogą w sposób odczuwalny zwiększyć łączne wynagrodzenie.
Dodatkowe warunki oferowane polskim elektrykom:
- ubezpieczenie socjalne i zdrowotne,
- dbałość o bezpieczeństwo pracy,
- zakwaterowanie na preferencyjnych warunkach.
W przypadku zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy elektryk może też liczyć na stałą, zdalną opiekę koordynatora.
Jak elektryk może znaleźć pracę w Niemczech?
Na niemieckich i polskich serwisach internetowych można znaleźć wiele bezpośrednich ofert pracy dla elektryka. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne szukanie pracy, to przed zawarciem umowy sprawdź pracodawcę oraz warunki zatrudnienia. Upewnij się, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe.
Jeśli zależy Ci na pewnym, bezpiecznym zatrudnieniu, warto skorzystać z pomocy pośrednika. Licencjonowana agencja nie tylko zapewnia współpracę ze sprawdzonymi pracodawcami, ale też oferuje dodatkowe usługi takie jak przygotowanie i przetłumaczenie Twojego CV. Dodatkowo niektóre agencje umożliwiają częste przyjazdy do Polski. Przede wszystkim jednak będziesz mieć pewność co do legalności zatrudnienia, łącznie z odprowadzaniem niezbędnych składek i podatków.
Bezpieczeństwo w pracy dla elektryka za granicą
Polscy elektrycy zatrudnieni za granicą chwalą sobie zazwyczaj dbałość pracodawców o bezpieczeństwo. Wszelkie wymogi w tym zakresie są traktowane poważnie i nie ma mowy o pracy na wysokościach bez pasów bezpieczeństwa. Standardem jest praca w kasku i obuwiu ochronnym. Przestrzeganiu przepisów sprzyja skupienie na jakości pracy w takim samym zakresie, jak na jej tempie. Jeżeli efekt tego wymaga, nie oszczędza się na materiałach. Z tego samego powodu podczas prac wykorzystywane są wysokiej klasy sprzęty i narzędzia.
Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy w grę wchodzi zatrudnienie polskiego elektryka za granicą czy przez polskiego pracodawcę, pracownika obejmuje lokalne prawo pracy. Oznacza to nie tylko dostęp do państwowej opieki medycznej, ale również możliwość bezpłatnego ubezpieczenia rodziny przebywającej na przykład w Niemczech.