Niemcy są popularnym kierunkiem stałej emigracji zarobkowej Polaków. Na niemieckim rynku pracy jednocześnie nie brakuje ofert pracy na wakacje. Z możliwości wakacyjnej emigracji zarobkowej korzystają nie tylko studenci. Stabilne i bezpieczne zatrudnienie czeka na każdego, kto nie boi się ciężkiej pracy.
Dla kogo praca w Niemczech na wakacje?
Praca wakacyjna jest szczególnie atrakcyjną propozycją dla studentów. Wszystko za sprawą kilku miesięcy wolnego (po zdaniu matury przypadają nawet 4 miesiące wakacji). Młodzi ludzie, nie mając innych zobowiązań, decydują się na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wakacyjna praca staje się rodzajem przygody, a także sposobem zarobienia na studia – niezależnie od tego, czy w czasie wakacji młodzi decydują się pracować w kraju czy za granicą. Często są to ich pierwsze doświadczenia zawodowe.
W praktyce pracę w Niemczech na wakacje podejmują nie tylko studenci. Z tej opcji korzystają po prostu bezrobotni (zwłaszcza wieloletni bezrobotni z regionów Polski, gdzie brakuje ofert pracy). Najczęściej są to osoby młode, przed 35 rokiem życia, które nie mogą znaleźć zatrudnienia w kraju. Podejmują oni np. jedną pracę wakacyjną po drugiej, dzięki czemu mają stały dochód, pozwalający utrzymać się w kraju przez kilka miesięcy. Jest to atrakcyjna opcja również dla osób, które mają stałą pracę (np. nauczycieli) i mogą sobie pozwolić na minimum miesięczny wyjazd. Taka okazja daje możliwość podratowania domowego budżetu.
Do wakacyjnej pracy w Niemczech zachęcają:
- bliskość geograficzna (niższy koszt przejazdu),
- brak konieczności osobnych pozwoleń,
- różnorodność ofert,
- wyższe zarobki,
- brak konieczności znajomości języka,
- możliwość nauki (lub podszkolenia) języka.
Rodzaje ofert i sposoby poszukiwań
Niemcy regularnie poszukują w Polsce osób do pracy w ogrodnictwie czy sadownictwie. Nie jest tu wymagana znajomość języka, a godzinowa stawka (aktualnie 7,40 euro brutto za godzinę) wynosi średnio trzy razy więcej niż w Polsce. Pracodawcy rozpoczynają poszukiwania osób do pracy w Niemczech na wakacje często już zimą. W Internecie można znaleźć wiele ofert dotyczących:
- zbioru szparagów (praca zaczyna się w marcu i trwa do czerwca), truskawek (od czerwca), winogron, jabłek, gruszek (jesienią),
- zbioru sałaty, kapusty (rozpoczyna się w maju),
- zbioru pieczarek (praca całoroczna),
- utrzymania terenów zielonych.
Inną opcją jest praca na budowie lub jako opiekunka dla dzieci czy osób starszych. Tego typu zajęcia można podjąć nie tylko w wakacje.
Przy szukaniu pracy wakacyjnej w Niemczech polecamy nasze wskazówki z artykułu na temat szukania pracy za granicą. Warto też skorzystać z licencjonowanej agencji pracy pośredniczącej przy zatrudnieniu na okres wakacji (wcześniej koniecznie sprawdź, czy agencja posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).
Decydując się na pracę wakacyjną za pośrednictwem agencji, podobnie jak przy pracy stałej, trzeba poprosić o umowę, zbierającą wszystkie ustne ustalenia (w tym okres umowy, wynagrodzenie, warunki ubezpieczenia). Warto też przed wyjazdem wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która upoważnia do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii.
Szansa na dobrą pracę? W Niemczech na wakacje lub na stałe
Może się zdarzyć, że praca wakacyjna daje początek stałemu zatrudnieniu oraz przeprowadzce do Niemiec. Łatwiej przychodzi to osobom, którym pracę na wakacje pomagają znaleźć bliscy już przebywający na stałe w Niemczech. Okres wakacji okazuje się czasem na aklimatyzację. Poza możliwością stałego kontaktu z rodziną przekonują warunki pracy i życia, które w porównaniu z tymi w Polsce wypadają dużo lepiej. Warto więc potraktować pracę wakacyjną w Niemczech nawet jako pierwszy krok do zmiany swoich planów życiowych i zawodowych.