Jak znaleźć pracę za granicą? Nie tylko dla odważnych

Home/Praca/Jak znaleźć pracę za granicą? Nie tylko dla odważnych

Otwarcie europejskich rynków pracy sprawia, że Polacy chętniej szukają pracy za granicą. W dobie coraz większej mobilności, niższych kosztów podróży i komunikacji internetowej praca za granicą nie jest już tak dużym wyzwaniem, jak jeszcze dziesięć lat temu. Sami pracodawcy z kolei mają coraz lepszą opinię o polskich pracownikach, przez co pracownicy ci mogą oni liczyć na dobre warunki zatrudnienia. Świadomość tego, jak znaleźć pracę za granicą jest istotnym elementem poszukiwań.

Warto wiedzieć – jak znaleźć pracę za granicą

Poszukiwanie pracy najlepiej rozpocząć od ustalenia listy własnych oczekiwań, a nawet listy firm, z którymi chciałbyś nawiązać współpracę. Gdy będziesz wiedzieć, jaka praca Cię interesuje, łatwiej nadasz właściwy kierunek swoim poszukiwaniom, za sprawą których chcesz sprawdzić na sobie jak znaleźć pracę za granicą i dodatkowo jak ją utrzymać na dłużej. Poniżej najpopularniejsze metody:

  • prasa, Internet – to uniwersalne źródło ofert niezależnie od rynku pracy, który Cię interesuje. Aplikowanie na wybrane ogłoszenia wymaga jednak systematyczności, przy czym najbezpieczniej jest odpowiadać na oferty pracy, gdzie spełniasz wymogi potencjalnego pracodawcy,
  • agencje zatrudnienia – opcja szczególnie wygodna dla nieznających języka. Licencjonowany pośrednik doradzi Ci w kwestii doboru stanowiska i pomoże załatwić wszystkie formalności,
  • profil zawodowy – w mediach społecznościowych lub na stronach z ofertami pracy. To wygodny sposób dla specjalistów ze znajomością języków obcych. Firmy zagraniczne mogą poszukiwać nowych pracowników, między innymi poprzez przeglądanie ich profili online.

Droga do zdobycia odpowiedzi na pytanie „Jak znaleźć pracę za granicą” jest różna w zależności od kraju. Najlepiej nie ograniczać się do aplikowanie na konkretne oferty. Możesz wysłać swoje CV bezpośrednio do agencji lub firmy, z którą chcesz nawiązać współpracę. Taka postawa dowodzi, że masz motywację, wzrosną Twoje szanse na pozytywną odpowiedź.

Poniżej 3 spośród licznych możliwości zajęcia za granicą:

1. Praca fizyczna

Polakom za granicą najłatwiej jest zdobyć pracę fizyczną (pisaliśmy o tym na przykładzie niemieckiego rynku pracy). Trwa to krócej i nie wymaga znajomości języka. Pracodawcy też nie zawsze wymagają dokumentów dotyczących posiadanych kwalifikacji. Pod względem ofert pracy fizycznej dla Polaków aktualnie dominują Niemcy.

2. Praca biurowa

Jest trudniejsza do zdobycia. Niezbędna znajomość języka, ale i bogate kwalifikacje. Dla znających język angielski jest nie tylko Wielka Brytania, ale też Holandia, w której dopuszcza się komunikację w tym języku.

3. Praca sezonowa, tymczasowa

Ten przypadek zasługuje na osobne omówienie. Mieszczą się tu oferty pracy wakacyjnej np. dla niani lub związanej ze zbiórką warzyw, owoców. Jest to też możliwość pracy przy konkretnych zleceniach np. budowlanych.

Zasady, którymi należy się kierować – czyli jak znaleźć dobrą pracę za granicą

Znalezienie legalnej, dobrze płatnej pracy uda się prędzej, jeśli przyjmiesz kilka zasad, polegających na weryfikacji głównych elementów związanych z zatrudnieniem.
Gdy skorzystasz już z porad jak znaleźć pracę za granicą, sprawdź koniecznie:

  • pracodawcę – czy firma istnieje oraz czy jest legalna. Polskie agencje zatrudnienia można sprawdzić w rejestrze KRAZ (te, które w nim nie widnieją najlepiej pominąć). Odrzucić należy też agencje, które pobierają opłaty za pośrednictwo. Sposobem na zweryfikowanie firm zagranicznych jest wyszukanie wyczerpujących informacji (adres, strona internetowa, wygląd biura) i opinii widniejących na ich temat w internecie.
  • sposób naliczenia wynagrodzenia – tu trzeba uwzględnić rozróżnienie kwoty netto i brutto, przewidzianą normę czasu (w tym gwarantowany okres pracy), płatność nadgodzin, rozliczenie nadgodzin,
  • dokument, który określa warunki współpracy. W Europie dopuszczalne jest ustne zawieranie umów, ale masz prawo oczekiwać papierowego dokumentu. Podpisz go jednak dopiero, gdy warunki będą dla Ciebie odpowiednie i zrozumiałe.

Przygotowania do wyjazdu

Planując pracę za granicą, sprawdź, jak w danym kraju wyglądają:

  • formalności związane z rozpoczęciem pracy (zapoznaj się z lokalnym prawem pracy),
  • wymogi związane z pobytem,
  • ochrona polskich obywateli (kontakt z konsulatami, urzędami).

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe rozważ wszystkie możliwości związane z pracą w Polsce. Pobyt za granicą z dala od rodziny i przyjaciół może być trudny. Jeżeli jednak przeważa determinacja i chęć rozpoczęcia pracy na przykład w Niemczech na określonym stanowisku, należy spodziewać się dłuższego oczekiwania odzewu ponieważ zagraniczni pracodawcy często organizują rekrutację na szeroką skalę, a to wiąże się również z weryfikacją informacji, które kandydaci zamieszczają w swoich CV. Wiedz o tym, jak znaleźć pracę za granicą, i jak ją utrzymać po pozytywnym zakończeniu procesu rekrutacji.

20 grudnia 2016|