Bulwar Zygmunta Augusta – Elbląg

Home/Atrakcje turystyczne/Bulwar Zygmunta Augusta – Elbląg

Elbląg to nie tylko jedno z najstarszych miast w Polsce, założone w 1237 roku, ale także miejscowość położona najniżej z wszystkich w naszym kraju. Perła Polskiej archeologii stale się rozwija. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej rozbudowywana jest sieć tramwajowa, port morski, a także odbudowywane Stare Miasto. W bliskim sąsiedztwie tego ostatniego znajduje się Bulwar Zygmunta Augusta.

Pomost Rybacki – wcześniejsza nazwa Bulwaru Zygmunta Augusta w Elblągu

Bulwar Zygmunta Augusta to jedna z ulubionych części miasta, jeśli chodzi o spacer i wypoczynek. Położony nad brzegiem rzeki nazwanej tak samo jak miasto, pełni rolę deptaka. Prawie do końca XVIII wieku oddzielony był od miasta murami,w których znajdowały się liczne bramy będące ujściami głównych ulic. Po 1773 roku większość murów rozebrano, nieznaczną część przebudowano.

Poprzednio miejsce to nosiło nazwę Pomostu Rybackiego (Die Fisch Brücke), która odnosiła się dokładnie do fragmentu położonego między Mostem Wysokim a żurawiem stojącym w pobliżu Mostu Niskiego. Stara nazwa związana jest z pomostem, służącym mieszkańcom do handlowej wymiany rybami i produktami rolnymi z kupcami przybywającymi do miasta w łodziach. Miano Bulwar Zygmunta Augusta miejsce to uzyskało w roku 1975.

W północnej części Bulwaru znajdują się budynki Żeglugi Gdańskiej, znany lokal gastronomiczny oraz kasy, gdzie można kupić bilety na rejsy na trasie Krynica Morska-Frombork. Do końca II wojny światowej w tym samym miejscu działały firmy żeglugowe, między innymi Zedlera i Schichaua, które oferowały mieszkańcom transport do Krynicy Morskiej i przez elbląski kanał.

Ciekawe budynki przy Bulwarze Zygmunta Augusta

Na uwagę zasługuje budynek mieszczący się przy Bulwarze, tak zwany Dom Rektora, w którym w okresie międzywojennym mieściła się szkoła Agnes Miegel Schule. Właścicielka była dziennikarką i pisarką, uważaną za symboliczną matkę Prus Wschodnich.

Wejście do budynku ozdabiają dwa kamienne sfinksy, a sąsiaduje on z jednopiętrową kamienicą, w której mieści się siedziba Prokuratury Okręgowej.

Przy Bulwarze znajduje się również Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Tu od około 1458 roku do końca lat dwudziestych XVI wieku mieścił się klasztor sióstr Brygidek, a od 1535 roku elbląskie gimnazjum. Była to pierwsza placówka humanistyczna tego typu w Polsce, posiadająca jeden z największych zbiorów bibliotecznych w Prusach. Szkoła mogła się także poszczycić kolekcją instrumentów astronomicznych, wykonanych w XVIII wieku przez browarnika, lekarza i miedziorytnika Johanna Friedricha Enderscha (twórca map Warmii, Żuław, Prus, również autor grafik przedstawiających elbląskie budowle, i wykonawca słynnych globusów).

W 1973 roku funkcjonujące przy ul. Wigilijnej Muzeum zostało przeniesione do budynku dawnego Gimnazjum elbląskiego. Głównym zadaniem Muzeum Archeologiczno-Historycznego jest gromadzenie materiałów dotyczących historii miasta i okolic. Prowadzi wystawy stałe i czasowe, a w ostatnich latach kładzie duży nacisk na edukacyjną działalność skierowaną zarówno do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, jak i dorosłych odbiorców.

Bulwar Zygmunta Augusta i inne miejsca wypoczynku w Elblągu

Jeżeli ktoś zapragnie odmiany i nie chce dłużej spacerować elbląskim Bulwarem Zygmunta Augusta, może udać się do Bażantarni. Zabytkowy park leśny znajduje się na skraju Wysoczyzny Elbląskiej, pełnej malowniczych wzgórz i głębokich wąwozów. Dzięki takiemu krajobrazowi nazywana jest „małymi Bieszczadami”.

Na lubiących żeglować lub podziwiać niesamowite zabytki czeka Kanał Elbląski – imponujące arcydzieło hydrotechniki – ponad 150-letni i ponad 80-kilometrowy szlak wodny, po którym statki, jachty, a nawet kajaki nie tylko płyną, ale również suną po trawie, aby przy pomocy wymyślnego systemu śluz i pochylni pokonać łączną różnicę wysokości około 100 metrów pomiędzy Ostródą a Zalewem Wiślanym.

03 grudnia 2017|