Zagraniczny rynek pracy przyciąga atrakcyjnym wynagrodzeniem i dostępnością pracy. Częstym celem podróży zarobkowych Polaków są Niemcy. Zachęca wyższa stawka godzinowa, która od tego roku wynosi 8,5 Euro. Według oficjalnych danych aktualnie Polaków zatrudnionych w Niemczech jest dwa razy więcej niż jeszcze cztery lata temu. Szczególnie interesujące oferty czekają na znających języki obce, jednak rynek niemiecki daje też szansę osobom nieznającym niemieckiego. Jak więc znaleźć pracę w Niemczech bez znajomości języka?
Przykładowe oferty pracy gdy nie wiesz, jak znaleźć pracę w Niemczech
Dla Polaków nieznających języka istnieją różne możliwości pracy fizycznej, gdzie komunikacja werbalna nie jest konieczna, natomiast docelowo i tak warto poznać język obcy. Gdy już wcześniej dowiesz się, jak znaleźć pracę w Niemczech be znajomości języka i otrzymasz zatrudnienie, być może sam pracodawca dofinansuje dla Ciebie kurs językowy. Warto jednak poznać podstawy samodzielnie. Niemcy doceniają szczególnie kwalifikacje polskich rzemieślników, ale również chęć komunikowania się po niemiecku.
Zawody w których często pracują obcokrajowcy w Niemczech, to między innymi:
- budowlaniec,
- cieśla,
- dekarz,
- stolarz,
- elektryk,
- hydraulik,
- operator maszyn budowlanych,
- montażysta linii produkcyjnych,
- opiekun osób starszych,
- sprzątaczka.
Zawodów o dużym stopniu zapotrzebowania na nową kadrę jest dużo więcej, o czym świadczą konkretne ogłoszenia. Ślusarze, elektrycy, pracownicy produkcji – na wszystkie te stanowiska Niemcy poszukują fachowców także z Polski. Możliwe jest zatrudnienie zarówno przez firmy, jak i przez osoby prywatne.
Nie w każdym przypadku jest konieczny wyjazd na stałe. Część osób decyduje się na pracę w Niemczech przez kilka miesięcy w roku, a pozostały czas spędzają w Polsce. Nie oznacza to pracy sezonowej, związanej ze zbiórką owoców. Możliwe jest zatrudnienie tymczasowe np. w ramach konkretnego zlecenia (budowy czy produkcji). Dochód uzyskany w ciągu kilku miesięcy pracy w Niemczech pozwala utrzymać się w Polsce przez pozostałą część roku.
Sposoby poszukiwania pracy w Niemczech
Niemieccy pracodawcy cenią polskich pracowników za rzetelność i znajomość rzemiosła. Jeśli jesteś fachowcem w danej dziedzinie, masz szanse na zatrudnienie w swoim zawodzie. Jeśli nie masz doświadczenia ani kwalifikacji, możesz zdecydować się na inne stanowisko, uwzględniające niezbędne przeszkolenie.
Gdy nie znasz języka niemieckiego, samodzielne szukanie pracy warto zacząć od Internetu, będąc jeszcze w Polsce. Na polskich stronach można znaleźć wiele ofert po polsku. Wszystko dzięki temu, że pracodawcy niemieccy korzystają z pośrednictwa polskich firm. W artykule dotyczącym zasad szukania pracy pisaliśmy m.in. o tym, że warto mieć plan działania np.:
- ustalić kierunek poszukiwań (konkretny zawód, umiejętność, lokalizacja),
- zebrać adresy stron będących wyszukiwarkami ofert (np. EURES) i regularnie je przeglądać,
- znaleźć firmy, które pośredniczą w zatrudnieniu Polaków w Niemczech.
Niektóre oferty pracy u zachodnich sąsiadów przewidują zatrudnienie dla par, co ułatwia późniejsze funkcjonowanie w nowym otoczeniu. Najwygodniejszą opcją poszukiwania pracy jest oferta z polecenia. Częste są przypadki, gdy fachowcy, którzy już znaleźli zatrudnienie, sprowadzają kolejnych wykwalifikowanych znajomych. W rzeczywistości jest to ułatwienie dla obu stron. Dla osoby z Polski to szansa na dobrą pracę, a dla przebywającego w Niemczech możliwość współpracy ze swoim rodakiem jest budująca pod względem psychicznym. Mając świadomość tego, jak znaleźć pracę w Niemczech, można działać skuteczniej już na etapie poszukiwań.
Współpraca z agencją zatrudnienia – fachowcy wiedzą, jak znaleźć pracę w Niemczech
Polacy podejmujący pracę fizyczną w Niemczech często pracują nielegalnie, bez umów i ubezpieczenia. Bezpiecznym rozwiązaniem, szczególnie dla nieznających języka, jest skorzystanie z pomocy licencjonowanej agencji zatrudnienia. Z jej doradztwem wszystkie formalności załatwisz w języku polskim.
Zalety pośrednictwa agencji pracy – możesz liczyć na:
- legalne zatrudnienie w oparciu o kontrakt (ubezpieczenie, opłacone składki),
- doradztwo ws. obowiązków pracownika związanych z pobytem w Niemczech,
- zatrudnienie przez sprawdzonego pracodawcę,
- bieżące wsparcie opiekuna agencji,
- możliwość zatrudnienia wraz z zakwaterowaniem.
Wiedza o tym, jak znaleźć pracę w Niemczech nie znając języka sprawi, że również bez tej umiejętności możesz starać się o posadę godną zainteresowania. Jeśli jednak się obawiasz, czy dostępne oferty są wiarygodne, skorzystaj z pomocy agencji współpracującej z konkretnymi pracodawcami. Wcześniej koniecznie sprawdź jej licencję i opinię osób już zatrudnionych. Dzięki informacjom w sieci szybko dowiesz się, czy warto zacząć współpracę.