Zwiedzanie Planety Doświadczeń w Puławach

Home/Nauka/Zwiedzanie Planety Doświadczeń w Puławach

Połączenie Dni Puław z 10. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej pozwoliło przez 4 dni wspólnie świętować, uczyć się i bawić. W tym czasie możliwe było zwiedzanie Planety Doświadczeń w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Pod czujną opieką specjalistów i naukowców z poszczególnych dziedzin można było przyjrzeć się urządzeniom niespotykanym w codziennym życiu, a także przeprowadzić doświadczenia i ciekawe eksperymenty.

Festyn naukowy z pozytywną energią w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Świat nauki na wyciągnięcie ręki – tak właśnie było podczas zwiedzania Planety Doświadczeń. Poza typowym odwiedzaniem poszczególnych pomieszczeń, festyn dał szansę, aby dodatkowo:

  • przetestować swoje predyspozycje do latania na symulatorze lotów,
  • tworzyć własne wynalazki z nowoczesnych i funkcjonalnych materiałów,
  • sprawdzić doświadczalnie, jak wytwarzać prąd z cytryny,
  • poznać interaktywną ekspozycję „Imagineering Team” łączącą zabawę z edukacją.

Połączenie zabawy, tak bliskiej zwłaszcza najmłodszym, oraz nauki sprawiło, że uczestnicy zwiedzania z chęcią poznawali kolejne miejsca i z zapałem brali udział w zabawach indywidualnych oraz grupowych, których podstawę stanowiła zawsze wiedza, a wykazać się należało między innymi refleksem, inteligencją, ale także umiejętnością współpracy z innymi uczestnikami. Wiedzą merytoryczną służyły chociażby Łódzkie Centrum Nauki Eksperymentarium i Planetarium Astropark.

PPNiT – idea powstania niezwykłego miejsca

Do powstania Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego przyczyniły się między innymi władze miasta, wspierające lokalną przedsiębiorczość i gospodarkę. Zainteresowane były również Zakłady Azotowe Puławy S.A, którym zależało na zwiększeniu przepływu wiedzy w dziedzinie biotechnologii i chemii organicznej. Stworzenie Parku wiązało się ze stawianymi przed nim celami, w tym także z łączeniem nauki i przedsiębiorczości. Nowoczesny kompleks budynku dał siedzibę wielu początkującym przedsiębiorcom, a dostępne zaplecze technologiczne oraz wsparcie fachowców pozwoliło na bardziej realne wejście na rynek z sukcesem.

Atrakcyjna baza lokalowa niezbędna do prowadzenia małego i średniego przedsiębiorstwa to podstawa działań firm z tego sektora bez względu na branżę. Zróżnicowanie profili firm sprawia, że współpraca pomiędzy nimi a uczelniami badawczymi i instytucjami naukowo-badawczymi może się odbywać w sposób bardziej sprawny oraz owocny, a dotyczący głównie przepływu nowoczesnych technologii i produktów rynkowych do mniej lub bardziej zaawansowanych procesów produkcji. Łączna powierzchnia użytkowa parku wynosi 12 132 m2 i pozwala na równoległe funkcjonowanie przedsiębiorczości z technologią.

Przeczytaj artykuł: Pracownicy z Ukrainy w Polsce – sytuacja ekonomiczna i społeczna

Trzy ważne obszary dla jednej koncepcji Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Wszystko to, co można było zobaczyć i wykonać podczas zwiedzania Planety Doświadczeń, ma swoje źródło w codziennej pracy Parku. Jego trzy odrębne obszary łączą spójną całość w kontekście funkcjonalności i zasadności prowadzenia poszczególnych działań.

1. Inkubator Technologiczny

Atrakcyjna baza lokalowa to możliwość korzystania z pomieszczeń biurowych, konferencyjnych lub produkcyjnych na preferencyjnych warunkach. Młoda firma może zaoszczędzić na koszcie wynajmu standardowego lokalu lub hali, który to koszt jest często wielokrotnie wyższy niż ten za korzystanie z Inkubatora. Innowacyjne firmy mogą tu liczyć dodatkowo na profesjonalne doradztwo, szkolenia, a nawet promocję i poręczenia. Plusem jest również nowoczesne wyposażenie pomieszczeń.

2. Centrum Przedsiębiorczości

Pięciomodułowa sala konferencyjna na 50-250 osób ułatwia prowadzenie działalności dydaktycznej, konferencyjnej, szkoleniowej oraz coachingowej. Dopełnienie stanowią mniejsze salki konferencyjne na bardziej kameralne spotkania służbowe oraz pokoje biznesowe, które przyjmują funkcję typowego gabinetu. Sprzęt multimedialny do prowadzenia videokonferencji oraz szerokopasmowy Internet to również istotne aspekty tego obszaru. Dla osób planujących zostać dłużej oferowane są także pokoje gościnne.

3. Centrum Technologiczne

Miejsce dla firm, które mają już za sobą etap Inkubatora Technologicznego. Firmy te mają opracowane technologie lub koncepcje, które można z powodzeniem zastosować w określonych dziedzinach, a Centrum wspiera aktywnie transfer tych technologii do realnej sfery biznesu. Pomieszczenia biurowe, laboratoryjne i produkcyjne tutaj także wyposażone są na wysokim poziomie lub dają możliwość samodzielnej adaptacji, natomiast wszystkie są klimatyzowane, zapewniają również bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Sposób na to, aby zaciekawić dzieci nauką – zwiedzanie „Planety Doświadczeń”

Podczas Dni Otwartych Funduszy Unijnych Puławski Park Naukowo-Technologiczny poświęcił całe dwa dni spośród czterech dla grup ze szkół i przedszkoli. III edycja projektu była niezwykle ciekawa i zainteresowała nawet najmłodszych, którzy lubią eksperymentować, uczyć się poprzez zabawę, a także zdobywać wiedzę podaną w niecodzienny sposób. Kolejne dwa dni (10 i 11 maja) to wstęp wolny dla wszystkich, a wtedy dorośli mogli osobiście sprawdzić, co tak zachwyciło dzieci, które już wystawę widziały.

20 grudnia 2017|