Przygotowanie do egzaminu – o czym warto pamiętać?

Home/Nauka/Przygotowanie do egzaminu – o czym warto pamiętać?

Bez względu na to, czy przed Tobą egzaminy w szkole, na uczelni, czy te dotyczące prawa jazdy, możesz znacznie usprawnić swoje przygotowania, szybciej opanować materiał oraz zredukować stres, który często zamiast motywować – paraliżuje. Współczesne metody pozwalają uczyć się znacznie efektywniej i na dłużej zapamiętać opanowany materiał, a także umieć wiedzę zastosować w praktyce. Usprawnienia te dotyczą zarówno tych sytuacji, gdy masz dużo czasu na naukę, jak również takich, gdy czasu jest niewiele.

Nie każdy umie się uczyć, czyli przygotowanie ma znaczenie

Długi czas spędzony nad przyswajaniem i powtarzaniem materiału nie jest niczym nadzwyczajnym podczas przygotowania do danego egzaminu, natomiast jeżeli czas ten jest nieproporcjonalnie długi do opanowanej wiedzy, warto zastanowić się nad przyczyną. Nauka powinna przynosić efekty w postaci konkretnej opanowanej wiedzy lub umiejętności. Jeżeli u Ciebie ten system zawodzi, zwróć uwagę na:

  • motywację – brak chęci do nauki i brak pozytywnego nastawienia to jedne z podstawowych „spowalniaczy”. Postaw sobie realny cel oraz równie realny czas na jego osiągnięcie, to też dobrze motywuje,
  • koncentrację – przed rozpoczęciem nauki zajmij się wszystkim tym, co mogłoby Cię rozpraszać, na przykład sprawdź pocztę, uporządkuj miejsce do nauki i zadbaj o najlepsze dla Ciebie warunki do skupienia uwagi,
  • metody – zależnie od tego, czy czeka Cię egzamin pisemny, ustny, czy inna forma sprawdzania wiedzy oraz jakie są Twoje predyspozycje, możesz postawić na techniki pamięciowe, notatki graficzne, platformy do nauki online i inne.

Często także osoby dorosłe uczą się za pomocą nieodpowiednich dla nich metod, dlatego dobrze jest poznać swoje słabe i mocne strony dotyczące zdobywania wiedzy oraz zapamiętywania. Pozwoli to znacznie lepiej rozplanować czas na naukę, a dodatkowo wybrać odpowiednie zajęcia, jeżeli zechcesz poprawić swoją pamięć oraz koncentrację pod okiem fachowców.

Przeczytaj również

Dobry nastrój jako element przygotowania do egzaminu

Podczas nauki pozytywne nastawienie powinno być elementem obowiązkowym. Negatywne myśli na dowolny temat trzeba odsunąć, aby szybciej i skuteczniej opanować materiał. Pozwoli to skupić się wyłącznie na nauce i poświęcić jej znacznie mniej czasu niż podczas ciągłych myślowych „wtrętów”. Pozytywnemu nastawieniu sprzyja także rozpoczęcie nauki niezwłocznie i zgodnie z planem. Masz wtedy odpowiednio dużo czasu, nie tracisz go na zbędne czynności, wyrabiasz w sobie pozytywne nawyki.

Znając swoje możliwości możesz dokładniej rozplanować przygotowania do dowolnego egzaminu. Jeżeli wiesz, że 2 godziny nauki bez przerwy to maksimum, mądrze te przerwy wykorzystaj, nie przedłużaj ich bez potrzeby. Plan powinien dotyczyć właśnie również przerw – jak długie mają być, aby nie zaburzyć rytmu nauki, a jednocześnie pozwolić na nieco relaksu. Cały proces nauki wydawać się może skomplikowany, natomiast gdy opanujesz sztukę planowania, motywacji oraz korzystania z dostępnych metod, masz większą szansę na sukces.

Skuteczne uczenie się ma o wiele więcej znaczeń

Podczas nauki zapamiętaj albo zapisuj, co działa najkorzystniej w Twoim przypadku. Może to być spokojna muzyka w tle, optymalne oświetlenie lub przebywanie w konkretnym pomieszczeniu w domu, a w kwestiach typowo merytorycznych – odpowiednio sporządzone notatki, zapiski tworzone w trakcie nauki (na przykład w formie popularnej mapy myśli, gdzie szczegółowe informacje przedstawione są za pomocą rysunków, strzałek, pojedynczych słów lub krótkich haseł), kolejność korzystania z własnych notatek, książek oraz informacji online. Często wystarczy usiąść i czytać ze zrozumieniem, natomiast jeżeli Ty potrzebujesz więcej opcji, wybierz te, które usprawnią Twoje przygotowania do wszelkich egzaminów teraz i w przyszłości.

12 grudnia 2017|