Sprawdź jakie atrakcje czekają na Ciebie w bibliotece otwartej!

Home/Nauka/Sprawdź jakie atrakcje czekają na Ciebie w bibliotece otwartej!

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka jest imponującym obiektem z siedzibą w Katowicach. To wspólna biblioteka dwóch uczelni: Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego, która powstała w 2012 roku dzięki dotacji z funduszy unijnych. Dwa lata później, 10 maja 2014 roku, Centrum zorganizowało dzień otwarty z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Pomieszczenia dostępne na co dzień wyłącznie pracownikom biblioteki oraz te, do których uczęszczają również studenci i pozostali użytkownicy, można było zwiedzić, zobaczyć znajdujące się w nich zbiory, a także poznać nowatorskie rozwiązania zastosowane w samym budynku.

Interesujący czerwony piaskowiec oraz nowoczesne rozwiązania architektoniczne

Obok budynku nie sposób przejść obojętnie. Konstrukcja składa się z dwóch brył, z których większa stoi na polu prostokątnym o wymiarach 63,75 m x 46,25 m, a na niej znajduje się mniejsza o wymiarach 48,75 m x 16,25 m i wysokości 14,3 m. Już po samych formatach można zatem ocenić, z jak dużą inwestycją mamy do czynienia. Obie bryły budowli są trójkondygnacyjne, a wnętrza zostały tak zaprojektowane, wyposażone i urządzone, że zapewniają idealne warunki do nauki, do prowadzenia konferencji oraz innych wydarzeń uczelnianych lub komercyjnych.

Podczas Dni Otwartych można było dokładniej przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom i zobaczyć z bliska wyposażenie poszczególnych sal. Plan dnia wypełniony był po brzegi, obejmował:

  • zwiedzanie w towarzystwie pracowników Biblioteki o każdej pełnej godzinie – dobrze zorganizowana akcja zwiedzania pozwoliła wielu grupom przejść poszczególne kondygnacje oraz zobaczyć rozmach, z jakim urządzono i wyposażono wnętrza,
  • warsztaty – prowadzone pod nazwą „Sztuka szukania w labiryncie informacji” pokazały, jak szybko i skutecznie znaleźć pożądane tomy w przepastnych zbiorach biblioteki, liczących około 800 tysięcy pozycji, z czego 300 tysięcy w wolnym dostępie,
  • pokaz najciekawszych zbiorów – między innymi druki wydane przed 1950 rokiem i znacznie starsze, rzadkie oraz cenne pozycje w pojedynczych egzemplarzach, a także inne nieudostępnione w ramach samowypożyczalni,
  • zabawy, quizy, niespodzianki – liczne atrakcje głównie dla dzieci, które również tłumnie przybyły na Dni Otwarte. Dodatkową rozrywką nie tylko dla dzieci była wystawa „„Budowa CINiBA w obiektywie”, która doskonale obrazowała poszczególne etapy powstawania Centrum.

Bezpłatny wstęp, przyjazna atmosfera oraz dogodne rozwiązania również dla osób niepełnosprawnych sprawiły, że tego dnia każdy mógł poznać zakamarki tak nowoczesnej biblioteki i przekonać się do częstszego korzystania z możliwości, jakie daje odwiedzającym.

Wrzutnia książek? W CINiBA można oddać książki przez całą dobę

Zamiast konieczności standardowego odwiedzania biblioteki w godzinach jej otwarcia, pomyślano o bardziej praktycznym i elastycznym rozwiązaniu – wrzutni książek. Znajduje się ona na zewnątrz budynku, zapewnia całodobowy dostęp posiadaczom specjalnej karty lub legitymacji studenckiej. Książki wyposażone w chip trafiają przez wrzutnię do sorterów, które usprawniają powrót woluminów do właściwych działów, aby mogły szybko trafić na półkę. Takie usprawnienie to prawdziwa innowacja, która znacznie przyspiesza pracę biblioteki i zachęca czytelników do korzystania z jej zasobów.

Godziny otwarcia biblioteki są na tyle dogodne, że nie tylko podczas zwracania książek, ale też przy wypożyczaniu można wygospodarować czas na wizytę w CINiBA. Centrum jest czynne od poniedziałku do soboty od 8.00 do 20.00. Najkrótszy możliwy czas wypożyczenia obejmuje osoby niebędące studentami ani pracownikami Uniwersytetu Śląskiego lub Uniwersytetu Ekonomicznego – okres ten wynosi 4 tygodnie. Generalnie posiadacze odpowiedniej karty mogą wypożyczyć książkę nie podchodząc nawet do obsługi biblioteki, wystarczą 4 kroki: podejść do specjalnego urządzenia na wzór bankomatu, włożyć kartę do czytnika, położyć książkę na blacie (zostanie zidentyfikowana poprzez chip), wybrać na ekranie ikonkę „wypożycz”. To niezwykle proste i wygodne.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – nie tylko do czytania

Poza obszernymi zbiorami książek w CINiBA znajdują się również stanowiska komputerowe. 150 takich stanowisk to liczba imponująca, a jednocześnie wystarczająca, aby w tym samym czasie wiele osób mogło korzystać z Internetu lub mieć dostęp do mediateki z możliwością odtwarzana płyt i wypożyczenia słuchawek w gmachu biblioteki.

Naukę lub pisanie prac w ciszy zapewniają natomiast specjalne kabiny, które odpowiednio izolowane, dają komfort odcięcia się od zgiełku. Można tam przynieść własne książki, notatki, laptop. Idealne miejsce między innymi dla studentów-rodziców, którzy na czas sesji potrzebują odpocząć od codziennego zabiegania związanego z opieką nad dziećmi i skupić się na nauce.

Przestrzeń, sprzęt oraz nieograniczone możliwości

Za sprawą nowoczesnych multimedialnych sal biblioteka stała się również idealnym miejscem do przeprowadzania konferencji, wykładów i wystaw. Dostęp do fachowej literatury, publikacji, a także do Internetu usprawniać może i urozmaicać poszczególne spotkania oraz wydarzenia. Centrum posiada też bogate zaplecze sprzętowe, które ma wpływ na popularność sal konferencyjnych i seminaryjnych. Tablica interaktywna oraz sprzęt do tłumaczeń symultanicznych na 100 osób to jedne z licznych możliwości. CINiBA jest zatem nie tylko biblioteką, lecz również miejsce rozwijania firm i rozwoju relacji międzyludzkich.

Artykuł przygotowany przy pomocy specjalistów z firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją biurek, foteli i krzeseł Ergodesk

02 lutego 2018|