Wysokie zarobki to główny powód emigracji zarobkowej Polaków do innych krajów. Pracując za granicą można zarobić kilkakrotnie więcej niż w Polsce. Dotyczy to także pracy sezonowej w Niemczech. Tego typu możliwości sprawiają, że sezonowy dochód przez niektórych pracowników jest traktowany jako stały.
Legalna praca sezonowa w Niemczech – gwarancja stałych zarobków
Pod względem zarobków w kontekście pracy sezonowej w Niemczech najkorzystniejsze jest legalne zatrudnienie (w artykule na temat legalnej pracy w Niemczech pisaliśmy o sposobach na jej zdobycie). Legalni pracownicy są objęci minimalną stawką godzinową, której wysokość aktualnie wynosi 8,5 euro brutto. W rolnictwie jest to kwota 7,4 euro (od stycznia 2017 roku ma ona jednak wzrosnąć do 9,1 euro). Co ciekawe, dotyczy to także pracowników zatrudnionych w Polsce, a wykonujących pracę na terenie Niemiec. Na wyższe wynagrodzenie możesz liczyć, jeśli dodatkowo możesz się pochwalić:
- znajomością języka niemieckiego,
- poszukiwanymi kwalifikacjami (wykwalifikowany robotnik może zarobić średnio 12,95 euro za godzinę).
Tego typu zalety wpływają też na rodzaj pracy. Lepiej płatne stanowiska są zarezerwowane dla specjalistów w danej dziedzinie. Jeżeli nie znasz języka niemieckiego i nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji, dobrym rozwiązaniem może być właśnie praca sezonowa np. przy zbiórce owoców. Otrzymana wówczas stawka minimalna będzie ostatecznie kilka razy wyższa od tej w Polsce.
Sposobem na zmniejszenie problemów w komunikacji w przypadku braku znajomości języka, będzie także skorzystanie z pośrednictwa agencji, która zapewni wsparcie tłumacza przy nawiązaniu współpracy. Dodatkowo już podczas pobytu w Niemczech pracownikami agencji zajmuje się wydelegowany opiekun.
Przewaga pracy sezonowej nad zatrudnieniem stałym
Polakom zależy na dobrych zarobkach, ale często nie chcą na stałe wyjeżdżać z kraju. Poza wysokością zarobków bliskość geograficzna Niemiec czyni je wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem emigracji ekonomicznej Polaków. Dzięki temu mimo pracy za zachodnią granicą mogą sobie pozwolić na częste wizyty w kraju. Jest to też argument na rzecz pracy sezonowej w Niemczech, która dodatkowo pozwala na wyjazd grupowy lub z partnerem.
Praca sezonowa nie dotyczy tylko branży ogrodniczej. Można do niej zaliczyć każdą inną pracę tymczasową. Zaletą tego typu zajęć są często niższe koszty utrzymania, które wynikają z faktu, że pracodawca często zapewnia zakwaterowanie. Opiekunki osób starszych w Niemczech zarabiają miesięcznie nawet 1 350 euro netto. Firmy pośredniczące przy tego typu wyjazdach niejednokrotnie opłacają też koszt podróży.
Rodzaje pracy sezonowej:
- zbiórka owoców i warzyw,
- opieka nad dziećmi lub osobami starszymi,
- praca w budownictwie,
- praca na produkcji przemysłowej.
Praca sezonowa w Niemczech i stały dochód
W związku z aktualnym przelicznikiem tamtejszego wynagrodzenia na polskie warunki, praca sezonowa w Niemczech może być źródłem stałego dochodu. Możliwe są dwa podejścia:
- kilka miesięcy pracy w Niemczech, a następnie kilkumiesięczny pobyt w kraju (w takiej sytuacji musisz mieć zagwarantowaną pracę co kilka miesięcy),
- zmiana jednej pracy sezonowej na drugą (także w innym kraju. To się sprawdza w przypadku prac przy zbiórce owoców, przypadających w każdym kraju w innym momencie roku).
Dochód z sezonowej pracy pozwala utrzymać się w Polsce przez kilka miesięcy. Przy odpowiedniej organizacji praca sezonowa jest szansą na stały dochód. Jeśli interesuje Cię jedynie jednorazowy wyjazd, możesz go potraktować jako szansę na dodatkowy zarobek np. w okresie wakacyjnym. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku nauczycieli, studentów lub osób, które po prostu mają skumulowane dni urlopowe. Praca sezonowa wbrew pozorom wiąże się z wieloma możliwościami, które warto wykorzystać.
Polecamy również przeczytanie artykułu „ELEKTRYK NIEJEDNO MA IMIĘ I OBLICZY WIELE. O RÓŻNICACH W ZAWODZIE”