Wyjazd do pracy za granicę to często duża operacja logistyczna. Jeśli wyjeżdżasz w nowe miejsce w pojedynkę, będziesz potrzebować bezpiecznego lokum. Jego znalezienie może być trudne i czasochłonne nawet dla znających język. Z tego względu wygodna wydaje się opcja pracy za granicą z zakwaterowaniem. Sprawdź, co się z tym wiąże.
Praca za granicą z zakwaterowaniem – dostępne opcje
W przypadku pierwszej pracy za granicą opcja z zakwaterowaniem jest po prostu wygodna. Odpowiednich ofert nie brakuje. Do wyboru jest zatrudnienie i zakwaterowanie:
- bezpośrednio przez pracodawcę,
- za pośrednictwem agencji pracy (pisaliśmy o tym m.in. w artykule o współpracy z agencją pośrednictwa).
W obu przypadkach współpraca zakłada na ogół potrącenie kosztów zakwaterowania z wynagrodzenia pracownika. Jako że wysokość opłaty jest praktycznie narzucana odgórnie, warto przed podpisaniem umowy zweryfikować, czy stawka nie jest zawyżona. Można to zrobić przy okazji szukania informacji o pracodawcy. Jeśli zatrudnia on regularnie pracowników z Polski, w Internecie z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz przydatne informacje, również na temat oferowanych przez niego kwater i kosztów wynajmu.
Oferty pracy za granicą
Opłaty za zakwaterowanie nie mogą być pobierane przed wyjazdem. Pracownik ponosi koszty wynajmu pokoju lub mieszkania dopiero po przybyciu na miejsce. Jeśli agencja oczekuje takiej zapłaty wcześniej, mamy prawo podejrzewać, że jest to próba wyłudzenia, a oferowana praca w rzeczywistości nie istnieje.
Zalety pracy z zakwaterowaniem:
- możliwość przyjazdu praktycznie bezpośrednio do pracy (samodzielne szukanie kwatery wymagałoby pobytu w danym kraju co najmniej kilka dni przed rozpoczęciem pracy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami),
- pracodawcy zapewniają na ogół zakwaterowanie blisko miejsca pracy, dzięki czemu oszczędzasz na dojazdach i unikasz związanego z tym dodatkowego stresu, wynikającego z nieznajomości otoczenia,
- pracodawca, który zatrudnia wielu pracowników z zagranicy i przygotował z myślą o nich specjalne kwatery, może zapewnić konkurencyjne warunki wynajmu.
Wskazówki:
- jeżeli płacisz za kwaterę osobno, możesz to robić z tygodniowym wyprzedzeniem. Płatność „z góry” za miesiąc czy nawet rok rodzi ryzyko, że pracodawca przestanie się troszczyć o standard lokum,
- zanim zgodzisz się na wynajem (przed podpisaniem umowy) i dokonasz pierwszych opłat, oczekuj pokazania stancji. Zrezygnuj, jeśli pokój nie będzie miał np. dostępu do mediów,
- pamiętaj, że zmiana warunków wynajmu musi być poprzedzona zmianą umowy w formie pisemnej. Pracodawca nie może np. dokwaterować Ci kolejnych osób i pobierać tę samą kwotę, co dotychczas.
Gdy jest praca za granicą, a potrzeba zakwaterowania
Szukanie kwatery bez pośredników jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które:
- przebywają za granicą już na tyle długo, by dobrze poznać rynek,
- znają język obcy na poziomie umożliwiającym negocjacje z wynajmującym,
- uważają, że pracodawca nie zapewnia kwatery w odpowiednim standardzie i cenie.
Do dyspozycji masz wiele serwisów dedykowanych pracownikom zagranicznym. Są one dostępne zarówno po polsku jak i w języku danego kraju. W państwach, będących głównym kierunkiem emigracji zarobkowej, wynajem kwater pracowniczych stał się dobrze prosperującym biznesem, co z kolei powoduje konkurencyjność ofert.
Pamiętaj, że decydując się na pracę za granicą z zakwaterowaniem, masz nie tylko związane z tym obowiązki, ale i prawa. Sam powinieneś jednak zadbać o to, by ani pracodawca, ani agencja ich nie nadużywali. Nie gódź się na ustępstwa, gdyż może to prowadzić do regularnych nadużyć. W przypadku niepokojących sytuacji możesz zawsze zakończyć współpracę i żądać konsekwencji prawnych. Takie sytuacje są rzadkością w sprawdzonych agencjach pośrednictwa pracy, dlatego warto szukać zaufanych pośredników.