Rozmowa kwalifikacyjna – porady dla nieśmiałych

Home/Praca/Rozmowa kwalifikacyjna – porady dla nieśmiałych

Osoby, które mają problem z nawiązywaniem znajomości, podczas rozmowy kwalifikacyjnej są narażone na silny stres. Problemem jest prosta rozmowa, nie mówiąc już o umiejętności autoprezentacji. Nieśmiałość utrudnia nie tylko szukanie pracy, ale też później awans czy choćby uzyskanie zasłużonej premii. Przełamanie nieśmiałości jest jednak możliwe. Poznaj ciekawe sposoby na rozmowę kwalifikacyjną, czyli porady, które warto wykorzystać w praktyce.

Bezstresowa rozmowa kwalifikacyjna i porady na miarę potrzeb

Nieśmiałość może oznaczać wycofanie, zawstydzenie, a nawet przerażenie w danej sytuacji. Niepewne spojrzenie z pewnością nie zachęci rekrutera, który nawet jeśli rozpozna powód takiego zachowania, niekoniecznie wykaże się zrozumieniem. Zwłaszcza, jeśli kandydat jest osobą dorosłą i z doświadczeniem zawodowym. Ponadto w przypadku niepewnego siebie kandydata trudno rozdzielić, czy niepewność jest wynikiem nieśmiałości czy też braku kompetencji, jakie na danym stanowisku są niezbędne.

Więcej informacji znaleźć można na stronie agencji

Umiejętności, których może brakować osobie nieśmiałej:

  • nawiązywanie nowych znajomości, praca zespołowa,
  • odporność na stres,
  • wystąpienia publiczne,
  • asertywność.

Wszystkie z tych cech są często poszukiwane u kandydatów do pracy niezależnie od stanowiska.

Powody nieśmiałości:

  • brak poczucia własnej wartości, obawa przed krytyką,
  • nieufność wobec innych, złe doświadczenia,
  • pesymistyczne podejście.

Sposoby na przełamanie nieśmiałości to między innymi:

  • dowartościowanie – przełamywanie nieśmiałości najlepiej zacząć od zwalczania jej przyczyn. Gdy powodem są kompleksy, niezbędne jest dowartościowanie własnej osoby. Dobrym początkiem będzie sporządzenie listy własnych zalet (samodzielnie lub z pomocą bliskiej osoby). Pisemne zwerbalizowanie mocnych stron, niejako ich unaocznienie, ma moc dowodu, o którym powinniśmy pamiętać w chwili próby,
  • myślenie pozytywne – być może znasz przekonanie, że pozytywne myślenie przyciąga dobre rzeczy. Postawa, jaką prezentujemy wobec świata może zasadniczo wpływać na nasze decyzje i zachowanie. W związku z nieśmiałością warto więc pracować nad zmianą podejścia w szerszym kontekście. Możesz na zachętę podeprzeć się konkretnymi argumentami, na przykład zacząć zakładać, że dana rozmowa przebiegnie pozytywnie, bo przecież spełniasz wymagania i jesteś przygotowany,
  • trenowanie asertywności – zdaniem specjalistów umiejętności komunikacyjne można wyćwiczyć. Konieczne jest do tego stawianie sobie wyzwań. W przypadku rozmów kwalifikacyjnych oznacza to, że im więcej rozmów odbędziesz, tym większą pewność siebie możesz zyskać. Przeżycie każdego spotkania rekrutacyjnego pozwala się oswoić z sytuacją i wywołuje przekonanie, że możemy sobie poradzić z podobnymi doświadczeniami.

Najlepszym motywatorem jest jednak odnoszenie sukcesów, nawet tych najmniejszych. Jeśli w pracy zabierzesz głos w dyskusji, zgłosisz pomysł, który zostanie doceniony czy wykorzystany, z pewnością poczujesz się zachęcony do kolejnych prób. Warunkiem jest zrobienie pierwszego kroku, po którym coraz łatwiej nastąpią kolejne. Tym pierwszym krokiem może być właśnie rozmowa kwalifikacyjna.

Współczesna rozmowa kwalifikacyjna i porady na miarę czasów

Jeśli Twoje obawy co do rozmowy kwalifikacyjnej oraz ewentualnych porad dotyczą konkretnych sytuacji, przygotuj sobie plan działania na ich okoliczność. Uwzględnij przy tym różne opcje. W czasie spotkania w chwili zaskoczenia przypomnij sobie przygotowany scenariusz i wykorzystaj go. Tak naprawdę chodzi o to, aby perfekcyjnie opanować nową rolę człowieka pewnego siebie.

Pierwszym polem walki z nieśmiałością powinno być życie prywatne. Tutaj możesz liczyć na wyrozumiałość i wsparcie bliskich. Nie odczuwasz też takiej presji, jak wówczas, gdy starasz się o pracę. Staraj się stopniowo podejmować wyzwania, których dotąd unikasz. Walcząc z nieśmiałością wymagaj od siebie mimo wszystko i postaw na bycie konsekwentnym. Z czasem przestaniesz traktować te same wyzwania jako trudne i nieoczekiwanie – zrozumiesz, że pewność siebie jest dla Ciebie czymś naturalnym.

22 grudnia 2016|