Jak znaleźć dobrą pracę? Czyli kwalifikacje to nie wszystko

Home/Praca/Jak znaleźć dobrą pracę? Czyli kwalifikacje to nie wszystko

Być może znasz historie osób, które otrzymały awans mimo braku odpowiedniego wykształcenia czy braku znajomości języka. Wielokrotnie jednak takie sytuacje nie są dziełem przypadku w kategorii „Jak znaleźć dobrą pracę”. Poza wykształceniem i doświadczeniem mogą być brane pod uwagę podczas procesu rekrutacji między innymi cechy osobowościowe, które z założenia ułatwiają komunikację międzyludzką. Dowiedz się zatem, na czym polega złożoność tej kwestii.

Czym jest dobra praca? Jak znaleźć dobrą pracę?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak znaleźć dobrą pracę, poznaj najpierw jej wytyczne. W ostatnim czasie pojęcie mocno się zweryfikowało, tak jak potrzeby pracowników. Dotyczy to szczególnie dużych miast. Nie każdy oczekuje typowej pracy na etat, dobrze płatnej i w stałych godzinach. Nie każdy też chce pracować w biurze.

Dobra praca inaczej:

  • być może dla Ciebie najważniejsze będą rozwojowe zadania i możliwość wykonywania ich w nietypowych godzinach,
  • może interesuje Cię praca przy wybranym projekcie, który wymaga częstych wyjazdów, a po jego zakończeniu planujesz rozpocząć współpracę z nową firmą.

Współczesny rynek jest bardzo elastyczny. Dla pracodawcy również często bardziej istotny będzie efekt Twojej pracy, a nie Twoja obecność w biurze przez 8 godzin. Potraktuj to jako szansę.

Niech Cię pamiętają – o roli osobowości

Jeżeli masz już ustalony cel, możesz wyznaczyć sobie plan działania. Na początek zastanów się, którą osobę zapamiętasz lepiej po pierwszym spotkaniu: spokojną i małomówną czy też rozmowną, z wyrazistą osobowością? O drugim przypadku będziesz mieć po prostu więcej do powiedzenia – osoby pewne siebie, elokwentne nie dają się zapomnieć. Ta sama zasada dotyczy spotkań w sprawie pracy czy starań o awans. Wiele zależy od tego, co sobą zaprezentujesz. Pracodawca będzie dysponował tym, co przekażesz również swoim zachowaniem.

Cechy osobowości, które mogą pomóc zdobyć dobrą pracę to między innymi:

  • zdolności interpersonalne – jeśli łatwo nawiązujesz znajomości, łatwiej nawiążesz z rekruterem przyjazną rozmowę, dzięki czemu zostaniesz osobą lepiej zapamiętaną,
  • poczucie własnej wartości (znajomość własnych osiągnięć) – odpowiedz sobie na pytanie, czy umiesz zaprezentować własne sukcesy. To umiejętność istotna zarówno, gdy próbujesz zdobyć dobrą pracę, jak i wtedy, gdy starasz się o awans. Brak wiary w siebie powoduje z kolei wycofanie i niepodejmowanie interakcji, co wywoływać może niekorzystne wrażenie podczas spotkania rekrutacyjnego,
  • chęć rozwoju – najlepiej w kierunku, na który jest zapotrzebowanie w danej firmie lub ogólnie na rynku. Pracownik dysponujący unikalnymi umiejętnościami, gotowy do ich pogłębiania, świadomy potrzeb rynku, wnosi do nowej firmy cenny wkład,
  • pracowitość i zaangażowanie – nastawienie na efektywne wykorzystanie czasu pracy będzie dla pracodawcy dowodem Twojej motywacji. Pokaż nowemu pracodawcy, że możesz stać się rozsądną inwestycją.

Personal branding, czyli jak znaleźć dobrą pracę tworząc prestiż własnej marki

Pojęcie personal brandingu nie jest już zarezerwowane tylko na potrzeby polityków czy osób publicznych. Dobra reputacja będąca efektem umiejętnego promowania siebie sprawdza się również w kwestiach dotyczących tego, jak znaleźć dobrą pracę.

Marka własna a rynek pracy:

  • najczęściej zjawisko to odnosi się do szczególnie poszukiwanych specjalistów, którzy wyrobili sobie markę w swoim środowisku,
  • autorzy innowacyjnych projektów, które udało się im wdrożyć dzięki samodzielnemu pozyskaniu inwestora.

To przykłady cenne dla każdej firmy, która bazuje na samorodnych talentach. W takiej sytuacji nie są konieczne triki opisane w artykule „Jak szybko znaleźć pracę„. Prędzej czy później pracodawca pewnie sam do Ciebie dotrze. Jeżeli zaś już od dawna nie możesz znaleźć idealnej pracy, zastanów się, co wyjątkowego chcesz zaproponować nowemu pracodawcy i przekonaj go do siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

20 grudnia 2016|