Czemu służy chipowanie silnika?

Home/Motoryzacja/Chip tuning/Czemu służy chipowanie silnika?

Chip tuning (chipowanie silnika) to określenie dla zmian wprowadzanych w silniku samochodu służących zwiększeniu jego osiągów. Polegają one na ingerencji w oprogramowanie sterowników silnika dowodzących jego pracą, dzięki czemu usuwa się pewne, m.in. wprowadzane przez producenta, ograniczenia jego wydajności. Informacja ta może być zaskakująca dla wielu użytkowników aut, jednak jest to rutynowa czynność podejmowana przez producentów samochodów. Jest to tzw. „górka” czyli niewykorzystywany potencjał silnika, który właściwie stanowi dla samochodu pewien bufor bezpieczeństwa, lecz nie tylko.


Nowoczesne silniki nie wykorzystują w pełni swojej mocy i zawsze znajduje się w nich pewne zaplecze, które można odblokować. Wynika to z zakładanej przez producentów ich niepełnej optymalizacji, która ma chronić silnik przed niewłaściwym użytkowaniem: zaniedbywaniem napraw, jazdą w przypadku usterki (zapalone światełka ostrzegawcze), a nawet tankowaniem niskiej jakości paliwa. Ponadto w produkcji silników ogranicza się ich moc z powodów czysto handlowych, a na rynku europejskim, z ekonomicznych względów, niewielkie osiągi są uznawane za zaletę – przekładają się zarówno na oszczędną jazdę, jak i cenę samochodu.

Chipowanie silnika – jego cele i zalety

Z powyższego wynikają wprost cele chipowania silnika, a sprowadzają się one właściwie do przywrócenia czy też uwolnienia niewykorzystywanych osiągów maszyny i jej rzeczywistej mocy. Do głównych zalet, jakie osiąga się dzięki temu zabiegowi należą:

  • zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika,
  • zwiększenie zwrotności auta i dynamiki jazdy,
  • oraz oszczędność paliwa przy zrównoważonej jeździe (ecotuning).

Chipowanie silnika może być przeprowadzane z dużą dowolnością. Ze specjalistą można ustalić z góry oczekiwania względem przyszłej pracy silnika i jego mocy, jednak warto wysłuchać jego opinii, gdyż pewne ograniczenia w tym względzie wynikają wprost z wielu czynników, a do jednego z najważniejszych należy waga auta, w którym się silnik znajduje. Dla niejednego samochodu wystarczający może się okazać chip tuning poprawiający osiągi motoru zaledwie o 10%, a już wówczas kierowca poczuje wyraźną różnicę w prowadzeniu auta. Jeśli więc istnieje jakaś zasada kierująca czip tuningiem to decydująca powinna tu być relacja między mocą silnika, a masą, jaką musi wprawić w ruch, a wszystko to sprowadza się w praktyce do dynamiki, z jaką silnik reaguje na wciśnięcie pedału gazu.

Jak przebiega chipowanie auta?

Bezpieczne chipowanie auta mieści się w granicach podniesienia jego mocy o 20-25%. Cały proces zaczyna się od komputerowego sprawdzenia parametrów auta i stanu silnika. Diagnostyka tego typu ma wykluczyć ewentualne uszkodzenia, które stanowią przeciwwskazania do tuningu. Ponadto określa bezpieczny przedział zmian, jakie można przeprowadzić.

Natomiast same zmiany związane z chipowaniem silnika skojarzone są zwykle z: regulacją ogranicznika obrotów silnika, kąta wtrysków, ciśnieniem w turbosprężarce, dawkowaniem paliwa oraz ze zmianami pracy wtrysku paliwa. Dzięki tym zabiegom możliwe jest uzyskanie kilkudziesięciu dodatkowych koni mechanicznych, co znacząco poprawia dynamikę jazdy.

O czym należy pamiętać myśląc o chip tuningu auta?

Niewskazany jest chip tuning w starych i zużytych samochodach lub takich, które podlegały zwiększonej eksploatacji i mają duży przebieg na liczniku. Należy dodać, że chipowanie auta w znaczącym stopniu zależy od firmy, która się tego zadania podjęła. Nie powinno się więc traktować tuningu jako rutynowej usługi wykonywanej w każdym reklamującym się warsztacie. Od tego wyboru zależą bowiem nie tylko jakość jazdy ale też, co niezwykle istotne, żywotność naszego samochodu, gdyż zmiany wprowadzane w czasie tuningowania prowadzą do jego nieprzewidzianej przez producenta eksploatacji.

W dobrym warsztacie, o wszelkich wynikających stąd zmianach powinien nas powiadomić specjalista, a właściwie stopnień informowania nas o możliwościach zmian w samochodzie oraz ich konsekwencjach, można uznać za kryterium wiarygodności określonego warsztatu i powinna być to rzecz decydująca przy jego wyborze.

19 stycznia 2017|