Współczesny rynek pracy jest na tyle elastyczny, że możesz znaleźć swoje w nim miejsce mimo braku doświadczenia w danym obszarze. Zarówno jako młody absolwent, jak i osoba planująca zmianę branży, możesz być cennym nabytkiem dla nowej firmy. Twoim atutem staną się tak zwane umiejętności miękkie. Sprawdź, jak znaleźć pracę bez doświadczenia oraz co osoba bez doświadczenia na danym stanowisku może zaproponować nowemu pracodawcy.
Pomyśl, jak znaleźć pracę bez doświadczenia w danej branży
Znaleźć pracę bez doświadczenia to zawsze duże wyzwanie. Rzeczywistość pokazuje jednak, że większość poszukujących ma takie same szanse na satysfakcjonująca pracę (nie oznacza to szansy na każdą pracę). Absolwenci, wieloletni bezrobotni, kobiety po urlopach wychowawczych czy planujący przekwalifikowanie się – wszyscy oni mają potencjalnie trudniejszy start, wystarczy jednak odpowiednie postawienie celów, właściwa motywacja i argumentacja, a sukces staje się bardziej osiągalny. Jak pisaliśmy w poradach dotyczących znalezienia dobrej pracy, poza doświadczeniem cenną walutą na rynku jest osobowość i świadomość kierunku rozwoju.
Pierwsza praca
Planowanie kariery najlepiej rozpocząć podczas studiów. Wielu współczesnych studentów ma coraz lepszą świadomość celu, któremu mają służyć studia. Jeżeli studiujesz i nie planujesz jeszcze przyszłości zastanów się, czy nie warto planować już teraz. To dobry moment na wstępne określenie swoich zawodowych priorytetów.
Jakie doświadczenie może zdobyć student?
- praca wakacyjna,
- praktyki, staże,
- działalność w organizacjach studenckich,
- wolontariat,
- wymiany studenckie, programy work & travel.
Jak widzisz, lista możliwości jest długa. Wszystkie te pozycje mogą się z powodzeniem znaleźć w CV każdego absolwenta. Pamiętaj, że poza wymienionymi sposobami, w trakcie studiów możesz też spróbować znaleźć dorywczą pracę.
Mocną stroną absolwentów (i nie tylko) są zainteresowania. Jeżeli Twoje hobby wiąże się z profesjonalizacją w danej dziedzinie, zastanów się, czy nie mogłoby się stać Twoją pracą.
Na koniec wykorzystaj maksymalnie okres, gdy jeszcze nie masz pracy. W czasie poszukiwań:
- podejmij działalność non-profit,
- dokształcaj się.
Gdy chcesz się przekwalifikować i znaleźć pracę bez doświadczenia w nowej dziedzinie
Jeśli masz na koncie kilka lat na tym samym stanowisku, to naturalną potrzebą może być zmiana środowiska zawodowego i odkrycie własnego sposobu na to, jak znaleźć dobrą pracę bez doświadczenia. Jest to możliwe, o ile odpowiednio wykorzystasz narzędzia do prezentacji.
Z punktu widzenia autoprezentacji osoby, która chce zmienić branżę, istotne jest odpowiednio sformułowane CV:
- możliwe, że na aktualnym stanowisku wykorzystujesz już umiejętności przydatne po przekwalifikowaniu się. Koniecznie się nimi pochwal.
- Jeśli chcesz pójść w kierunku, który masz opanowany teoretycznie (np. dzięki temu, że się dokształcasz w danej dziedzinie), masz większą szansę na sukces. Koniecznie zamieść w CV rubrykę „zainteresowania”.
- umotywuj swoją decyzję o zmianie branży. Wykorzystaj do tego list motywacyjny. Przygotuj go, nawet jeśli w ofercie nie jest to wymagane.
Dobrym sposobem na dotarcie do pracodawcy przez osoby zmieniające branże jest bezpośredni mailing. Wiadomość do pracodawcy dowodzi, że bardzo Ci zależy na współpracy i stwarza sytuację, w której nie jesteś już tylko jednym z wielu kandydatów (jak w przypadku aplikacji na konkretną ofertę). Ponadto istnieje szansa, że trafisz w aktualne zapotrzebowanie firmy na nowego pracownika.
Co jeszcze odnośnie tego, jak zdobyć pracę bez doświadczenia?
Na koniec spróbuj bardziej bezpośrednich kontaktów, poprzez uczestnictwo w branżowych spotkaniach i nawiązywanie nowych znajomości z osobami, które wiedzą, jak zdobyć pracę bez doświadczenia. Dzięki nim nie będziesz już tak anonimową osobą w nowym środowisku. Zdobyte kontakty możesz przenieść do mediów społecznościowych takich jak Linkedin czy Goldenline, gdzie z kolei warto zabierać głos w różnych grupach tematycznych.
Dzięki współczesnym mediom oraz alternatywnym formom współpracy z firmami, osoby bez doświadczenia mogą stworzyć sobie odpowiednie warunki, by zwrócić uwagę pracodawcy. Ważny jest cel, motywacja i gotowość do ciężkiej pracy.