Szukanie pracy to trudny temat dla każdego, kto go doświadczył. Idealnym wyjściem byłoby znalezienie pracy w krótkim czasie, rzeczywistość jednak pokazuje, że większość kandydatów otrzymuje nową pracę dopiero po kilku miesiącach poszukiwań. Dowiedz się, jak szybko znaleźć pracę poprzez odpowiednią organizację czasu i działania zwiększające Twoje szanse na zatrudnienie.
Tajemnica sukcesu, czyli jak szybko znaleźć pracę – wartościowe metody
Na wstępie trzeba powiedzieć, że nie ma jednego sposobu, który da odpowiedź na pytanie „Jak szybko znaleźć pracę?” i który zagwarantuje znalezienie tej pracy z dnia na dzień. Można jednak sprawić, że okres poszukiwań będzie krótszy. Kilka poniższych wytycznych pomoże Ci niezależnie od tego, czy szukasz pracy w Polsce czy za granicą.
1. Organizacja:
- opracuj listę wymagań wobec nowej pracy i staraj się z niej nie rezygnować nawet, gdy okres poszukiwań się przedłuża. Taki profil idealnej pracy pozwoli Ci też ukierunkować Twoje działanie,
- przygotuj listę stron z ofertami, regularnie je sprawdzaj i wysyłaj aplikacje (to ma być pełnoetatowe zajęcie),
- działaj wielokierunkowo. Nie ograniczaj się do wyszukiwarek ofert. Poza wysyłką aplikacji uskutecznij:
- profil zawodowy na odpowiednich stronach dla pracodawców (lub tylko zarejestruj swoje CV),
- bezpośredni mailing do pracodawców, z którymi chcesz nawiązać współpracę,
- rekomendacje znajomych (wiele firm rekrutuje pracowników z polecenia).
- okres bezrobocia wykorzystaj na zdobycie dodatkowych kwalifikacji (podszkol język, znajomość Excela lub znajdź bezpłatny kurs z innej umiejętności).
2. Przydatne triki:
- zadbaj o skuteczność aplikacji – powinny się w niej znaleźć słowa kluczowe zawarte w ofercie. Wskazówki na temat idealnego CV znajdziesz w artykule na temat uniwersalnych zasad dotyczących szukania pracy. W nagłówku aplikacji powinna się znaleźć wyróżniająca Cię informacja.
- przygotuj się do rozmowy – musisz wiedzieć, jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy. Przygotuj też argumenty (najlepiej wypisz je w formie listy), które udowodnią, że sprawdzisz się na przewidzianych obowiązkach. Staraj się, by argumenty były rzeczowym wywodem a nie przechwalaniem się.
Ile czasu trwa szukanie pracy? – czyli jak szybko od wysłania CV można znaleźć pracę
Według danych z 2014 roku, okres potrzebny na znalezienie nowej pracy mieści się w przedziale 2 miesięcy – 1 roku. Od tej skali są wyjątki, zwłaszcza dla osób, które szukają informacji o tym, jak szybko znaleźć pracę i faktycznie gotowe są do niezwłocznego podjęcia zatrudnienia. Możliwe jest znalezienie pracy po miesiącu, a z drugiej strony są też rekordziści, którym szukanie pracy zajmuje nawet dwa lata. Konkurencja na zagranicznych rynkach pracy jest jeszcze większa.
Te statystyki powinny ukierunkować Twoje myślenie: od początku daj sobie więcej czasu, a w związku z tym zabezpiecz się finansowo, na przykład znajdź zajęcie tymczasowe, które pozwoli Ci się utrzymać do momentu znalezienia właściwej pracy. Pamiętaj, że zajęcie czasowe nie może się stać zajęciem stałym, chyba że takie będzie Twoje życzenie. Cały czas miej przed oczami cel w postaci wymarzonej posady. Ponadto warto przyjąć dwa założenia:
- to czy znajdę pracę, zależy tylko od moich starań i zaangażowania.
Wiele osób w początkowym etapie szukania pracy przyjmuje optymistycznie, że ma wiele do zaoferowania. Nawet jeśli to prawda, podobnie myślą inni kandydaci. Gdy oczekiwanie na odzew się przedłuża trudno zobaczyć winę w samym sobie. Odpowiedzialność na niepowodzenie zrzucamy np. na bezduszny rynek, - oprócz mnie pracy szukają setki innych kandydatów.
(Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś wobec nich konkurencyjny, a jeśli nie, znajdź pomysł na lepszą prezentację własnych atutów).
Przedłużające się oczekiwanie na telefon pogłębia poczucie niepewności i wywołuje zniechęcenie do dalszych poszukiwań. Warto przygotować się na to psychicznie. Najlepiej zaplanuj każdy dzień i znajdź obowiązki, które pozwolą Ci oderwać myśli od tematu poszukiwań pracy. Zrelaksowany kandydat zrobi z pewnością lepsze pierwsze wrażenie na rekruterze niż kandydat zestresowany.