Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii na Uniwersytecie Szczecińskim zostało sfinansowane w 75% z funduszy unijnych, dlatego dziesięciolecie Polski w Unii Europejskiej było w Centrum okazją do zaprezentowania działań poszczególnych wydziałów miejscowych i zamiejscowych w ramach Dnia Otwartego Centrum w 2014 roku. Podczas pikniku rodzinnego na Jasnych Błoniach został natomiast rozstawiony Namiot Eksperymentów, w którym można było poczuć przedsmak tego dnia otwartego poprzez obserwacje i wykonywanie ciekawych doświadczeń.
Od kolorowanek i twistera po chromosom X, czyli CBMiB dla każdego
Nowoczesne wyposażenie Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytetu Szczecińskiego pozwala naukowcom przeprowadzać zaawansowane badania w powyższych dziedzinach, a przedsiębiorcom daje stały dostęp do wyników tych badań, które są ważne między innymi w botanice, zoologii czy ochronie środowiska. Dzień Otwarty Centrum pozwolił zapoznać się ze specyfiką takich badań oraz innymi aspektami, które przedstawione w ciekawy sposób, pokazywały wpływ nauki na życie codzienne.
Szeroko pojęta branża biologii molekularnej oraz branża biotechnologiczna to w kwestii teorii dziedziny rozwijające się bardzo dynamicznie, gdy zapewnione są odpowiednie warunki do prowadzenia poszczególnych działań i badań. W Centrum podczas Dni Otwartych można było przyjrzeć się wszystkiemu z bliska i zobaczyć:
- świat roślin pod mikroskopem – odpowiednio dobrany materiał do obserwacji pozwalał między innymi na obejrzenie z bliska tkanek roślin lub preparatów przygotowanych przez CBMiB. Można było także zrobić zdjęcia oglądanych struktur, a nauka samodzielnego wykonania preparatów stanowiła dodatkową atrakcję,
- różne preparaty pod mikroskopem stereoskopowym – tak zwany binokular daje znacznie większe możliwości, a mianowicie przestrzenne widzenie w trójwymiarze. Jest to ważna cecha zwłaszcza podczas oglądania ruszających się obiektów typu małe owady,
- własne DNA – wyizolowanie własnego DNA pod opieką specjalistów z dziedziny biologii jest proste i szybkie, a obejrzenie go pod mikroskopem pozwala wzbogacić wiedzę na temat struktur obecnych w organizmie człowieka,
- strukturę wody – nowoczesny wielopomiarowy sprzęt pozwala na dokładne zbadanie właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych poszczególnych wód, a uczestnicy warsztatów mogli sprawdzić ten sprzęt w praktyce i obserwować chociażby plankton,
- poparte teorią powstawanie chmur – wpływ fitoplanktonu na tworzenie się chmur pokazuje, jak organizmy wodne przyczyniają się właśnie do powstawania poszczególnych chmur. Oczywiście poszczególne procesy obserwowano pod mikroskopem,
- glony, grzyby i porosty z bliska – symbioza porostowa w wielokrotnym powiększeniu za pomocą mikroskopu, daje możliwość dokładnemu przyjrzeniu się zjawisku, które na co dzień nie są zauważane przez człowieka.
Z innych dziedzin dotyczących ludzkiego ciała uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć między innymi oddziaływanie promieni ultrafioletowych na aktywne komórki białaczki, prowadzące do unicestwienia poszczególnych komórek zmienionych chorobowo. Tak ciekawe doświadczenia pozwalają przy okazji lepiej poznać mechanizmy postępowania w określonych chorobach.
Piknik organizowany w ramach obchodów 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii był okazją do rodzinnej zabawy i licznych aktywności rozrywkowych, natomiast Dzień Otwarty w CBMiB pozwolił poznać wiele zagadnień, których wpływ na codzienne życie prywatne i zawodowe stał się bardziej oczywisty dla wszystkich uczestników zajęć i warsztatów.
Centrum przyjazne nie tylko podczas dziesięciolecia
Idea Dni Otwartych była kontynuowana, dlatego zarówno w 2015 jak i 2016 roku odbyły się kolejne zajęcia oraz pokazy. Ubiegły rok to dwa dni pełne badań pokazów, a także zajęć praktycznych, które ponownie wzbudziły zainteresowanie. Zaprezentowane zostało między innymi zastosowanie mikroskopu elektronowego, samodzielnie wykonać można było preparaty oraz zrobić zdjęcia wykonanych struktur w odpowiednim zbliżeniu.
Niewątpliwą atrakcją była również możliwość zwiedzenia laboratorium oraz pracowni Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii. Pomieszczenia te niedostępne na co dzień dla osób postronnych, na jeden dzień stały się miejscem ogólnodostępnym, a obecność pracowników Centrum i podawane przez nich informacje na temat zadań i charakteru danego pomieszczenia pozwalały dokładniej poznać znaczenie oraz specyfikę badań.
Rozwój dzięki funduszom unijnym – profesjonalne działania Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii
Działające rozważnie CBMiB to badania na światowym poziomie, a w specjalistycznych laboratoriach wprowadzone zostały rozwiązania technologiczne, które pokazują, jak prężnie i w innowacyjny sposób można korzystać z unijnych dotacji. Centrum aktywnie wspiera poszczególne branże na zasadzie współpracy poprzez przeprowadzanie badań i doświadczeń na potrzeby przedsiębiorców poprzez hodowlę nowych odmian roślin, obrazowanie zmian w tkankach zwierzęcych. Jeżeli więc w tym roku również zostaną zorganizowane Dni Otwarte, mają szansę ponownie spotkać się z dużym zainteresowaniem.
Artykuł przygotowany przez specjalistów centrum medycznego z białegostoku – MedSen