Rodzaje zabiegów w chirurgii stomatologicznej

Home/Zdrowie/Stomatologia/Rodzaje zabiegów w chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna jest specjalizacją medyczną skupioną na leczeniu operacyjnym jamy ustnej, w tym szczęki i żuchwy. Jest to właściwie medycyna ratunkowa, gdyż stosuje się ją w ostateczności, gdy zwykłe leczenie stomatologiczne (zachowawcze) nie jest wystarczające, nie tylko w przypadku komplikacji wynikających chociażby z zaniedbania, lecz także w przypadku wielu chorób.

Chirurgia stomatologiczna niesie ze sobą lęk wzbudzany nierzadko przed zwykłą wizytą u lekarza stomatologa, a co dopiero przed skomplikowaną operacją na kości – właściwie twarzy. Dlatego też w dziedzinie tej szczególnie dba się o komfort psychiczny pacjenta. Każdy element zabiegu jest wyczerpująco tłumaczony, jego przebieg i konsekwencje związane z rekonwalescencją wyjaśniane. Należy zaznaczyć, że ból podczas zabiegów jest nieobecny. Nie ma o nim mowy i ze względu na komfort pacjenta jest on nietolerowany przez chirurgów stomatologów. Natomiast znieczulenie stosowane w chirurgii stomatologicznej ma nie tylko charakter miejscowy. W przypadku konieczności – wysoce skomplikowanych lub długich zabiegach, ale też na życzenie pacjenta, może mieć charakter ogólny. Wówczas w operacji towarzyszy pacjentowi anestezjolog.

Zabiegi chirurgiczne skojarzone z zębami

Poniższe zabiegi najczęściej wymagają znieczulenia miejscowego i są rutynowo wykonywane, a także znane pacjentom. W większości dotyczą następujących czynności:

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

  • ekstrakcji zębów – zazwyczaj pojedynczych (w tym zębów niewyrzniętych oraz zatrzymanych), przeprowadzanej z znieczuleniu miejscowym,
  • ekstrakcji zębów mądrości – wymagającej poświęcenia większej ilości czasu, a usuwane są zwykle z powodu: próchnicy, w leczeniu ortodontycznym i w przypadku utrudnionego wyrzynania,
  • resekcji wierzchołków korzeni i hemisekcji,
  • podcinania wędzidełek w przygotowaniu do leczenia protetycznego.

Chirurgia stomatologiczna jamy ustnej

Chirurgia stomatologiczna dotyczy już wykonywania bardziej zaawansowanych czynności, zazwyczaj związanych z komplikacjami w przebiegu leczenia zębów, ale też urazami oraz chorobami jamy ustnej. Dotyczy to głównie:

  • plastyki połączeń zatoki szczękowej,
  • usuwania: nadziąślaków, włókniaków, brodawczaków, mukoceli i wielu innych stanów zapalnych,
  • leczenia powikłanych ropni,
  • leczenia złamań: wyrostków zębodołowych, zębów, żuchwy czy szczęk,
  • leczenia nowotworów warg i jamy ustnej,
  • augumentacji (odbudowy) kości,
  • oraz leczenia stawów żuchwowo-skroniowych oraz ślinianek.

Chirurgia stomatologiczna jest aktualnie wysoce zaawansowaną dziedziną medycyny i właściwie doszła do etapu, w którym oczekiwać można jedynie jej rozwoju w zakresie nowatorskich materiałów stosowanych w leczeniu wszystkich chorób jamy ustnej. Efekty leczenia są bardzo przewidywalne i podlegają wysokiej kontroli, a tym samym są bezpieczne. Chirurgia stomatologiczna dysponuje obecnie wszystkimi środkami, które są potrzebne, by nieść pełną pomoc i ulgę w cierpieniu pacjentów.

23 marca 2017|