Na rozmowach kwalifikacyjnych wiodącą rolę pełni rekruter. W zależności od jego wyobraźni rozmowa może mieć mniej lub bardziej standardowy przebieg. Okazuje się jednak, że druga strona również potrafi zaskoczyć. Kandydaci o pracę w sytuacji stresowej potrafią zachować się w sposób nie tylko nieodpowiedni, ale wręcz niespodziewany. Przedstawiamy 5 możliwych zaskoczeń podczas spotkań rekrutacyjnych. Jak wygląda współczesna rozmowa kwalifikacyjna?
Ważna świadomość w kwestii tego, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna
1. Niekonwencjonalne pytania
Pytania najczęściej padające podczas rozmów znajdziesz w osobnym artykule pt.:”Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej”. Związane z nimi wyzwania okazują się niewielkie w porównaniu z pytaniami niestandardowymi, zadawanymi najczęściej przez duże korporacje takie jak Google czy Amazon. W sieci można znaleźć konkretne przykłady pytań, z którymi spotkali się kandydaci na stanowiska w tych firmach (m.in. Ile krów jest w Kanadzie? Jaka piosenka opisuje najlepiej Twoją etykę zawodową?) Mogą zdarzyć się też zaskakujące zadania matematyczne. Pytanie rekrutera Google w 2010 roku brzmiało np.: Ile piłek do koszykówki może zmieścić się w tym pokoju? W ten sposób udaje się znaleźć wyjątkowe talenty. Podczas rekrutacji to samo nietypowe pytanie otrzymuje wielu kandydatów, a wyniku porównania ich odpowiedzi wyłania się tego najlepszego. Nie sposób zatem określić, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, ponieważ każda jest inna.
Polecamy również artykuł „Trudna sztuka rozmów kwalifikacyjnych. Jak dobrze wypaść na rekrutacji?”
Rola nietypowych pytań:
- weryfikacja miękkich kompetencji kandydata takich jak refleks, działanie pod presją czasu, kreatywność, nieszablonowe myślenie, umiejętność odnalezienia się w wyjątkowej sytuacji (szczególnie w marketingu, ekonomii, programowaniu, informatyce),
- badanie granicy tolerancji,
- sprawdzanie umiejętności odmowy.
Czy odważysz się odmówić odpowiedzi?
Taki scenariusz może być nie do przyjęcia dla zmotywowanego kandydata, nastawionego na to, by jak najlepiej wypaść. Tymczasem fakt, że się na to zdobędziesz, może świadczyć o Twojej asertywności, która jest poszukiwana na danym stanowisku. Pamiętaj też, że niektórych pytań prowadzący rekrutację nie może zadać (na temat religii, preferencji seksualnych, a nawet wieku). W takiej sytuacji możesz zareagować odmową odpowiedzi.
2. Nietypowe zachowanie kandydatów
Rozmowa kwalifikacyjna rządzi się swoimi niepisanymi zasadami. Powszechnie przyjęty jest oficjalny charakter spotkania. Zdarza się, że rozmówcy nawiązują dobry kontakt i rozmowa staje się bardziej luźna. Należy jednak pamiętać, że nawet w najbardziej przyjaznych warunkach obowiązują Cię zasady biznesowego savoir vivre’u. Niektórzy kandydaci potrafią je złamać w zaskakujący sposób.
Przykłady niestandardowych zachowań kandydatów:
- płacz,
- ucieczka z miejsca rozmowy,
- próby przekupstwa i szantażu,
- eksponowanie własnych wad i braku motywacji do pracy,
- groźby.
Takie zachowania nie są traktowane poważnie, wpływają na negatywny odbiór kandydata.
3. Niepoważny ubiór kandydata
Mimo ustalonego dress codu kandydatom wciąż zdarzają się wpadki. Jeśli poszukujesz pracy, wysyłasz aplikacje na oferty, oczekuj zaproszenie na rozmowę. Niedopuszczalne jest założenie dresu, uszkodzonego lub poplamionego ubrania lub dobór krawata w kwiatki oraz inne rysunkowe wzory.
Do uwag odnośnie ubioru trzeba dodać te dotyczące ogólnego wyglądu. Schludność i czystość to podstawa. Choć zachowanie higieny powinno być oczywiste, niektórym kandydatom zdarzają się na przykład zaniedbane dłonie, które są przecież uważane za wizytówkę człowieka.
4. Open house
Ta nowa metoda rekrutacji jest stosowana przy zapotrzebowaniu przez firmę na kilka stanowisk. Polega na ogólnym poinformowaniu przez firmę o prowadzonych rekrutacjach za pomocą tradycyjnych kanałów. W ogłoszeniu jest prośba o kontakt w celu umówienia się od razu na spotkanie (na tym etapie nie wysyła się CV). Na spotkaniu firma przedstawia ogólną charakterystykę proponowanych stanowisk. Następnie podczas części nieoficjalnej kandydaci mogą się zaprezentować. Ci którzy zwrócą uwagę rekruterów, proszeni są o przesłanie dokumentów aplikacyjnych. Tu następuje dalsza selekcja i zaproszenie na kolejną rozmowę wybranych kandydatów.
5. Wirtualne spotkanie
W czasach, gdy zaawansowane technologie są coraz lepiej dostępne także zwykłym użytkownikom, rozmowa nie musi się odbyć w biurze. Bywa, że pracodawcy proponują spotkania on-line. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy pracowników rekrutuje się z różnych części kraju. Jeśli otrzymasz w odpowiedzi na swoje CV prośbę o rozmowę przez komunikator, pamiętaj, by:
- zadbać o wygląd własny i tła,
- zapewnić odpowiednie łącze,
- zorganizować miejsce, w którym nikt Ci nie przeszkodzi.
Od tego, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, zależy Twoja szansa na sukces
Podczas rekrutacji czekają na Ciebie różnorodne wyzwania. Staraj się, by Twoja reakcja była przemyślana. O tym, jak Cię odbierze pracodawca, decyduje wiele czynników. Na niektóre możesz nie mieć wpływu, ale zadbaj o pozostałe. Niepunktualność, niechlujny wygląd, drżący głos to tylko jedne z rzeczy, którym możesz zapobiec i zapewnić dobry początek spotkania. Od tego, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna zależy przecież Twoja najbliższa, a może też i daleka przyszłość.