W dobie wzrostu gospodarczego ofert pracy nie brakuje, często brakuje natomiast skutecznych metod na to, jak szukać pracy. Mimo wielu możliwości szukanie pracy pozostaje zajęciem trudnym i stresującym. Dzięki kilku prostym zasadom cały proces nie będzie tylko nerwowym wyczekiwaniem na telefon nowego pracodawcy, ale stanie się świadomym działaniem, prowadzącym do wymarzonego zajęcia.
Metody na to, jak szukać pracy skutecznie i bez stresu
Znalezienie stabilnego zatrudnienia w wybranym zawodzie lub zupełnie innym, a równie ciekawym, stanowi często nie lada wyczyn. Jak zatem szukać pracy, aby się nie zniechęcić?
1. Dyscyplina – trzymaj się planu
Każdy, kto intensywnie szukał pracy przez Internet, wie, jak wiele ofert czeka w różnorodnych wyszukiwarkach i na portalach. Próba przeprowadzenia rzetelnej selekcji mogłaby sama w sobie stanowić pełnoetatowe zajęcie. Wyjątek mogą stanowić wąskie specjalizacje, w przypadku których liczba ofert jest wręcz ograniczona. Jeśli nie jesteś poszukiwanym specjalistą, potrzebujesz planu. Odpowiednie podejście do tego, jak szukać pracy, daje większe szanse powodzenia. Zatem:
- nie wstydź się prosić o pomoc – pokaż komuś swoje CV i poproś o komentarz. Możesz też zainwestować w profesjonalnego doradcę zawodowego, który pomoże Ci przygotować dokumenty aplikacyjne i pomoże ustalić profil idealnej pracy,
- postaw na konsekwencję – nie wystarczy wysyłanie pojedynczych aplikacji dwa razy w miesiącu. Szanse na znalezienie pracy zwiększy jednak regularne działanie. Dodatkowo da Ci ono poczucie satysfakcji, że robisz dla siebie coś ważnego. Oczywiście nie chodzi też o usilne wysyłanie CV na wszystkie rekrutacje. Każda aplikacja powinna być przemyślana tak, by już podczas spotkania rekrutacyjnego umieć obronić naszą kandydaturę,
- stwórz bazę Twoich aplikacji ze szczegółami ofert. W korporacjach procesy rekrutacyjne trwają nawet kilka miesięcy. Dzięki bazie możesz łatwo sprawdzić szczegóły oferty, gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę miesiąc po wysłaniu aplikacji,
- ustal narzędzia:
- wypisz najbardziej Ci odpowiadające adresy stron z ofertami pracy. To mobilizuje do ich regularnego przeglądania i zwiększa świadomość, gdzie szukać pracy,
- pamiętaj, że zdeterminowany kandydat nie ogranicza się do internetowych wyszukiwarek. W dobie mediów społecznościowych sukcesem może się zakończyć wstawienie posta z informacją, że szukasz pracy (firmy postępują podobnie szukając lojalnych pracowników). Warto też śledzić oferty bezpośrednio na stronach firm, z którymi chcesz współpracować,
- narzędzia powinny być dostosowane do rodzaju szukanej pracy. Szukając pracy za granicą, dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnych agencji. Jeśli zaś interesuje Cię praca sprzedawcy w sklepie w Twojej okolicy, najlepiej będzie zrobić spacer i sprawdzić, czy w którejś z witryn sklepowych nie wisi ogłoszenie z adnotacją „wiadomość na miejscu”.
2. Elastyczność – jak znaleźć pracę idealną
Dobrze mieć profil wymarzonej pracy, ponieważ wtedy wiemy, do czego dążymy. Z drugiej strony takie ukierunkowanie może być ograniczeniem. Różnego rodzaju internetowe wyszukiwarki pracy bazują przede wszystkim na dwóch kryteriach: branży i lokalizacji. Tu pierwszą pułapką może być ograniczenie do wybranej branży. Wybierając np. kategorię „administracja” możesz nie dotrzeć do wszystkich ofert pracy, na które spełniasz wymagania, np. w dziale marketingu. To samo dotyczy lokalizacji. Niektóre stanowiska przewidują wyjazdy służbowe, ale bez konieczności stałego zamieszkania w innym mieście. Warto więc poszerzyć zakres poszukiwań do województwa. W przypadku wyszukiwarek ofert pracy warto mieć kilka kryteriów wyszukiwania i kilka różnych słów kluczowych (nazwa stanowiska, nietypowa umiejętność), sprawiających, że z czasem będziesz wiedzieć lepiej, jak znaleźć pracę.
Pamiętaj też, że mobilność i otwartość na alternatywne rozwiązania w poszukiwaniu pracy może oznaczać nowe możliwości. Jeśli oferta przewiduje niższe wynagrodzenie w początkowym okresie w zamian za specjalistyczne przeszkolenie, może warto ją rozważyć. Nowe kwalifikacje to też inwestycja, która z czasem zaprocentuje.
3. Autoprezentacja – pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz
To kluczowe słowo w poszukiwaniu pracy i jednocześnie bardzo szerokie zagadnienie. Nie chodzi tylko o wygląd zewnętrzny, który ma znaczenie dopiero podczas bezpośredniego spotkania. Zanim pracodawca Cię na nie zaprosi, musisz go do tego przekonać odpowiednim CV i/lub listem motywacyjnym. Zadbaj, by oba dokumenty trafiały w oczekiwania pracodawcy.
Idealne CV:
- dowodzi, że posiadasz wymagane kwalifikacje i umiejętności. Osoby poszukujące pracy ograniczają się nieraz do jednego szablonu, który niekoniecznie odpowiada danej ofercie pracy. Dobrą praktyką jest każdorazowe przygotowanie zindywidualizowanego CV, w którym znajdą się wymagane umiejętności (jeśli je posiadasz!). Podobnie w sekcji doświadczenie, opisz tylko te obowiązki, które przydadzą się na nowym stanowisku,
- nie zajmuje więcej niż 2 strony A4, czyli powinno zawierać tylko dane niezbędne z punktu widzenia oferty. Jeśli masz wieloletnie doświadczenie i na koncie kilka stanowisk w różnych firmach, zrezygnuj z informacji o pierwszych latach pracy. Tak naprawdę dla pracodawcy liczy się Twoje doświadczenie z ostatnich kilku lat,
- zawiera klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Pracodawcy w ofertach często umieszczają własny wzór klauzuli i to on powinien się znaleźć w Twoim CV.
4. Doceń siebie – czy na pewno znasz swoje umiejętności?
Kandydaci, którzy po miesiącach bezskutecznego szukania pracy decydują się na wizytę u doradcy, mogą się dowiedzieć, że w dużej mierze winny jest brak znajomości własnej osoby, a także niedocenianie swojego potencjału. Na przykład pracodawca wymaga umiejętności pracy w zespole, a Ty w wolnym czasie grasz w siatkówkę, gdzie umiejętność współpracy jest bardzo ważna. Warto ująć tę informację w swoim zgłoszeniu.
W ramach obowiązków należy opisać swoje osiągnięcia, które dowiodą sprawności w danej dziedzinie. Informacja „raportowanie do przełożonych” będzie bardziej miarodajna, gdy obok pojawi się doprecyzowanie w postaci liczby raportów.
5. Zrelaksuj się
To ważna zasada, o której łatwo zapomnieć, a zrelaksowana osoba to ciekawszy kandydat na każde stanowisko. Duży stres, dotyczący tego jak szukać pracy, przekłada się nie tylko na samopoczucie, ale też na autoprezentację podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Może być Ci trudno skupić się na stronie merytorycznej spotkania i będziesz mieć tendencję do zaniżania oczekiwań. W sytuacji, gdy nie masz pracy, warto rozważyć zajęcie tymczasowe lub dorywcze. Praca tego typu nie tylko zapewnia dochód, ale też stwarza szansę na nabycie nowych umiejętności. Jest również szansa, że w dalszej perspektywie zmieni się ona w pracę stałą.
Jak więc szukać pracy?
W szukaniu pracy ważna jest świadomość, że sukces zależy tylko od nas. Nikt Ciebie w tym nie zastąpi. Niezależnie od tego, czy szukasz pierwszego zatrudnienia, czy chcesz je zmienić, należy mieć odpowiednią motywację w dążeniu do celu. Nowa praca ma być nie tylko źródłem dochodu, ale też polem do rozwoju, ważną częścią życia. Odpowiedź na pytanie „Jak szukać pracy?” jest zawsze indywidualna i zależy od indywidualnych okoliczności.