Rozmowa kwalifikacyjna przebiega różnie w zależności od branży i rekrutera. Pracodawca musi sprawdzić zakres Twoich kompetencji oraz ocenić, czy będziesz pasować do zespołu. Duża część pytań pojawia się jednak niezależnie od stanowiska i dobrze być na nie przygotowanym. Prezentujemy rodzaj symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, czyli 10 najczęściej pojawiających się podczas rozmów pytań oraz wskazówki dotyczące optymalnej odpowiedzi.
Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej – warto się przygotować
Pozornie proste pytanie mogą urastać do rangi trudnych, zwłaszcza, gdy padną nieoczekiwanie. Wszelkiego rodzaju symulacje rozmowy kwalifikacyjnej stanowią jedną ze wskazówek odnośnie tego, czego można się spodziewać idąc na faktyczną rozmowę z potencjalnym pracodawcą.
1. Dlaczego powinniśmy Pana/ Panią zatrudnić?
Tutaj warto zaprezentować swoje zalety, które pokażą jak cennym nabytkiem możesz być dla nowego pracodawcy. Muszą być one jednak podane w sposób pozwalający Cię zapamiętać, dlatego postaw na bardziej rozbudowane formy zdań, a nie tylko wymienianie określonych cech.
2. Co Pan/ Pani wie o naszej firmie?
To typowe pytanie sprawdzające wiedzę o firmie i Twój poziom motywacji do podjęcia danej pracy. Przed rozmową zapoznaj się ze stroną firmy, poszukaj dodatkowych informacji i opinii (to pomoże także Tobie w zdecydowaniu, czy ostatecznie chcesz dołączyć do zespołu). Przy okazji zbierania danych możesz opracować propozycje usprawniające działanie firmy (z poziomu stanowiska, na które aplikujesz lecz w nienachalny sposób ).
3. Proszę opisać zakres odpowiedzialności na obecnym/poprzednim stanowisku?
Najlepiej tak poprowadzić odpowiedź, by pokazać powiązanie wcześniejszych lub aktualnych obowiązków z tymi przewidzianymi na nowym stanowisku. Staraj się operować przykładami i danymi, które dadzą pracodawcy wyobrażenie na temat zakresu wykonywanych zadań.
4. Co uważa Pan/Pani za swój największy sukces i/lub największą porażkę?
Tutaj odpowiedź musi być jednocześnie nieszablonowa, związana ze stanowiskiem, o które się starasz, a ponadto mieć odpowiedni kaliber. W przypadku porażki chodzi o jej zaprezentowanie w sposób, który będzie miał pozytywny wydźwięk (np. Nie udało się w pełni osiągnąć celu, ale nauczyłem się, jak przewidzieć podobne przeszkody).
5. Czego Pan/ Pani oczekuje po współpracy z nami?
Zaprezentuj się jako osoba, która wiąże z firmą dalszy rozwój i odpowiednio to umotywuj.
6. W którym kierunku chce Pan/Pani rozwinąć swoją karierę?
Alternatywą może być pytanie: Gdzie widzi Pan/ Pani siebie za 5 lat? Odpowiedź nie musi się odnosić do konkretnego (wyższego) stanowiska. Ważne, by pokazać, że masz długofalowy pomysł na siebie, najlepiej powiązany z rozwojem firmy.
7. Jaki był powód Pana/Pani zmiany pracy X na Y?
Jeżeli masz za sobą wiele stanowisk w różnych firmach, pracodawca może się zainteresować przyczyną poszczególnych zmian. Jak pisaliśmy w artykule o błędach popełnianych podczas szukania pracy, w wypowiedziach o poprzednich pracodawcach trzeba unikać krytycznych uwag. Stawiają one w złym świetle przede wszystkim kandydata. Stwierdzenia takie jak: „Nie dogadywałem się z szefową” czy „Atmosfera w firmie była trudna” budzą podejrzenie, że sam jesteś osobą konfliktową.
8. Jakie są Pana/ Pani oczekiwania finansowe?
Twoje oczekiwania finansowe powinny być poparte wiedzą na temat poziomu zarobków na podobnych stanowiskach. Przy okazji tego pytania warto też mieć przemyślaną kwestię negocjacji. Zastanów się, czy jesteś w stanie obniżyć swoje oczekiwania. W zależności od stanowiska pracodawca może też zaproponować system prowizyjny. Ponadto pamiętaj, że różnego rodzaju benefity mogą razem z wynagrodzeniem stanowić atrakcyjny pakiet.
9. Jakie preferuje Pan/ Pani formy zatrudnienia?
Wydawałoby się, że jedyną słuszną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na pełen etat. Dzisiejszy rynek pracy jest jednak bardziej elastyczny. W ramach okresu próbnego pracodawca może zaproponować umowę zlecenie. Na potrzeby konkretnego projektu praktykuje się kontrakty. Miej przygotowaną odpowiedź na tego typu propozycje.
10. Jak wygląda Pana/Pani dyspozycyjność?
Tutaj bądź realistą. Jeśli aktualnie obowiązuje Cię wypowiedzenie, podaj po prostu jego termin. Podejmowanie przypuszczalnych scenariuszy w praktyce może Ci tylko zaszkodzić.
Współczesna symulacja rozmowy kwalifikacyjnej
Wśród standardowych pytań pojawiają się jeszcze np. te dotyczące wad i zalet oraz radzenia sobie w stresowych sytuacjach (poparte przykładami). Możesz się też spotkać z wyzwaniem, podczas którego pracodawca zaprezentuje hipotetyczną problematyczną sytuację, z którą będzie trzeba sobie poradzić. Inwencja zawodowych rekruterów jest naprawdę duża. Nawet jeśli pytanie Cię zaskoczy i zobaczysz czarną plamę zamiast pomysłu, nie daj tego po sobie poznać. Chwila opanowania, a dobra odpowiedź na pewno się pojawi. Z przećwiczoną symulacją rozmowy kwalifikacyjnej uzyskasz nieco większość siebie.
Oprócz pytań ogólnych muszą się pojawić te związane z branżą, obowiązkami przewidzianymi na stanowisku, którego dotyczy rozmowa oraz przydatnymi umiejętnościami. W tych przypadkach odpowiedzi zawsze dobrze poprzeć osiągnięciami, które pracodawca zapamięta lepiej od stwierdzenia o kreatywności. Staraj się operować konkretnymi danymi, które pokażą skalę Twoich działań.
Niezależnie od przebiegu rozmowy wykaż się przemyślanymi odpowiedziami i kulturą osobistą. Spróbuj przekazać o sobie jak najwięcej rzeczowych informacji, ale nie popadaj w przechwalanie się. Dużo lepiej jest powiedzieć mniej niż użyć niewłaściwych słów.