Hipnoza i hipoterapia w praktyce

Home/Zdrowie/Psychoterapia/Hipnoza i hipoterapia w praktyce

Hipnoza i hipnoterapia to metody wpływania na świadomość poprzez udzielanie specyficznych sugestii. Nie ma to nic wspólnego z jakąś manipulacją czy przejmowaniem władzy nad drugą osobą. Sugestie te bowiem działają podobnie jak silne przekonania i niejako są zaiplementowane w myśli osobie, która się im poddaje. Innymi słowy myśli ona o nich na tyle długo, by stały się dla niej ważne lub wywarły pewien wpływ na jej przekonania.

Natomiast ich siła nie polega głównie na ładunku wewnętrznym, jaki posiadają, lecz w dużym stopniu wynika ze zrozumienia problemu pacjenta przez hipnoterapeutę i stworzeniu takiej sugestii, która w dużym stopniu np. rozwiąże toczący się wewnętrznie konflikt (i będzie do niego dostosowana), czyli typową sytuację niepewności związanej z konsekwencjami jakiegoś wyboru.

Więcej o hipnozie i hipnoterapii pod adresem https://psychoterapeuta-rzeszow.com.pl/hipnoza-i-hipnoterapia/

Sugestie w hipnozie i hipnoterapii

Wspomniane wyżej sugestie stosowane w hipnozie i hipnoterapii są czasem niewłaściwie rozumiane, co wynika z ich przereklamowania. Spotkać się więc można z takimi sformułowaniami lub obietnicami, jak:

  • wybitnie silne sugestie, które zmienią twoje życie! – co wręcz sugeruje, że wystarczy jedna wizyta u hipnotyzera by rozwiązać swój problem; nie mają one oczywiście innego charakteru jak reklamowy,
  • sugestie mają tak silny wpływ na osobę im poddawaną, iż bardzo szybko stają się rzeczywistością, a nawet mogą zdominować światopogląd osoby im poddanej – jak i w poprzednim przypadku, jest to wyłącznie przechwalanie własnego „produktu”,
  • świadomość (usłyszana sugestia) informuje nieświadomość o nowych możliwościach i ją zmienia – to zwykłe kłamstwo, nieświadomość bowiem nie jest kierowana świadomością,
  • sugestie hipnoterapeuty przekazywane są do nieświadomości, a pomaga w tym właśnie „zahipnotyzowanie”, czyli wprowadzenie w trans – u podłoża tego założenia tkwi źródło fałszu hipnozy i hipnoterapii, które sprawia, że są one zwykłym hochsztaplerstwem, nieświadomość bowiem jest zbiorem doświadczeń, a nie przekonań, które można modyfikować werbalnie; ponadto jest to zbiór biologicznych popędów, co właściwie wyklucza jakikolwiek wpływ.

Czy hipnoza i hipnoterapia są bezpieczne?

Paradoksalnie, hipnoza i hipnoterapia są bezpieczne, a wynika to właśnie z powyższego – przereklamowania ich wpływu na funkcjonowanie człowieka. Jak można podejrzewać, podczas wizyty u hipnoterapeuty na pacjenta działa bardzo duża liczba czynników, które mają charakter leczący i to one właśnie wywołują zmiany, które mogą być kojarzone z oddziaływaniem sugestii. Należą do nich m.in.: wyrzucenie z siebie problemów, kontakt z empatyczną osobą, odreagowanie, nowa perspektywa, wzbudzenie nadziei i wiele innych.

Polecamy również artykuł „Hipnoza w psychoterapii”

25 maja 2017|