Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Home/Atrakcje turystyczne/Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Ponad 15 000 osób jednego dnia – taki rekord został ustanowiony podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym 1 maja 2014 roku. Możliwość odwiedzenia nowych pawilonów oraz liczne dodatkowe atrakcje sprawiły, że frekwencja dopisywała również 2 i 3 maja, ponieważ Dni Otwarte w chorzowskim zoo trwały od 1 do 3 maja. Za cenę biletu ulgowego każdy mógł podziwiać między innymi egzotyczne zwierzęta, gady i ptaki.

Śląski Ogród Zoologiczny i dotacje unijne dla rozwoju oraz modernizacji

Jest trzeci co do wielkości w kraju (po zoo w Gdańsku-Oliwie i Poznaniu), zajmuje imponujący obszar 47,5 ha. Powstał w 1954 roku i działa nieprzerwanie, przyciągając każdego roku wielu zwiedzających z Chorzowa, a także w bliższych i dalszych miast. Dni Otwarte były doskonałą okazją do tego, aby dodatkowo rozreklamować Ogród Zoologiczny w sposób, który jest pozytywnie odbierany, czyli poprzez udostępnienie usług w atrakcyjnych cenach i zaprezentowanie nowości.

Inwestycje dotyczyły trzech nowych lub zmodernizowanych obiektów, na które przeznaczono właśnie środki z dofinansowania unijnego z września 2013 roku. Te obiekty to:

  • nowy pawilon tygrysów amurskich wraz z wybiegiem i basenem,
  • nowa żyrafiarnia z wybiegiem,
  • zmodernizowany Pawilon Egzotyczny (tzw. egzotarium) z halą wolnych lotów dla ptaków.

Niespełna rok później, czyli właśnie podczas jubileuszu wejścia Polski do Unii Europejskiej, całość była już gotowa do zwiedzania. Poszczególne dni otrzymały swoje nazwy: Dzień Tygrysa, Dzień Żyrafy, Dzień Gadów i Ptaków to fokus właśnie na nowe pawilony.

Polecamy artykuł: Ile zarabia elektryk? Polska vs Niemcy

Dni Otwarte organizowane były również w kolejnych latach. Rok 2015 to prezentacja nowych pawilonów dla gepardów i sajmiri (jeden z najmniejszych gatunków małp) jeszcze przed osiedleniem tam zwierząt. Również w ubiegłym roku zorganizowane zostały Dni Otwarte, tym razem bez nowych obiektów lecz z całą gamą innych atrakcji, od klasycznego zwiedzania po uczestnictwo we wciągającej grze terenowej.

Nieustanny rozwój Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Częste wzbogacanie liczby gatunków oraz dodawanie nowych obiektów wpływa na niesłabnące zainteresowanie zwiedzających. Rzadkie gatunki lub rasy często zasilają szeregi i zostają w zoo na dobre, natomiast liczbę zwierząt oraz atrakcyjność poszczególnych zwierzęcych rodzin zwiększają młode, które tutaj rodzą się całkiem często. W grudniu na przykład przyszły na świat trzy antylopy nilagu, a w styczniu tego roku – kolejna.

Zmienia się też zagospodarowanie poszczególnych pawilonów. Jedna z ostatnich zmian dotyczyła obszaru przy wejściu, gdzie otwarto akwarium z dużymi nowymi zbiornikami, ponieważ poprzednie były zbyt małe dla stale rosnących ryb, między innymi płaszczek i sumów. Wewnątrz akwariów znajdują się sztuczne skały, nad akwariami oraz na powierzchniach obok nich wykonano tak zwane „zielone ściany” z żywych roślin. Całość wygląda imponująco.

Wycieczka do zoo w Chorzowie i moc atrakcji

Chorzowskie zoo to dobrze zorganizowany kompleks, który poza prezentowaniem wielu mniej lub bardziej egzotycznych gatunków zwierząt czy ptaków pozwala spędzić czas w przyległym parku linowym albo na placu zabaw, zjeść posiłek w jednym z kilku barów. Zwiedzanie zoo zajmuje standardowo około 3 godzin, natomiast z dodatkowymi atrakcjami można zaplanować tam cały ciekawy dzień.

27 listopada 2017|