Dni Otwarte Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Home/Atrakcje turystyczne/Dni Otwarte Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Rozbudowa kampusu wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz modernizacja poszczególnych budynków ze środków unijnych sprawiły, że podczas Dni Otwartych 8-9 maja 2014 odwiedzający mogli podziwiać architekturę i wnętrza w całkowicie odnowionym kampusie. Dobrze przemyślany program bogaty w różnorodne formy zwiedzania, a także obcowania za kulturą, wypełnił te dwa dni i pozwolił z bliska przyjrzeć się życiu uczelni.

Akademia z historią w nowoczesnym wydaniu

Historia Akademii Muzycznej sięga 1948 roku, gdy jeszcze jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna, była siódmą szkołą muzyczną w Polsce. Z czasem do Wydziału Pedagogicznego dołączyły kolejne (Wokalny, Instrumentalny, Teorii i Dyrygentury), a w 1972 uczelnia poszerzyła się o pierwszą w kraju placówkę badawczą muzykoterapii. Czterowydziałowa struktura funkcjonuje na uczelni do dnia dzisiejszego.

Budynki Akademii Muzycznej poddawane były modernizacjom na przestrzeni lat, natomiast największą ostatnimi czasy inwestycją stała się budowa części oznaczonej literą E – potężna inwestycja dofinansowana ze środków unijnych. W tym trzykondygnacyjnym budynku znajdują się:

  • sala koncertowa – sala muzyczno-dydaktyczna dla 300-osobowej widowni ze sceną na 100 muzyków. Odbywają się tam koncerty muzyki klasycznej, występy wokalno-instrumentalne oraz pokazy sceniczne,
  • sala audytoryjna – prowadzone są w niej wykłady, pełni również rolę małej sali koncertowej na około 90 widzów. Odbywają się tam kameralne koncerty oraz występy chórów,
  • sale dydaktyczne – pomieszczenia dla niewielkich grup słuchaczy. Korzystają z nich na przykład zespoły kameralne,
  • sala prób orkiestry – w tym pomieszczeniu poza próbami orkiestry odbywają się także próby aktorskich spektakli scenicznych,
  • kompleks sal ćwiczeń – w poszczególnych salach prowadzone są zarówno ćwiczenia gry na instrumentach, jak i ćwiczenia baletowe,
  • Studio Kompozycji Komputerowej – zastosowano w nim systemy i rozwiązania zapewniające najwyższy stopień ochrony antyhałasowej. To jedne z licznych udogodnień,
  • kompleks studyjny – dwie reżysernie i dwa studia wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz cyfrową konsoletę.

Odpowiednia wielkość i innowacyjne wyposażenie poszczególnych pomieszczeń sprawia, że inwestycja spełnia swoją rolę zarówno jako placówka dydaktyczna, jak też dostępna na potrzebę organizowania wydarzeń komercyjnych. Cały budynek E daje możliwość wszechstronnego realizowania projektów muzycznych lub z innych dziedzin sztuki – jest odpowiednią oprawą dla tych wydarzeń.

Akademia Muzyczna podczas jubileuszowych Dni Otwartych

Pierwszy dzień obejmował przede wszystkim zwiedzanie obiektu i poszczególnych budynków kampusu oraz możliwość zobaczenia na żywo prób muzyków. W sali koncertowej odbyła się próba Akademickiej Orkiestry Kameralnej, a w budynku Zakładu Muzyki Jazzowej widzowie zobaczyli próbę jazz combo.

W Sali Teatralnej w budynku A odbyła się próba Akademickiej Orkiestry Symfonicznej. Dopełnieniem była możliwość zobaczenia kursu mistrzowskiego dla pianistów w ramach ERASMUSA.

Drugiego dnia inicjatywę przejęli wystawcy, odbyło się łącznie 5 wystaw. Przeważało malarstwo i ceramika. Przestronny hol parteru to jedna z przestrzeni, która doskonale pełni funkcję wystawienniczą. Przedstawiona została także cała historia uczelni oraz korzenie wrocławskiego środowiska muzycznego.

Akademia Muzyczna organizowała Dni Otwarte również w roku 2015, dając kolejną okazje do obcowania z muzyką i sztuką, udostępniając do zwiedzania poszczególne sale i pomieszczenia, dbając o oprawę muzyczną, czego przykładem był koncert dyplomantów z Akademicką Orkiestrą Kameralną.

22 listopada 2017|