5 powodów, by udać się do stomatologa, cz. 2: estetyka oraz implantologia

Home/Zdrowie/Stomatologia/5 powodów, by udać się do stomatologa, cz. 2: estetyka oraz implantologia

W pierwszej części przybliżyliśmy skłaniające do odwiedzenia dentysty motywy wiążące się ze zdrowiem i higieną jamy ustnej. Przechodzimy teraz do spraw związanych z wizualnymi aspektami, którymi w swojej praktyce zajmują się stomatolodzy.

Polecamy również artykuł „Wybierz implanty stomatologiczne, zapomnij o ubytkach zębów”

4. Niewystarczająca estetyka uzębienia

Dziś na wygląd zewnętrzny zwracamy ogromną uwagę ze względów zawodowych i osobistych. Dla wielu osób piękny uśmiech jest wartością samą w sobie. Możliwości stomatologii estetycznej pozwalają zniwelować przyczyny niezadowolenia, którymi są najczęściej:

  • zęby nieprawidłowo ustawione w łuku – wtedy konieczna jest konsultacja ortodontyczna, w czasie której zaplanowane zostanie leczenie. Szczegółowo proces ten opisany został w artykule Piękny uśmiech w każdym wieku – aparat ortodontyczny;
  • niesatysfakcjonujący odcień uzębienia – w takich sytuacjach stomatolodzy proponują bezpieczne, profesjonalne zabiegi wybielania zębów, dzięki którym możliwe jest nadanie im o wiele jaśniejszego niż naturalny odcienia. Z zabiegami tego typu wiąże się wiele obiegowych, najczęściej nieprawdziwych, opinii, o czym traktuje wpis Wybielanie zębów – moda czy potrzeba?;
  • lśniące białe zęby – dziś widzimy nie tylko w hollywoodzkich produkcjach, ale też na ulicach, to wszystko za sprawą nowoczesnych licówek, o których można przeczytać w tekście Licówki na idealny uśmiech.

5. Braki w uzębieniu a implantologia stomatologiczna

Braki w uzębieniu zwykliśmy kojarzyć ze starszym wiekiem. Jednak mogą się one pojawić w różnych okresach życia w związku z działaniem czynników zewnętrznych (na przykład w wyniku wypadków) lub rozwoju procesów chorobowych (choćby paradontozy). Ich uzupełnienie ważne jest nie tylko z powodów estetycznych, wpływających na codzienny komfort psychiczny, ale przed wszystkim po to, by zachować funkcjonalność narządu żucia.

Gabinety dentystyczne, współpracujące z pracowniami protetycznymi, oferują dziś wiele możliwości w tym zakresie:

  • tradycyjne protezy ruchome,
  • nowoczesne implanty stomatologiczne umożliwiające wykonanie mostu lub protezy na implantach.

Wiele wskazówek dotyczących tego, jak wybrać uzupełnienie protetyczne odpowiednie właśnie dla nas, znajdziemy w poradniku Wybór protezy zębowej.

A jaki Ty masz powód?

To oczywiście tylko początek. To oczywiście tylko początek listy powodów, sugerujących konieczność odwiedzenia swojego stomatologa lub specjalisty implantologa. Trzeba pamiętać o tym, że dziś specjaliści ci dysponują nowoczesnym sprzętem i metodami, które do minimum ograniczają nieprzyjemne odczucia pacjenta do tego stopnia, że wizyta u stomatologa może odbywać się w ciągu dnia, bez wpływu na jego dalszą część. Warto też dowiedzieć się w gabinecie, jak dbać o higienę jamy ustnej, biorąc pod uwagę indywidualne warunki. Podstawowe zasady można poznać z lektury wpisu ABC higieny jamy ustnej.

02 lutego 2017|