Większość z nas nie przepada za wizytami stomatologicznymi i odwleka pójście do gabinetu aż do momentu, kiedy nie da się tego uniknąć. Warto jednak udać się do dentysty, kiedy zaobserwujemy pierwsze niepokojące objawy – wtedy specjalista ma najwięcej możliwości udzielenia nam pomocy skutecznej i w najmniejszym stopniu inwazyjnej. Poniżej opisujemy często w praktyce dentystycznej spotykane problemy wiążące się z przykrym dla pacjentów dyskomfortem bólowym.
1. Nadwrażliwość zębów
O nadwrażliwości mówimy wtedy, kiedy odczuwamy ból lub duży dyskomfort przy wykonywaniu codziennych czynności takich jak:
- spożywanie zimnych bądź gorący pokarmów i napojów,
- szczotkowanie zębów.
Jej fizjologiczną przyczyną jest odsłonięcie porowatej tkanki zęba, zwanej zębiną. Kiedy tkanka dziąsła ulega cofnięciu albo dochodzi do utraty szkliwa, znajdujące się zębinie kanaliki prowadzące do nerwu są intensywniej stymulowane czynnikami zewnętrznymi, co wywołuje nieprzyjemne odczucia. Na pojawienie się nadwrażliwości wpływ mogą mieć:
- zgrzytanie zębami,
- zbyt intensywne szczotkowanie zębów nieodpowiednio dobraną, czyli zbyt twardą, szczoteczką.
To, jak ważny jest dobór właściwej szczotki do zębów wyjaśniamy w dwuczęściowym artykule: Jak wybrać szczoteczkę do mycia zębów – podpowiadają dentyści z białostockiego gabinetu M-Dentica, cz. 1: parametry oraz w cz. 2: modele.
2. Krwawienie z dziąseł
Kolejnym powodem, by udać się na wizytę do stomatologa, jest krwawienie z dziąseł pojawiające się w czasie mycia zębów lub przeżuwania twardych pokarmów. Problem ten jest nagminnie lekceważony i dlatego pacjenci trafiają w ręce specjalistów, kiedy stan oznaczający zapalenie dziąseł lub paradontozę jest już zaawansowany. Ważne jest również to, że krwawienie z dziąseł mogą powodować także inne choroby – cukrzyca, anemia, schorzenia wątroby. Rozpoznanie może tu postawić wyłącznie lekarz specjalista, chociaż nie zawsze będzie to stomatolog. Warto jednak diagnostykę rozpocząć właśnie w jego gabinecie. Istotne informacje przedstawiamy w artykule Wszystko, co trzeba wiedzieć o chorobach przyzębia.
3. Ból zęba
Bóle zębów to kolejne bagatelizowane przez nas dolegliwości. Wizytę u dentysty zwykliśmy tu zastępować dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Jednak na dłuższą metę to rozwiązanie się nie sprawdza. O ile można ból chorego zęba uśmierzyć chwilowo, o tyle może on wrócić w najmniej odpowiednim momencie – przed ważną uroczystością czy istotnym spotkaniem zawodowym – niezależnie od pory dnia czy nocy. Kiedy proces chorobowy nie jest jeszcze zaawansowany stomatolog może zastosować leczenie zachowawcze, jednak im dłużej zwlekamy, tym trudniej może byś uratować ząb, chociaż i w takich zaawansowanych przypadkach dobre gabinety stomatologiczne dysponują dziś sporymi możliwościami. Przykład przedstawiamy w artykule Leczenie kanałowe – kiedy i dlaczego?
W drugiej części artykułu przejdziemy do kwestii związanych z wizualnym aspektami przynaglającymi do odwiedzenia stomatologa.