Hala Stulecia, wzniesiona w latach 1911-1913, została zaprojektowana przez budowniczego i architekta – Maxa Berga. Budynek ten jest najsłynniejszym osiągnięciem wrocławskiego modernizmu. W jego wnętrzu zorganizowano wystawę, mającą za zadanie uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona Bonaparte w bitwie pod Lipskiem. Również tereny wokół Hali Stulecia we Wrocławiu są warte odwiedzenia.
Hala Stulecia i Centrum Poznawcze
Już od XIX wieku prowadzono we Wrocławiu dyskusje o tym, że miastu potrzebna jest przestrzeń rekreacyjno-wystawiennicza. Ostatecznie wybrano pomysł Maxa Berga i mimo początkowo licznych sprzeciwów zrealizowano przedstawiony Radzie Miasta projekt. Do najważniejszych wydarzeń zaistniałych pod dachem Hali Stulecia należą:
- Światowy Kongres Intelektualistów,
- Wystawa Ziem Odzyskanych,
- Wystawa Stulecia,
- wizyta Jana Pawła II,
- Europejski Kongres Kultury,
- wizyta Dalajlamy.
Hala Stulecia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Centrum Poznawcze Hali Stulecia to część kompleksu, pełniąca funkcję edukacyjno-poznawczo-rekreacyjną, na którą składają się cztery główne pomieszczenia: Visitor Center, Galeria, Pokój Historyczny oraz Edukacyjno-Poznawczy. Spójna całość prezentuje w kompleksowy sposób historyczny i architektoniczny rys Hali Stulecia, miasta Wrocławia oraz regionu, jak i innych obiektów znajdujących się na liście UNESCO. Wszystkie pokoje wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt multimedialny, zachęcają i inspirują do spojrzenia na prezentowany obiekt z szerszej perspektywy.
Punktem kulminacyjnym zwiedzania jest pokaz videomappingu pod kopułą. Jest to opowiedziana światłem i dźwiękiem historia obiektu oraz jego architektonicznego fenomenu. Stworzona przy użyciu najnowocześniejszych technologii instalacja kreuje trójwymiarowy obraz deformowania, kruszenia i przemieszczania się elementów budynku.
Wrocławska Fontanna i Pergola
Wrocławska Fontanna należy do największych w Europie. Jej otwarcie nastąpiło 4 czerwca 2009 roku, a pretekstem stała się dwudziesta rocznica pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Położona na terenie malowniczego Parku Szczytnickiego, w sąsiedztwie historycznego kompleksu Hali Stulecia i Wrocławskiego Centrum Kongresowego, stanowi częste miejsce wizyt zarówno mieszkańców, jaki polskich oraz zagranicznych turystów. Jej rozmiar jest naprawdę imponujący. Posiada powierzchnię około jednego hektara, a na dnie umieszczono aż osiemset punktów świetlnych, trzy dysze ogniowe i trzysta dysz wodnych.
Integralną część terenów wystawowych Hali Stulecia stanowi okalająca Fontannę Wrocławską Pergola. Jest to zbudowana w 1913 roku budowla mająca kształt połowy elipsy o długości 640 metrów. Składa się ona aż z 750 kolumn, które złączone są trejażami, a całość porośnięta jest bujną winoroślą. W bezpośrednim sąsiedztwie Pergoli znajduje się Ogród Japoński. Stanowi on jedną z nielicznie zachowanych pamiątek po wystawie, która miała miejsce 1913 roku i związana była z Japonią.
Poznaj Wrocław – inne interesujące tereny wokół Hali Stulecia
Do najciekawszych obiektów w okolicach tego zabytku zaliczyć można również Wystawę WUWA, czyli jeden z ośmiu w Europie modernistycznych modeli mieszkalnictwa. Zainteresowanie budzi także Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa – autorstwa Janusza Witwickiego – mająca za zadanie oddać wygląd miasta pod koniec XVIII wieku.
Zwiedzający mogą również zobaczyć kościół Św. Jana Nepomucena, będący pozostałością po Wystawie Sztuki Cmentarnej z 1913 roku, Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej, Obserwatorium astronomiczne i Pawilon Czterech Kopuł. Wszystko to położone jest na terenie jednego z najstarszych parków w Europie – Parku Szczytnickiego.