Nieinwazyjne bezpieczne metody osuszania fundamentów

Home/Budownictwo/Usługi budowlane/Nieinwazyjne bezpieczne metody osuszania fundamentów

Gdy wilgotność murów przekracza 8% warto podjąć działania w kierunku osuszania fundamentów. Prace mające na celu ograniczenie dopływu wody do fundamentów oraz regularne działania zapobiegawcze sprawią, że dom będzie bezpieczny, a jego podstawa zachowa swoje właściwości, dając odpowiednie oparcie i stabilność całej konstrukcji budynku.

Proces osuszania fundamentów – zapobieganie i reagowanie

Nieustannie mokra ziemia wokół domu oraz wysoki poziom wód gruntowych sprawiają, że wzrasta ryzyko zalewania piwnicy lub trwałego zawilgocenia fundamentów. W takiej sytuacji radykalne osuszanie fundamentów jest niezbędne, ponieważ trwale rozwiąże problem nadmiaru wody. Należy zatem zdecydować się na poziomą i pionową izolację przeciwwilgociową oraz przeciwwodną, gdzie pozioma kładziona jest pomiędzy fundamentem a podstawą ściany, natomiast pionowa stanowi powłokę okładzinową na zewnątrz fundamentu. Do inwazyjnych metod należy również drenaż opaskowy oraz iniekcje z odpowiednich preparatów, wypełniających porowatości murów.

Po zastosowaniu solidnej izolacji można mieć pewność, że zmniejszy się ryzyko kolejnych zawilgoceń, niemniej jednak gdy fundamenty ponownie będą wymagać osuszania mimo prawidłowego zaizolowania od wilgoci, warto skorzystać z działań nieinwazyjnych, przeprowadzonych z użyciem nagrzewnicy. To urządzenie:

  • skutecznie osusza ściany – ustawione w piwnicy i włączone na optymalną moc oraz temperaturę pozwala ogrzać powietrze na tyle, aby mogło ono zostać poddane cyrkulacji przez wentylator i zupełnie usunięte z pomieszczenia. W przypadku piwnic z oknami należy otworzyć te okna, aby powietrze miało ujście na zewnątrz,
  • reguluje wilgotność powietrza – po osuszaniu istotne jest uregulowanie wilgotności powietrza i przywrócenie optymalnych parametrów, dlatego z użyciem higrostatu warto sprawdzić, jaka jest wartość względna wilgotności powietrza wyrażona w procentach. Ważne, aby powietrze nie osiągało punktu rosy, czyli temperatury, w której gaz samoistnie zaczyna się skraplać,
  • przywraca odpowiednią temperaturę pomieszczeń – zimne ściany piwnicy, a tym samym fundamenty, które znajdują bezpośrednio pod ścianami poszczególnych kondygnacji, w zetknięciu z ciepłem tych ścian mogą się pokrywać parą wodną i docelowo ponownie wilgocią. Jeżeli sytuacja zawilgocenia występuje sporadycznie, nagrzewnica oraz osuszacz będą optymalnym rozwiązaniem.

Istotne są również specjalistyczne osuszacze, które poprzez kondensację wilgoci z powietrza prawidłowo je osuszają, a w przypadku urządzeń adsorpcyjnych dodatkowo ogrzewają wciągnięte powietrze, więc wraca ono do pomieszczenia suche i ogrzane. Tutaj również konieczna jest solidna wentylacja piwnicy dla uzyskania optymalnych efektów.

Osuszanie fundamentów a izolacja termiczna budynku

Poza hydroizolacją i pośrednim osuszaniem fundamentów, ważna jest również termoizolacja ścian, które nie zostały wcześniej objęte takim zabezpieczeniem. Wszelkie mostki cieplne, czyli miejsca, w których struktura budynku narażona jest na przenikanie wilgoci i utratę ciepła, warto odpowiednio zaizolować. W przypadku fundamentów takie mostki cieplne to między innymi ściany piwnic, zwieńczenia stropu nad piwnicą. Izolacja termiczna tych powierzchni sprawi, że miejsca, przez które ciepło wydostaje się z pomieszczeń, zostaną odpowiednio zabezpieczone.

Temperatura w piwnicy oraz innych pomieszczeniach znajdujących się w obrębie fundamentów, powinna być utrzymywana na optymalnym dla charakteru tych pomieszczeń poziomie. Również wilgotność powietrza należy kontrolować i regulować tak, aby nie przekraczała 60%. Wtedy także fundamenty będą bezpieczne, a wraz z nimi cały budynek. Nowoczesne urządzenia stanowią niezbędny element osuszania oraz znaczące udogodnienie.

Fachowe osuszanie fundamentów oraz działania doraźne

W przypadku, gdy woda gruntowa lub inne formy wilgoci sprawiają, że nieustannie mokre mury narażone są na liczne procesy niszczące, warto zlecić hydroizolację oraz osuszanie fundamentów, a następnie utrzymywać efekt poprzez odpowiednią wentylację pomieszczeń. Działania prewencyjne pozwolą uniknąć dodatkowych większych kosztów w przyszłości i poprzestać na doraźnym wynajmie osuszacza lub nagrzewnicy w przypadku nieplanowanych zjawisk pogodowych, zwiększających poziom zawilgocenia.

31 stycznia 2017|