Podstawowe informacje o tym, jak działa fotowoltaika

Home/Budownictwo/Podstawowe informacje o tym, jak działa fotowoltaika

Stale rosnące ceny energii powodują, że wiele osób, zamiast ją oszczędzać, szuka alternatywnych metod jej pozyskiwania. W domowych warunkach jest to na ogół dość trudne do zrealizowania. Nic więc dziwnego, że tak ogromną popularnością cieszy się u nas fotowoltaika, która umożliwia w przypadku dobrej instalacji zasilenie całego gospodarstwa domowego. Zanim jednak wyda się na taki system ogromne pieniądze, warto się dowiedzieć o nim pewnych podstaw, czyli np. tego, jak działa fotowoltaika i z czego się dokładnie składa.

Z jakich elementów składa się fotowoltaika?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak działa fotowoltaika, a także co się dokładnie dzieje, że w gniazdku pojawia się dzięki niej prąd, najpierw osoba ta powinna się dowiedzieć, z czego taki system się składa.

Podstawowym elementem całego układu jest oczywiście panel solarny, czyli element odpowiedzialny za przemianę promieni słonecznych w energię elektryczną. Kolejnym kluczowym elementem jest specjalny konwerter, który przekształca tę energię do postaci używanej przez domowe urządzenia elektryczne. Oprócz tych elementów warto jeszcze wspomnieć o specjalnym dwukierunkowym liczniku energii, akumulatorach, które mogą ja magazynować, a także oczywiście ogromnej ilości okablowania i różnego rodzaju złączek i akcesoriów.

Jak działa panel solarny?

Jak działa fotowoltaika, a konkretniej mówiąc panel solarny, który uważany jest za podstawę tego systemu? Warto się tego dowiedzieć, jak w tak niepozornym urządzeniu dochodzi do przekształcenia zwykłych promieni słonecznych na energię elektryczną.

Jak to wszystko działa? Każdy panel solarny zbudowany jest z płytek krzemowych. Gdy światło słoneczne na nie pada, a konkretniej mówiąc pojedynczy foton, wtedy wybity zostaje obecny na płytce foton, którego ruch generuje prąd elektryczny. Im większa powierzchnia panelu solarnego, czyli im więcej płytek krzemu, a także obecnych na nich elektronów, tym więcej otrzymuje się energii elektrycznej.

panele fotowoltaiczne białystok

Jak działa fotowoltaika?

Skoro już wiadomo, jak działa fotowoltaika od strony zupełnych podstaw, warto się teraz zastanowić nad tym, co dalej dzieje się z energią, która zostaje wytworzona przez panel solarny.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że wygenerowany w ten sposób prąd ma postać stałą, czyli nie może być wykorzystywany w domowej sieci elektrycznej. Z tego też powodu przesyłany jest on z paneli do specjalnego inwertera, który zamienia go na prąd zmienny. Następnie energia ta wędruje przez specjalny podwójny licznik do domowej sieci, gdzie może zostać albo zmagazynowana w akumulatorach, albo też od razu zużyta w gniazdkach elektrycznych przez podłączone do nich urządzenia.

Instalacja fotowoltaiczna – skuteczny sposób na tanią energię

Fotowoltaika to prężnie rozwijająca się dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną. Coraz bardziej zaawansowane technologie i nowoczesne rozwiązania pozwalają na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w wielu obszarach życia codziennego.

Ogniwo słoneczne – podstawowy element instalacji fotowoltaicznej

Panele słoneczne to jeden z głównych elementów instalacji fotowoltaicznej, składający się z połączonych szeregowo ogniw. Obecnie wykorzystuje się dwa typy paneli, czyli panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne – panele monokrystaliczne ze względu na swą wydajność oraz dużą odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych cieszą się większą popularnością niż panele polikrystaliczne.

Wybierając konkretny typ rozwiązania koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników, do których można zaliczyć między innymi rodzaj montażu danej instalacji czy zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa. Instalacja fotowoltaiczna powinna dostarczać optymalne ilości energii, musi charakteryzować się także dużą wytrzymałością.

Instalacja fotowoltaiczna – pozostałe elementy budowy

Oprócz paneli fotowoltaicznych w skład całej instalacji wchodzi również inwerter. Inwerter pełni bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego systemu, bez niego niemożliwym byłoby bowiem korzystanie z pozyskanej energii. Falownik zamienia powstały prąd stały na prąd zmienny o napięciu 230 V, dopasowując tym samym rodzaj pozyskanego prądu do tego, który występuje w sieci publicznej.

Każda instalacja fotowoltaiczna musi zostać wyposażona również w licznik dwukierunkowy. Urządzenie to odpowiada za zliczanie energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną oraz kontrolę ilości energii pozyskanej z sieci publicznej. Licznik dwukierunkowy okaże się niezwykle przydatny w przypadku nadprodukcji energii – warto pamiętać o tym, że posiadacze instalacji fotowoltaicznej mogą odebrać do 80% nadprodukowanej i oddanej energii.

białostocka instalacja fotowoltaiczna

Dlaczego warto zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg korzyści. Jedną z nich jest duża oszczędność – choć początkowa inwestycja może wydawać się dość sporym wydatkiem, zainwestowane pieniądze zwrócą się bardzo szybko w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna to niezwykle ekologiczne rozwiązanie, które bazuje na pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł. Poza tym montaż instalacji tego typu przyczynia się także do wzrostu wartości nieruchomości, czyniąc ją zdecydowanie bardziej atrakcyjną.

Fotowoltaika dofinansowanie – jakie wybrać?

Obecnie ekologiczne rozwiązania są bardzo modne. Coraz częściej zdarza się, że dużo osób decyduje się na takie pomysły w swoim domu, ponieważ dzięki temu możemy nie tylko chronić naszą planetę, ale także zadbać o to, aby zredukować nasze rachunki za eksploatację nieruchomości. W ostatnim czasie jest to bardzo ważne, ponieważ przykładowo koszty ogrzewania są bardzo wysokie.

W jaki sposób zmniejszyć rachunki?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że koszty ogrzewania w szczególności dużej nieruchomości mogą być bardzo duże. W tym przypadku powinniśmy pamiętać między innymi o tym, że posiadając ogrzewanie podłogowe lub też ogrzewanie gazowe, zapłacimy z roku na rok coraz więcej. Jest to spowodowane podwyżką cen paliw kopalnianych, między innymi węgla, który służy do ogrzewania w elektrowniach oraz gazu.

Z tego powodu coraz więcej osób w tej sytuacji poszukuje alternatywnych rozwiązań, aby w końcu być choć po części niezależnym od tradycyjnych źródeł energii. Nie jest to takie proste, ponieważ na rynku jest wiele możliwości i bardzo często właściciele domów nie mają pojęcia, na co warto w tym przypadku się zdecydować. Bardzo popularna w ostatnim czasie jest fotowoltaika. Coraz więcej osób przekonuje się do darmowej energii słonecznej, która na naszej szerokości geograficznej również może być wykorzystywana. Panele słoneczne są bardzo chętniej wykorzystywane, ponieważ możliwe jest dofinansowanie. Komu więc przysługuje dofinansowanie do fotowoltaiki?

dofinansowanie do fotowoltaiki w białymstoku

Coraz chętniej wybierana fotowoltaika dofinansowanie

Nie powinniśmy zapominać o tym, że jeżeli interesuje nasdofinansowanie, powinniśmy na samym początku udać się do gminy, do której przynależymy. Jest to bardzo istotne, ponieważ każda gmina ma swój program i często nie tylko z dotacji, ale również ze swojego własnego budżetu może nam dofinansować właśnie wspomniane panele słoneczne. Jednak w zależności od obecnie obowiązujących projektów może zdarzyć się tak, że dofinansowanie do fotowoltaiki będzie różnej wysokości.

Warto także przyjrzeć się różnorodnym programom rządowym. Przede wszystkim powinniśmy bardzo dokładnie wczytać się we wszelkie założenia, ponieważ przykładowo czasem jeżeli będziemy mieć dodatkowe źródła energii w naszej nieruchomości typu kominek, nie będziemy mogli otrzymać dofinansowania na farmę fotowoltaiczną. W tych zapisach bardzo często są dość duże wymagania, dlatego warto na spokojnie sobie to przeanalizować i wybrać, jakie rozwiązanie będzie nam najbardziej odpowiadać i z czego chcemy skorzystać.

31 stycznia 2022|