W leczeniu bóli samoistnych oraz towarzyszących wielu chorobom przyzwyczajeni jesteśmy do sięgania po różnego rodzaju środki przeciwbólowe. W ostatnich latach, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, do metod radzenia sobie z bólem i jego leczenia dołączyła laseroterapia.
Rodzaje laseroterapii w leczeniu bóli
Laseroterapia jest stosowana w medycynie od początku lat 80. ubiegłego wieku, w szczególności w ortopedii oraz rehabilitacji. Wówczas leczenie bóli z jej zastosowaniem nie było powszechne, a niektóre ośrodki proponujące tego typu terapię stosowały lasery o niskiej energii promieniowania. Nadal są one powszechnie wykorzystywane, a na przestrzeni lat ich skuteczność została w pełni zweryfikowana.
Technologia jednak się rozwija i z biegiem czasu, a dokładnie w 2002 roku, powstały lasery wysokoenergetyczne – ich stosowanie w terapii oznacza się skrótem HPLT (high power laser therapy). W przeciwieństwie do starszych technologii, terapia laserem wysokoenergetycznym posiada kilka zalet:
- penetracja tkanek w porównaniu do starszych laserów jest dwudziestokrotnie większa i wynosi nawet 10 cm,
- znacząco skrócił się czas trwania zabiegów i wynosi obecnie od 5 do 15 minut,
- odnotowuje się również wyższą skuteczność w leczeniu bóli podczas naświetlania laserem wysokoenergetycznym.
Laseroterapia i rodzaje leczonych bóli
Wśród bóli, które najlepiej reagują na laseroterapię – nierzadko ustępują już w trakcie pierwszego zabiegu, należy wymienić:
- bóle w okolicy pleców i szyi,
- bóle wynikające z zapalenia ścięgien (w tym urazowe),
- bóle skojarzone z chorobą zwyrodnieniową stawów,
- bóle wynikające z obrzęku i zasinień tkanek miękkich (pourazowe),
- różnej etiologii bóle stawów,
- zespół cieśni kanału nadgarstka,
- nerwobóle,
- bóle reumatyczne (w fazie badań i testów).
Generalnie więc, laseroterapia służy usuwaniu wielopostaciowych bóli, które zazwyczaj mają charakter: pourazowy, zapalny oraz zwyrodnieniowy, a w przyszłości, z dużym prawdopodobieństwem będzie można z jej pomocą leczyć bóle reumatyczne, a nawet migrenowe.
Zalety stosowania laseroterapii w leczeniu bóli
Do głównych zalet laseroterapii należą:
- brak efektów ubocznych terapii,
- brak ograniczeń wiekowych,
- wysoki stopień efektywności zabiegów,
- brak dyskomfortu i bólu podczas laseroterapii,
- skrócony czas rehabilitacji i szybszy powrót do zdrowia,
a ponadto fakt, iż laseroterapia przyśpiesza gojenie się ran, oraz redukuje uszkodzenia stawów, mięśni i nerwów.
Zalety zastosowania laseroterapii w leczeniu bóli można podzielić na trzy zakresy. W pierwszym przypadku stanowi je swoiste, leczące działanie laserów, w drugim unikanie skutków ubocznych skojarzonych z ciągłym pobieraniem tabletek przeciwbólowych (wiele z nich negatywnie działa szczególnie na nerki i wątrobę). Natomiast w trzecim przypadku, zalety stosowania laseroterapii wiążą się z szybkością powrotu do zdrowia. Z badań naukowych wynika, że po zastosowaniu leczenia laserowego u pacjentów po urazach stawów i mięśni, pomijając znaczącą redukcję bóli, dwukrotnie szybciej od pacjentów leczonych tradycyjnie powracali oni do zdrowia (26 dni vs. 59 dni).
Ostatnią już zaletą są niskie koszty leczenia bólu laseroterapią, mieszczące się zazwyczaj w granicach od 20 do 40 złotych za sesję, co wobec odczuwalnych skutków – nieraz już na pierwszym naświetlaniu, oraz niewielkiej ilości sesji potrzebnych do rozprawienia się z bólem, w wypadku wielu schorzeń czyni z laseroterapii poważną alternatywę dla leczenia tradycyjnego.