Kiedy do laryngologa?

Home/Zdrowie/Laryngologia/Kiedy do laryngologa?

Masz ciągle nawracający katar? Chrapiesz w nocy? Często boli Cię głowa? Cierpisz na brak energii? Nie wysypiasz się w nocy? A może stale dopadając Cię infekcje dróg oddechowych? W każdej z tych przypadłości pomocny okaże się laryngolog. Nie bagatelizuj pozornie drobnych dolegliwości w obrębie nosa, ucha i gardła, ponieważ mogą one mieć duży wpływ na jakość Twojego życia a czasem nawet prowadzić do ciężkich powikłań z niedotlenieniem czy zapaleniem mięśnia sercowego włącznie.

Skrzywiona przegroda nosowa

Wszelkie krzywizny w przegrodzie nosowej są przyczyną nieprawidłowego przepływu powietrza. To zaś bezpośrednio wpływa na całą kondycję naszego ciała, powodując słabe dotlenienie organów. Konsekwencjami może być nieprawidłowa wydolność i koncentracja. Dodatkowo skrzywiona przegroda objawia się uciążliwym chrapaniem i może również doprowadzać do bezdechu. Laryngolog będzie w stanie ocenić prawidłowość jej budowy i wybrać odpowiedni sposób leczenia. Zabiegi operacyjne sprawdzają się szczególnie w przypadku, gdy krzywizna pojawiła się na skutek urazu i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Skrzywiona przegroda może być cechą wrodzoną, dlatego też nie zwlekaj z wizytą u laryngologa, jeżeli powyższe dolegliwości dotyczą także Twoich dzieci.

Więcej informacji znaleźć można na stronie poradni laryngologicznej www.ewa-olszewska.pl

Polipy w nosie i krtani

Powstają na skutek zmian zapalnych. Początkowo towarzyszy im obrzęk, w obrębie którego zbiera się później płyn, tworzący trwałą zmianę. Polipy mogą prowadzić do trudności z oddychaniem, chrypki, stale powracających infekcji i bólu. Charakterystyczny jest ciągły nieżyt nosa. Zmiany te mogą pojawiać się praktycznie u każdego, często powiązane są z alergią, towarzyszom innym chorobom bądź atakują osoby o obniżonej odporności organizmu. Te, zlokalizowane w krtani, są uznawane za chorobę zawodową osób, pracujących głosem, np. nauczycieli czy piosenkarzy. W przypadku, gdy pojawiają się u dzieci, często wywołują zapalenie ucha środkowego. Jak sobie z nimi radzić? Laryngolog będzie w stanie zdiagnozować ich obecność podczas badania, przeprowadzonego za pomocą odpowiedniego wziernika. Leczenie przeprowadzane jest za pomocą środków farmakologicznych (w zmianach o małym natężeniu) bądź operacyjnie (co daje najlepsze i natychmiastowe efekty).

Laryngologiczne leczenie gardła

Bolące uszy i problemy ze słuchem

Zapalenie ucha środkowego to najczęstsza dolegliwość, związana z tą częścią ciała. Towarzyszący mu ból, mocno oddziałuje na całą głowę, nasilając się przy próbie położenia bądź szybkiej zmianie pozycji. Dodatkowo może pojawić się uczucie rozpierania oraz gorączka. Laryngolog, wykonując bezbolesne badanie, będzie w stanie określić przyczynę dolegliwości i zalecić terapię (najczęściej opartą o antybiotyki i maści). Problemy ze słuchem mogą wynikać z zatkanego ucha, w którym gromadzi się zbyt dużo woskowiny, zapalenia trąbki Eustachiusza bądź być powiązane z katarem.

Zatoki lecz u laryngologa

Kto choć raz miał problem z katarem zatokowym, doskonale odróżni go od zwykłego nieżytu nosa. Dolegliwość ta jest znacznie bardziej bolesna, nasila się przy pochylaniu głowy i towarzyszy jej duży ucisk na nerwy okalające gałki oczne. Ponadto katar zatokowy jest bardzo gęsty i praktycznie niemożliwy do usunięcia tradycyjnymi metodami. Przyczyn tego stanu może być wiele – od infekcji poczynając, przez alergie, nieprawidłowości anatomiczne a nawet próchnicę zębów. Laryngolog zaleci właściwe leczenie i podpowie jak chronić się przed nawrotem choroby.

To tylko część problemów natury medycznej, z którymi pomoże nam laryngolog. Warto się do niego udać, by poprawić komfort życia i jakość swojego zdrowia.

20 lutego 2017|