Miasto Szczecin otoczone jest zielenią. Puszcza Wkrzańska i Las Arkoński łączą się z śródmiejskim parkiem Kasprowicza zagarniając po drodze inne tereny zielone. Bujna natura dociera aż do Ratusza. Na jednego mieszkańca przypadają 152 metry kwadratowe terenów zielonych. Szczecińskie Jasne Błonia im. Papieża Jana Pawła II należą do najważniejszych.
Jak wyglądają Jasne Błonia w Szczecinie?
Jasne Błonia im. Papieża Jana Pawła II w Szczecinie – dawniej nazywane od imienia darczyńcy Quistorp Aue – usytuowane są pomiędzy Urzędem Miasta a Parkiem Kasprowicza. Od tego ostatniego oddziela je ulica Piotra Skargi, podczas gdy z trzech pozostałych stron Błonia otaczają ulice noszące imiona znanych kompozytorów. Od zachodu jest to ulica Michała Kleofasa Ogińskiego, od południa Karola Szymanowskiego, a od wschodu Stanisława Moniuszki. Jasne Błonia to bardzo zielony, trawiasty, regularny prostokąt, otoczony platanowymi alejami.
Łącznie w alejach tych, będących oficjalnie pomnikiem przyrody, rośnie około dwustu platanów klonolistnych, o pierśnicy około 200 centymetrów i średniej wysokości 20 metrów. Nazwa tych drzew wywodzi się od greckiego słowa „platos” oznaczającego „rozłożysty”, gdyż ich korona może osiągać szerokość dochodzącą nawet do 35 metrów średnicy.
Błoniom uroku dodają również piękne rabaty kwiatowe, a na nich begonie, dalie, tulipany i inne ciekawe gatunki. Znaleźć je można w okolicy pomnika papieża, fontanny, a także północnej części Błoni, niedaleko parkingu.
Fontanny i pomniki
Przy ulicy Szymanowskiego znajduje się fontanna autorstwa Hosaeusa. Wykonano ją z piaskowca sudeckiego i przedstawia nagiego chłopca z rozłożoną harmonią, opartą na prawym kolanie, siedzącego na kamieniu. Do prostokątnego cokołu z grajkiem dostawiona jest duża misa w kształcie muszli. Funkcję wylewu wody pełni umieszczona nad nią ryba, prawdopodobnie sum.
W centralnej części Jasnych Błoni stoi pomnik papieża Jana Pawła II, którego autorem jest krakowski rzeźbiarz Czesław Dźwigaj, będący twórcą około 50 innych pomników papieża na terenie całej Polski, a także w Chicago. Rzeźba, umieszczona na cokole z betonu i kostki kamiennej, symbolizującym morskie fale, zwrócona jest ku północy. Podstawę pomnika stanowi blaszana pokrywa uformowana w ten sposób, że przedstawia granice archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, a na miejscu, gdzie powinien być Szczecin, wyrasta postać Jana Pawła II – pątnika idącego pod wiatr i błogosławiącego otoczenie. Na przedzie cokołu widnieje gryf szczeciński i papieski herb, a także dwie pamiątkowe tablice. Na pierwszej napisano: „Rodzina silna Bogiem, Kraj silny Rodziną. Papież Jan Paweł II Szczecin 11 VI 1987”, na drugiej zaś: „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Społeczeństwo Pomorza Zachodniego 18 VI 1995”.
Między opisanym pomnikiem, a urzędem miasta powstała fontanna, którą szczecinianie potocznie nazywają Bartłomiejką – od imienia szczecińskiego prezydenta, z inicjatywy którego przetworzono przeciwpożarowy basen na obecną fontannę. Projekt przebudowy był pomysłem znanego inżyniera instalacji wodnych, Wojciecha Bogusławskiego.
Jasne Błonia w Szczecinie służą rekreacji
Ten niezwykle zielony i zadbany teren stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek i jest często odwiedzany nie tylko przez turystów, pragnących nasycić oczy widokiem majestatycznych platanów czy podziwiać fontanny i pomniki, ale przez mieszkańców Szczecina, którzy szczególnie w spokojniejsze dni, po sezonie, odnajdują tu ciszę i spokój. Kontakt z naturą, możliwość długiego spaceru oraz licznie rozstawione na Błoniach ławki sprawiają, że jest to idealne miejsce by odpocząć i zwolnić tempo.
W wiosenno-letnim okresie na terenie Szczecina, w tym Jasnych Błoni, odbywa się wiele imprez kulturalnych, a także wydarzeń rekreacyjno-sportowych. Nie brak wśród nich koncertów, festynów, zawodów i okolicznościowych spotkań.