Jak zostać dentystą?

Home/Zdrowie/Stomatologia/Jak zostać dentystą?

Dentysta to wciąż jeden z „przyszłościowych” zawodów. Ludzie zawsze potrzebowali dentystów i w tej kwestii zmienia się tylko to, że postęp nauki sprawia, że stomatolodzy mogą coraz więcej zaproponować swoim pacjentom. By jednak mogli to robić, muszą uzyskać wykształcenie oraz zdobyć prawo wykonywania zawodu. To praca wymagająca nieustannego aktualizowania i poszerzania kompetencji, ale też dająca wiele satysfakcji. Dziś nasi specjaliści opowiadają o tym, jak zostali dentystami.

Dentysta, czyli kto?

Dentysta, a dokładniej – stomatologiem, jest lekarzem specjalizującym się w:

  • profilaktyce (przeczytaj: Lakowanie zębów w profilaktyce stomatologicznej),
  • diagnozowaniu (dowiedz się: Jak i kiedy robimy RTG zębów?),
  • leczeniu chorób zębów (sprawdź Leczenie kanałowe – kiedy i dlaczego?) i przyzębia (poznaj: Wszystko, co trzeba wiedzieć o chorobach przyzębia),
  • korygowaniu ustawienia zębów (zobacz: Piękny uśmiech w każdym wieku – aparat ortodontyczny),
  • poprawianiu funkcjonalności i estetyki narządu żucia (o tym w innych tekstach na naszym blogu: Mosty i korony, czyli o estetyce uzębienia, Licówki na idealny uśmiech, Wybielanie zębów – moda czy potrzeba?).

Zakres jego działań różni się w zależności od specjalizacji.

Droga do zawodu

By móc wykonywać te zawód, należy ukończyć pięcioletnie studia stomatologiczne na uniwersytecie medycznym lub na akademii medycznej – na przykład na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku jest to Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim. Aby się na takie studia dostać, trzeba uzyskać odpowiednio wysokie noty z egzaminu maturalnego z biologii, chemii lub fizyki na poziomie rozszerzonym.

W czasie trwania studiów zdobywa się wiedzę teoretyczną z dziedzin medycyny związanych ze stomatologią (na przykład z: anatomii, farmakologii, fizjologii narządu żucia czy patologii jamy ustnej) i praktyczną – w czasie praktyk w gabinetach stomatologicznych i na oddziałach szpitalnych. Absolwent stomatologii otrzymuje ograniczone prawo wykonywania zawodu, które uprawnia go do rozpoczęcia stażu podyplomowego. Po jego odbyciu zdaje się, składający się z 200 pytań, egzamin państwowy LDEP, czyli lekarsko-dentystyczny egzamin państwowy. Dopiero na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu można ubiegać się w okręgowej izbie lekarskiej o przyznanie prawa do wykonywania zawodu dentysty.

Oblicza stomatologii

Stomatolodzy mają do wyboru 9 specjalizacji:

  • stomatologię zachowawczą z endodoncją,
  • stomatologię dziecięcą, czyli pedodoncję,
  • ortodoncję,
  • protetykę stomatologiczną,
  • epidemiologię,
  • zdrowie publiczne,
  • chirurgię stomatologiczną,
  • chirurgię tworzowo-szczękową (jej ukończenie pozwala na wykonywanie zabiegów nie tylko stricte stomatologicznych, ale też polegających na korygowanie szczęki – pourazowe lub konieczne ze względu na toczące się procesy chorobowe typu zapalnego czy nowotworowego).

Stomatologiczne ręce

Mówi się, że pianiści czy skrzypkowie mają „muzyczne” ręce, czy predysponujące ich do dobieg technicznego wykonywania pewnych działań. Podobnie mówi się o chirurgach. A i dentyści muszą mieć spore zdolności manualne, pozwalające na precyzyjne operowanie sprzętem na ograniczonej, niewielkiej i czułej powierzchni tak, by nie popełnić błędu i nie sprawić pacjentowi niepotrzebnego bólu.

Predyspozycje osobiste dentysty

Dentyści wykonują zawód wymagający bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Oznacza to, że powinni oni dysponować dużymi umiejętnościami interpersonalnymi oraz kulturą osobistą. W gabinecie stomatologicznym olbrzymie znaczenie ma stworzenie atmosfery życzliwości i zaufania, ponieważ przeprowadzane tam zabiegi są nieprzyjemne, niekiedy towarzyszą im przykre doznania. Powinni oni potrafić zapanować nad strachem pacjenta, co ma szczególne znaczenie, jeśli pracują z dziećmi. Nawiązanie przyjaznego, ciepłego kontaktu skutkuje najczęściej tym, że pacjenci wracają do „swoich” dentystów.

Prywatna praktyka stomatologiczna

Jeśli zostają spełnione wszystkie opisane wyżej warunki, mamy do czynienia z kompetentnym lekarzem stomatologiem, który może przyjmować pacjentów – małych i dużych.

05 lutego 2017|