Implantologia stomatologiczna to dział specjalizacji medycznej zajmujący się usprawnianiem mechaniki narządu żucia (gryzienie jak wiadomo bez zębów nie jest możliwe), lecz tym samym również estetyczną odbudową uzębienia, które zostało zniszczone przez: próchnicę, urazy czy choroby dziąseł.
Zadanie implantów
Głównym zadaniem implantów jest zastąpienie ubytków w taki sposób, by pacjent nie odczuł różnicy w trakcie gryzienia, co osiąga się dzięki idealnemu odwzorowaniu zęba pierwotnego, oraz by korony implantów spełniały funkcję estetyczną – w największym stopniu upiększając uśmiech.
Implantacji podlegają zarówno izolowane ubytki po jednym zębie, jak i cała jama ustna. Zabiegi są przeprowadzane pod miejscowym znieczuleniem i są całkowicie bezbolesne. Pacjent pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem i może komunikować jakikolwiek dyskomfort.
Więcej o implantologii na stronie https://mdentica.pl/oferta-leczenia/implantologia/
Jak przebiega implantacja zębów?
Ząb składa się w dwóch podstawowych części – korzenia tkwiącego w kości szczęki i korony. Implant zastępuje część zęba znajdującą się w kości, czyli korzeń. Po usunięciu zęba implant zostaje umieszczony w świeżym ubytku dostosowanym przez lekarza do jego przyjęcia. Ma on wygląd śrubki i właściwie jest osadzany w kości, a zaraz po zabiegu przykrywany nasadką gojącą. Po takim zabiegu pacjent musi odczekać jakiś czas do wygojenia się ran, a wówczas przechodzi się do kolejnego etapu zabiegu – umiejscowienia w implancie korony zęba, która została odwzorowana na podstawie usuniętego zęba, jest więc jego idealną kopią.
Zanim rany zupełnie się wygoją pacjent otrzymuje korony tymczasowe.
Materiały stosowane w implantacji
Materiałem, z którego wykonuje się implant właściwie zawsze jest tytanu lub jego stop. Dlatego też wybór materiału stosowanego w implantacji nie obejmuje korzenia zęba (implantu). Tytan jest wysoce kompatybilny, co oznacza, że organizm nie rozpoznaje go jako ciała obcego, a tym samym dobrze się przyjmuje i nie wywołuje infekcji oraz odrzucenia, co stanowiło niegdyś duży problem.
Szeroki wybór dotyczy natomiast materiałów, które są stosowane w zastępowaniu korony zęba. Dotyczy to zarówno trwałości, jak i odcienia, które mogą być dowolnie dobierane. Wśród materiałów stosowanych w wytwarzaniu koron implantów wymienić należy:
- korony porcelanowe na ceramice – stosowane już od ponad 10 lat stanowią sprawdzony, trwały materiał, na powierzchnię porcelany nakłada się specjalne materiały zwiększające ich trwałość, np. tlenek cyrkonu,
- korony pełnoceramiczne – w 100% z porcelany, podobnie jak poprzednie w największym stopniu przypominające naturalne uzębienie, stosowane zazwyczaj na przednich zębach,
- korony mieszane (bezniklowe) – tylko część zewnętrzna wykonana jest z porcelany, pozostała jest stopem metalu,
- korony porcelanowe na złocie – lepsze od tych na metalu, lecz ustępujące koronom w pełni ceramicznym,
- korony porcelanowe na cyrkonie – estetyczne i najtrwalsze, zawierają białą bazę pod porcelaną, najdroższe spośród wymienionych.
Jako że korony są cementowane na implancie na stałe warto wspólnie ze stomatologiem zastanowić się nad ich wyborem. Bardzo często praktykuje się osadzanie koron w implantach wykonanych z różnych materiałów w zależności od umiejscowienia. Z przodu, co ze względów estetycznych jest dla większość pacjentów najważniejsze, w implantologii zaleca się zwykle korony porcelanowe, gdyż jako jedyne dają efekt przenikania światła – przezierność, co przyrównuje ich wygląd do zębów naturalnych.