Jesteśmy coraz wygodniejsi, cenimy i wybieramy rozwiązania, które dają nam codzienny komfort. Mamy też coraz większą świadomość relacji między techniką i naturą, ekologia stała się moda. Jeśli więc udaje się połączyć wygodę i bezpieczeństwo dla środowiska, mamy optymalne rozwiązania.
Dotyczy to także kwestii tak praktycznych i podstawowych jak ogrzewanie domu. Tradycyjne opalenie drewnem, węglem czy gazem zostało zdetronizowane przez nowoczesne materiały opałowe w postaci biomasy, której przykładem jest pellet. Jakich kotłów potrzebuje ten materiał i jakimi użytkowymi zaletami się odznacza – wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Czym właściwie jest pellet?
Jak już nadmieniliśmy, pellet jest rodzajem biomasy paliwowej, powstającej z trocin. Charakteryzuje go zawartość wilgoci na poziomie 8 do 12%. Do jego produkcji nie są wykorzystywane żadne sztuczne dodatki, więc jest bezpieczny dla środowiska, a popiół powstały po jego spaleniu może być wykorzystany jako nawóz.
Trzeba jednak przyznać, że ilość popiołu będzie niewielka – z 1 tony pelletu otrzymamy po spaleniu od 10-20 kg popiołu. Pellet wytwarzany jest w postaci granulek o średnicy od 6 do 8 mm oraz długości od 20 do 50 mm. Są one pakowane w stosunkowo nieduże, a więc niekłopotliwe w transporcie i przechowywaniu, worki o pojemności od 10 do 20 kg.
Wygodne w użytkowaniu właściwości kotłów na pellet
Kocioł na pellet wyposażony jest w zasobnik materiału opałowego. Już pojemność 400 l pozwoli kołowi na bezobsługową pracę nawet przez siedem dni. Nie będziemy też musieli ubrudzić sobie rąk przy uruchamianiu pieca na pellet – tego typu urządzenia rozpalane są za pomocą przycisku, który uruchamia elektryczne grzałki. To one rozpalają paliwo, uruchamiając zautomatyzowany system pracy kotła – włączając podajnik (zależnie od modelu: ślimakowy lub pneumatyczny) i wentylator, który dodatkowo poprawia przemieszczanie się spalin do komina. Kiedy fotokomórka wykryje płomienie, piec zaczyna zautomatyzowaną pracę.
Kotły na pellet i nie tylko
Na rynku odstępne są modele wyposażone w palniki z kilkoma końcówkami, pozwalającymi na wykorzystanie jako opału także biomasy innej niż pellet – na przykład: zboża czy pestek. W ten sposób możemy sobie zapewnić płynność ogrzewania niezależną od dostępności paliwa opałowego.
Wyposażenie kotłów na pellet optymalizujące ich funkcjonalność
Poszczególne modele kotłów wykorzystujących pellet jako paliwo opałowe posiadają szereg technicznych elementów, które wpływają korzystnie na ich moc. Są to:
- czujnik temperatury z zaworem wodnym – pozwala na zgaszenie płomieni, kiedy temperatura w piecu będzie zbyt wysoka;
- śluzy zabezpieczające – dzięki nim unikniemy zapalenia się zasobnika;
- dysze ceramiczne doprowadzające powietrze do palnika – odpowiadają za dopalanie gazów, które powstają w czasie spalania biomasy;
- kształtki ceramiczne – powodują dużą akumulację ciepła niezbędnego do uzyskania właściwej temperatury spalania.
Nad płynnością pracy urządzenia czuwa sterownik – reguluje temperaturę i płynność pracy pieca, współpracuje z szeregiem czujników; decyduje o nastawach mieszanki paliwa i powietrza, w wyniku czego piec na pellet osiąga możliwie wysoką efektywność wynikającą z wydłużenia pracy podajnika.
Rozwiązanie na kształt naszych czasów
Kotły na pellet zapewniają komfortowe ogrzewania domu – bez problemów logistycznych i technicznych. Przyszłość instalacji centralnego ogrzewania należy właśnie do nich.