Co wyróżnia dobrą tarcicę sosnową? – miniporadnik pomocny w trafnym wyborze

Home/Budownictwo/Tartak/Co wyróżnia dobrą tarcicę sosnową? – miniporadnik pomocny w trafnym wyborze

Tarcica sosnowa jest doskonałym materiałem budowlanym i meblarskim szczególnie wtedy, kiedy zdobędziemy ją od sprawdzonego producenta. Zyskujemy wtedy pewność, że poddano ją właściwej obróbce, suszeniu, konserwacji i magazynowaniu. Podpowiadamy, co wyróżnia ten najlepszy jakościowo surowiec, jaki można nabyć na powszechnie dostępnym rynku tartacznym, co pomoże świadomie dokonać wyboru i być w pełni usatysfakcjonowanym z zakupu.

Więcej o tarcicy sosnowej przeczytać można pod adresem

Tarcica sosnowa solidnie zabezpieczona przez sinizną

Ze względu na podatność drewna sosnowego na szkodliwe działanie grzybów i pleśni, łatwo o jego przebarwienia, co jest nie tyle istotne w przeznaczeniu budowlanym, co w meblarskim, gdzie liczy się estetyka produktów finalnych. Zapobieganie występowaniu sinic wiąże się głównie z:

  • unikaniem przechowywania surowca w okresie wiosennym i letnim,
  • magazynowaniem go w warunkach o podwyższonej wilgotności (powyżej 80%),
  • stosowaniem chemikaliów ochronnych.

Stosowanie się do tych zasad zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo zainfekowania materiału tartacznego sinicami.

Cenione właściwości drewna sosnowego

Najlepszą jakościowo tarcicę sosnową wyróżnia staranny dobór surowca, a więc wykorzystywanie w tym celu zdrowych drzew, porastających piaszczyste i nasłonecznione miejsca. Materiał, który z nich powstaje charakteryzuje się dobrą:

  • wytrzymałością mechaniczną,
  • udarnością (a więc odpornością na uderzenia na poziomie 40-70kJ/m2)
  • miękkością (umożliwiającą łatwe nadawanie dowolnej formy i kształtu) ,
  • trwałością (która przedłuża jego żywotność),
  • izolacją termiczną (w granicach 0,163 W/mK, mierzoną w poprzek włókien),
  • sprężystością.

Dzięki temu łatwo poddać go obróbce, przy zachowaniu wszelkich właściwości przekładających się na żywotność i funkcjonalność drewna.

Powszechność zastosowań

Odpowiednio zakonserwowany, poddany suszeniu i ochronie przed czynnikami niszczącymi (np. grzybami, owadami) materiał, świetnie sprawdza się:

  • przy produkcji materiałów o charakterze budowlanym (m.in. ze względu na korzystną w tym zakresie małą gęstość drewna i korzystną twardość sosny wśród gatunków iglastych),
  • w przemyśle drzewnym (do wyrobu sklejki, papieru, wełny drzewnej),
  • w meblarstwie (poprzez łatwy dobór asortymentów odpowiednich wymiarów, np. balów, listew, desek, krawędziaków czy belek, które można użyć do tworzenia zarówno niewielkich, jak i dużych gabarytowo konstrukcji).

Tarcica sosnowa dobrej jakości doskonale nadaje się do celów produkcyjnych każdego z tych obszarów, pozwalając na tworzenie trwałych i estetycznych produktów, które cieszą się dużą popularnością i zapotrzebowaniem wśród nabywców indywidualnych i przedstawicieli firm czy przedsiębiorstw, gdzie wykorzystuje się ją na dużą skalę.

Wybierając tarcicę sosnową do poważnych pod względem inwestycyjnym konstrukcji (np. budowy domów) czy produkcji przedmiotów mających posłużyć nam przez wiele długich lat (np. mebli kuchennych) warto zatem wybierać materiał najlepszej klasy od sprawdzonych producentów. Tylko wtedy zyskujemy pewność trwałości, wytrzymałości i odpowiedniej obróbki surowców, co przekłada się na efekty użytkowe i estetyczne wytworów.

30 stycznia 2017|