Najlepiej wiedzą o tym Amerykanie. Ich powiedzonko „keep smiling” być może nie weszłoby do kultury masowej, gdyby nie stomatologia. Jeszcze nie tak dawno Amerykanina od Anglika, poza akcentem, odróżniano tylko na podstawie zębów. Dzisiaj to już przeszłość.
Technologia pozwalająca uzyskać niesamowite efekty, podziwiane niegdyś tylko u gwiazd filmowych, jest już w Polsce i nie jest żadną ekskluzywną nowością. Stać na nią każdego. Wybielanie zębów stało się właściwie jednym z podstawowych i nieodzownych elementów dbania o urodę. Skłania ku temu zarówno zmiana w wyglądzie, jaką się dzięki temu zyskuje, ale też dbanie o zdrowie – wybiela się wyłącznie zdrowe zęby, zatem ten estetyczny zabieg poprzedza leczenie, jeśli jest konieczne. Wynika stąd, że piękne zęby to zdrowe zęby.
Więcej o wybielaniu zębów https://mdentica.pl/oferta-leczenia/wybielanie/
Lęk przed wizytą u stomatologa
Aczkolwiek zwyczaj „keep smiling” nie w pełni jeszcze się u nas przyjął, gdyż wielu z nas boi się dentysty. Nie żeby od razu oskarżać Marylę Rodowicz ale większość Polaków w średnim wieku pamięta, że niegdyś wizyty w gabinecie stomatologicznym bywały bolesne.
Bezwzględnie więc należy podkreślić, że dzisiaj to zamierzchła przeszłość, prehistoria. Żadne borowanie już nie boli. Postęp w świadomości i technologii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad dokonał przewrotu w leczeniu zębów. W kilka sekund możemy sprawdzić, czy ząb jest unerwiony, czy nie, możemy zdiagnozować jego nadwrażliwość, żywotność etc. Na życzenie każdy pacjent otrzymuje dzisiaj znieczulenie. Właściwie to pacjent zachowuje kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w gabinecie.
Lęk, jak to zwykle z nim bywa, jest „strachem” na wyrost. Nierzadko wpływają na niego złe doświadczenia. Dzisiaj już nikt w gabinecie stomatologicznym tych doświadczeń nie nabywa.
Leczenie zębów przed wybielaniem
Jasne jest więc, że wybielanie zębów niesie ze sobą konieczność ich wyleczenia. Tego nie trzeba wyjaśniać, białe lecz chore zęby dobrego wrażenia nie zrobią. Nie dotyczy to jednak wyłącznie wielce inwazyjnych zabiegów. Zależne jest od stanu zębów. Jednak wyleczyć je należy przed wybielaniem zawsze, gdy:
- w zębinie są ubytki, występuje próchnica,
- na zębach znajduje się kamień,
- występują choroby lub stany zapalne dziąseł, w tym powszechna paradontoza,
- w przypadku odsłoniętej zębiny,
- w przypadku kwasowej erozji szkliwa,
- a także wielu innych problemach: zgorzeli, zapaleniu miazgi zęba, ruchomości zęba, jego ułamania itd.
Wybielanie zębów tylko u stomatologa
Z powyższego wynika, że kupowanie preparatów wybielających i ich samodzielne stosowanie mija się z celem. Pomijając choroby zębów i dziąseł, już po tygodniu picia herbaty, kawy, palenia papierosów etc., tworzy się widoczna płytka, którą przed wybielaniem zębów należy usunąć. Brak wizyty u stomatologa przed domowym wybielaniem zębów sprawi, że:
- wybielanie nie będzie w pełni skuteczne, przestrzenie między zębami nie zostaną wybielone,
- na zębach pozostaną przebarwienia, a także ich powierzchnia może mieć nierówny kolor,
- dobór środków wybielających będzie przypadkowy, a można je ściśle dostosować do pożądanego efektu i odcienia zębów.
Zęby wybiela się na różne sposoby, które stomatolog dobiera zgodnie z życzeniem pacjenta lub doradza, która metoda będzie najodpowiedniejsza dla stanu uzębienia oraz barwy zębów. Zabiegi polegają m.in. na: naświetlaniu (w tym laserowym), stosowaniu nakładek wybielających (żel wraz z indywidualnie wylaną formą na zęby pacjenta) czy wysokostężonego nadtlenku wodoru.
Ponadto wybielanie zębów wymaga przed zabiegiem dokonania fachowej diagnostyki: stanu mineralizacji zębów, szczelności wypełnień (plomb), żywotności zębów, a także wykluczenia przeciwwskazań, do których należą: alergie, okres karmienia oraz ciąża.
Chociaż samodzielne wybielanie zębów może się niestety okazać stratą pieniędzy i czasu, nie to jest najważniejsze. Z wybielaniem w parze idzie leczenie i ze względu na zdrowie należy o tym pamiętać.