Akwarium Gdyńskie – historia

Home/Atrakcje turystyczne/Akwarium Gdyńskie – historia

Akwarium Gdyńskie, działające od 1971 roku, zmieniało lokalizację, a jego historia pełna była zwrotów i ważnych momentów. Stale modernizowane, o niezwykle bogatych zbiorach od wielu lat przyciąga tłumy odwiedzających. Dzięki zaangażowanym w jego rozwój osobom, stale zyskuje na znaczeniu i zawiera cenną kolekcję okazów przyrodniczych.

Od Morskiego Laboratorium Rybackiego do Akwarium

W 1921 roku powstało na Helu Morskie Laboratorium Rybackie, w obrębie którego zaczęto kolekcjonować ciekawe okazy przyrodnicze. Pod koniec lat dwudziestych było ich już kilkaset i prezentowano je na różnego typu wystawach. Zbiory, w latach trzydziestych, można było obejrzeć w tak zwanym „Muzeum Bałtyckim”, stanowiącym ówczesną atrakcję turystyczną Helu.

W 1932 roku zmieniono nazwę Morskiego Laboratorium Rybackiego na Stację Morską. Pod koniec lat trzydziestych przeniesiono ją do Gdyni. Niestety, w nowym budynku zabrakło pomieszczeń na muzeum i akwarium, gdyż wybuch II wojny światowej skutecznie uniemożliwił ich budowę. Kilka lat po wojnie w instytucie znajdowały się 3 sale muzealne i jeden pokój z akwariami.

1949 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy instytutu i ze Stacji Morskiej stał się on Morskim Instytutem Rybackim. Prawdziwe prace budowlane i montaż ciągów awaryjnych rozpoczęły się dopiero 20 lat później. Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie otwarto podczas formalnych obchodów 50-lecia Instytutu w 1971 roku.

Oficjalną nazwę Akwarium Gdyńskiego otrzymano w roku 2004, w tym samym, w którym odrestaurowano przeszkloną rotundę budynku, co umożliwiło powstanie ekspozycji pokazującej życie zwierząt i roślin funkcjonujących wśród raf koralowych.

Co obecnie proponuje Akwarium Gdyńskie?

W Akwarium Gdyńskim prezentuje się obecnie wystawy muzealne, które dotyczą głównie takich zagadnień jak:

  • oceanografia,
  • hydrobiologia,
  • słodkowodna i morska flora,
  • słodkowodna i morska fauna.
akwarium gdyńskie

Akwarium Gdyńskie

Jak podaje Wikipedia, w Akwarium Gdyńskim znajduje się 215 gatunków zwierząt wodnych z 61 rodzin, na co składa się aż 142 gatunki ryb, 58 gatunków bezkręgowców, 12 gatunków gadów i 3 gatunki płazów. Od roku 2005 Akwarium Gdyńskie posiada status ogrodu zoologicznego, a na jego terenie przedstawia się 4 główne biotopy występujące na świecie, czyli toni oceanicznej, rafy koralowej, Morza Bałtyckiego, a także gęstych tropików Amazonii.

Wszystko to rozmieszczone jest na trzech piętrach i wystawiane w 68 akwariach.

Można również odwiedzić salę z akwaterrariami i zobaczyć żyjące na styku wody i lądu zwierzęta, na przykład węże czy ryby poskoczki mułowe. Te bardziej podobne do płazów stworzenia zamieszkują słonawe wody, ale co jakiś czas wychodzą na ląd. Co ciekawe, nie rozmnażają się w niewoli i żywią się owadami, robakami oraz małymi rybami.

Edukacyjna rola Akwarium Gdyńskiego

Na pochwałę zasługuje prężnie rozwijająca się działalność edukacyjna Akwarium. W jej ramach otwarto Salę Kinowo-Konferencyjną, wyposażone w mikroskopy i sprzęt komputerowy laboratoria do prowadzenia zajęć. Od 2007 roku można korzystać z niezwykle interesującej Sali Mokrej, gdzie dotyka się ryb wkładając dłonie do akwarium. Centrum Edukacji zaprasza najmłodszych do Sali Przedszkolnej. Można pobawić się tam licznymi pluszakami przedstawiającymi morskie zwierzęta.

Akwarium Gdyńskie realizuje również projekty unijne, wykorzystując szansę na poszerzanie swojej oferty i modernizację budynków oraz sprzętu. Dzięki licznym planszom i dioramom, a także prowadzonym programom edukacyjnym, Akwarium Gdyńskie jest nie tylko miejscem kolekcji fauny i flory, ale pełni ważną rolę badawczą i ogólnoedukacyjną.

12 grudnia 2016|