Strzelce Opolskie zawdzięczają swoją nazwę, jeszcze jako osada, strzelcom-łowcom książęcym, którzy w tej okolicy lubili urządzać polowania. Choć co do dokładnej daty powstania miasta źródła nie są zgodne, z całą pewnością istnieje już ponad sześćset lat. Wielokrotnie zmieniało właścicieli, przez pewien czas należąc nawet do Niemiec. Chociaż niewielkie, miasto to posiada aż 23 zabytki. W Strzelcach Opolskich zabytkowy jest także Plac Myśliwca przed Ratuszem.
Więcej o Placu Myśliwca przed Ratuszem – Rynek w Strzelcach Opolskich
Plac myśliwca przed Ratuszem to centralnie położony teren stanowiący Rynek Strzelec Opolskich. Jego atrakcje turystyczne stanowią:
- Ratusz,
- wieża,
- pomnik myśliwego,
- pomnik poświęcony ofiarom wojen i przemocy.
Budynek, gdzie obecnie mieści się Ratusz, powstał w pierwszej połowie XIX wieku, a jego projektantem był architekt Roch. Pierwszy ratusz jednak postawiono dużo wcześniej, bo już w roku 1581, zapiski na jego temat pojawiły się w urbarzu miejskim. Ratusz spłonął jednak w pożarze, który wybuchł w 1754 roku. Odbudowano go w roku 1758 i nadal stanowił siedzibę władz miejskich. W XVII i XVIII wieku, zaraz obok ratusza znajdowała się stacja dla dyliżansów pocztowych.
W 1826 roku ponownie wybuchł pożar, a ratusz znacznie ucierpiał. Dzieła dokończył ogień podczas kolejnego pożaru rok później – ratusz spłonął doszczętnie.
Obecny budynek postawiono w latach 1844-1846.
Ratusz, budowla neorenesansowa, posiada wybudowaną na starych fundamentach wieżę, nakrytą klasycystyczno-neogotyckim hełmem, która znajduje się na samym środku rynku.
Pomniki na Placu Myśliwskim w Strzelcah Opolskich
Przed ratuszem znajduje się pomnik poświęcony ofiarom wojen i przemocy, nazywany również „Śląską Pietą”, który w przejmujący sposób symbolizuje tragedię i przemoc wojny. Na ścianie frontowej cokołu umieszczono napis: OFIAROM WOJEN I PRZEMOCY, pod którym widnieje wizerunek orła. Na pozostałych ścianach cokołu, ten sam napis przetłumaczono na język angielski, rosyjski i niemiecki. Oficjalna odsłona odbyła się 8 maja 2005 roku. Autorem i wykonawcą pomnika jest Stanisław Pietrus, a fundatorem jeden z lokalnych przedsiębiorców – Karol Cebula. Wcześniej w tym samym miejscu do 1991 roku stał pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej.
Pomnik strzelca to jednocześnie fontanna zbudowana w 1929 roku na bazie projektu Theodora Kalide. Przedstawia myśliwego, czym nawiązuje bezpośrednio do nazwy miasta. Tereny te, w czasach średniowiecza były bardzo bogate w zwierzynę łowną, dlatego też często urządzano tam polowania. Mięso trafiało na książęcy dwór, a sam książę często uświetniał swoją obecnością łowy. Najprawdopodobniej tam, gdzie teraz mieszczą się ruiny zamku, kilka stuleci temu znajdował się myśliwski dworek.
Wykonana ze spiżu figura postawiona na cokole góruje nad otaczającą ją fontanną i wkomponowaną w nią roślinnością. Całość nie ucierpiała podczas wojny i cieszy się popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów.
Ciekawe zabytki poza Placem Myśliwca w Strzelcach Opolskich
Oprócz tych zgromadzonych na Placu Myśliwca, Strzelce Opolskie dysponują dużą liczbą innych zabytków, do których należą kościoły i kapliczki, piętnastowieczna baszta, stary dworzec kolejowy, Grota Lurdzka , cmentarz żydowski i wiele pomników.
Oprócz historycznych budowli czy ruin zamku, w Strzelcach Opolskich znajduje się wiele terenów zielonych. Do odpoczynku posłużyć może Park Strzelecki, liczący sobie aż 62 hektary, którego historia sięga XIX wieku. Rośnie w nim wiele unikatowych, zabytkowych drzew, takich jak srebrny klon, czerwony buk, tulipanowce, miłorząb. Można tam też zobaczyć zachowany domek myśliwski.