Za czasów świetności dachówek ceramicznych odnowa dachu ograniczała się zazwyczaj do usuwania z niego mchu raz na kilka lat. Malowanie dachów zyskało na popularności wraz z pojawieniem się blachodachówek. Wtedy też okazało się, że wygląd domu można radykalnie odmieniać przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych.
Materiał a farba
Obecnie malowanie dachów jest na tyle rozpowszechnione, że producenci farb prześcigają się co rusz w tworzeniu nowych mieszanek i odcieni. Powierzchnie nadające się do odnawiania obejmują wspomnianą już blachodachówkę dowolnego kształtu, blachę (trapezową, płaską, falistą, aluminiową, powlekaną), dachówkę ceramiczną i betonową, gont drewniany i papowy, a nawet eternit. Wybór konkretnej farby jest oczywiście uzależniony od specyfiki danej powierzchni. Niezależnie jednak od materiału, z którego zostało wykonane pokrycie dachowe, paleta dostępnych barw z pewnością usatysfakcjonuje nawet najbardziej wybredne gusta. Mamy więc do dyspozycji kolory klasyczne, typu brąz czekoladowy lub czerwień ceglasta, oraz wyzywające, jak zielony miętowy czy niebieski goryczkowy.
Przygotowanie dachu
Zanim osiągniemy etap nabywania konkretnej farby, czeka nas kilka mniej przyjemnych formalności. Malowanie dachu powinno być bowiem poprzedzone oględzinami całej powierzchni pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Kolejno następuje mycie dachu pod ciśnieniem, wykluczenie wad powstałych w trakcie eksploatacji oraz uszczelnienie.
Dla dachów blaszanych reperacje wiążą się głównie z usuwaniem i zabezpieczaniem ognisk korozji – rzadziej z wymianą całych elementów. Dachy ceramiczne oraz betonowe są pod tym względem bardziej kłopotliwe, gdyż uszkodzenia dachówek stanowią dość częste zjawisko. Dachy kryte gontem, z racji ograniczonej trwałości zastosowanych materiałów, są szczególnie podatne na szkody mechaniczne. Zaniedbane dachy drewniane cechują się również niską odpornością na osiadanie mchu czy przenikanie pleśni, dlatego w ich przypadku proces przygotowań do malowania może się proporcjonalnie wydłużyć.
Malowanie dachu – część właściwa
Obecnie większość firm świadczących usługi malowania dachów ucieka się do stosowania metody natryskowej. Wykorzystanie tzw. agregatu aerodynamicznego, który nadaje farbie formę aerozolu, pozwala maksymalnie skrócić czas pokrywania całej powierzchni dachowej. Jednocześnie zapewnia też precyzję, wypełnienie trudno dostępnych przestrzeni i załamań, oraz wykluczenie ryzyka powstania zacieków.
W trakcie malowania dachów usługodawcy korzystają zazwyczaj ze zwyżek, ponieważ są one najwygodniejsze w użyciu, a zarazem najbezpieczniejsze. Kiedy jednak dostęp do dachu jest utrudniony lub jego wielospadowa architektura uniemożliwia zastosowanie podnośników koszowych, do głosu dochodzą również techniki alpinistyczne. Użycie lin oznacza niemal pełną swobodę działania w trakcie malowania dachu, niezależną od kąta nachylenia krytej powierzchni czy ilości elementów konstrukcyjnych, które trzeba omijać.
Przy słonecznej pogodzie malowanie dachu domu jednorodzinnego średniej wielkości to zwykle kwestia około dwóch dni. Zważywszy na tempo oraz umiarkowaną cenę prac, przy okazji odświeżania dachu warto pomyśleć również o innych pracach budowlanych, które w istotny sposób wpływają na wygląd domu. Mycie i malowanie rynien czy mycie elewacji to najpopularniejsze przykłady z szerokiego spektrum usług budowlanych, realizowanych w trybie błyskawicznym, przy zachowaniu niskich kosztów inwestycji. Podobnie jak malowanie dachów, służą one nie tylko efektom wizualnym, ale także względom praktycznym ze względu na powiązane zabiegi konserwacyjne.