Główne usterki, które wskazują, że już czas na remont dachu

Home/Budownictwo/Usługi budowlane/Główne usterki, które wskazują, że już czas na remont dachu

Nowo wybudowany dom z kolorowym, błyszczącym dachem z pewnością pięknie prezentuje się na tle otoczenia. Jeśli jeszcze dom otacza elegancko zagospodarowany ogród, to posesja przykuwa oczy przechodniów.

Zużycie się elementów poszycia dachu

Niestety, czas bywa nieubłagany i każdy obiekt budowlany z biegiem lat traci na wizerunku i właściwościach, przez co staje się mniej atrakcyjny oraz gorzej funkcjonalny. Nie inaczej dzieje się tak również w przypadku dachu budynku, który z powodu bezpośredniego wystawienia na niekorzystne czynniki atmosferyczne, po kilku latach użytkowania wymaga remontu, a w ostateczności wymiany całości czy też jego części. Jest to konieczna czynność, ponieważ stan dachu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkujących dom ludzi i zwierząt, dlatego – w razie stwierdzenia jego usterek, naprawa lub wymiana dachu jest dla właściciela budynku priorytetem.

Ponieważ dachy najczęściej znajdują się poza zasięgiem naszego wzroku, nie jest łatwo zauważyć drobne usterki; zupełnie inaczej sprawa się przedstawia, gdy mankamenty poszycia dachowego stają się widoczne w momencie przeciekania dachu lub odpadania pojedynczych dachówek czy gontów. W takiej sytuacji należy natychmiast przystąpić do oględzin całej powierzchni dachu w celu oceny rozmiaru uszkodzeń, zużycia się materiału poszycia, a także, czy więźba dachowa nie uległa procesowi korozji.

Remont czy wymiana?

W zależności od rozmiarów szkody, dach można wyremontować lub całkowicie wymienić. Ocenę należy powierzyć fachowcom, którzy dokładnie sprawdzą stopień zniszczenia dachu i zaproponują odpowiednie rozwiązanie tego problemu.

Zasadniczo, remont dachu przeprowadza się w przypadku zastosowania jako poszycia arkuszy papy, która nie wymaga specjalnego nakładu pracy przy jej montowaniu, a także specjalnych dodatkowych środków – w tym przypadku wymieniane są uszkodzone fragmenty, a krawędzie nowych arkuszy mocowane są do wcześniejszych.
Dachówki ceramiczne lub betonowe to także elementy, które można wymienić na nowe, bez potrzeby wymiany całego dachu. Uszkodzone poszczególne dachówki zastępowane są przez nowe, o takim samym kolorycie. Jednak w momencie, gdy konieczna jest wymiana materiału izolującego, montowanego tuż pod dachem, zdjęcie całego dachu i wymiana na nowe poszycie jest niezbędne, podobnie jak w przypadku zastosowania blacho-dachówek lub gontów bitumicznych.

12 maja 2021|