Dobór materaca do łóżka

Home/Budownictwo/Meble/Dobór materaca do łóżka

Poza subiektywnymi preferencjami dotyczącymi komfortu snu przy zakupie materacy należy zwrócić uwagę na ramę łóżka i stelaż. Dowiedz się, na jakie cechy tych elementów sypialni zwrócić uwagę, aby zakupiony materac służył Ci dłużej i w sposób zapewniający wygodę.

Warto zacząć od uwagi, że nie jest wskazane, aby materace były ułożone bezpośrednio na podłodze. Nie dla wszystkich jest to oczywiste, a takie podejście uniemożliwia właściwą wentylację materacy i przyspiesza rozwój mikroorganizmów szkodliwych dla naszego zdrowia. Zbierająca się przy tej okazji wilgoć w krótkim czasie prowadzi do deformacji i zużycia materacy.

Materace a stelaż i łóżko – podstawowe wskazówki

Jeśli już dysponujesz gotową ramą łóżka, pamiętaj, by ją odpowiednio z wymiarować. Klienci często popełniają tu błędy, przez co skraca się żywotność materaca i obniża komfort nocnego wypoczynku. Podstawowa sprawa przy poprawnym pomiarze ramy łóżka, to uwzględnienie jej wewnętrznej szerokości i długości. Z kolei pomiar wysokości ścian bocznych ramy należy rozpocząć od poziomu wysokości stelaża. Warto pamiętać o tych wskazówkach także dlatego, że podane przez producentów wymiary łóżka opierają się na innych wytycznych i potrafią się różnić od tych rzeczywistych.

W przypadku stelaża ważna jest liczba listewek i ich elastyczność, dzięki czemu materace zapewniają właściwe podparcie naszemu ciału. Do elastycznych stelaży nie zaliczają się drewniane listewki, o czym nie każdy wie.

Cechy dobrego stelaża:

  • elastyczność – listwy poprzeczne delikatnie się odkształcają i dopasowują do kształtu materacy,
  • regulacja parametrów (twardości, wysokości, kąta wychylenia w części podpierającej głowę i nogi). Pod tym względem dostępne są materace regulowane mechanicznie lub elektrycznie.
  • odległość między listewkami – to wymóg odnoszący się głównie do drewnianych stelaży, gdzie odstępy powinny być mniejsze niż 5 cm.

Więcej o materacach można dowiedzieć się ze strony dystrybutora Neolux.

Skutki niewłaściwie dobranego łóżka i stelaża

W przypadku, gdy materac nie jest dopasowany parametrami do łóżka i stelaża ryzykujemy niewłaściwą postawę kręgosłupa podczas snu oraz problemy zdrowotne. Dzieje się tak w wyniku wpływu łóżka na sam materac.

Zagrożenia dla materacy wynikające z niewłaściwego łóżka lub stelaża:

  • deformacja materaca, a tym samym obniżenie komfortu snu,
  • przy materacu większym niż rama łóżka jego dopasowanie polega na wciskaniu, które również kończy się odkształceniem materaca,
  • brak właściwego stelaża utrudnia wentylację materaca i przyczynia się do jego szybszego zużycia. Rozwiązaniem niepolecanym jest tzw. stelaż szczebelkowy (zwijany na taśmie), który jedynie usztywnia materac w przeciwieństwie do stelaży ze sprężynującymi listwami, które reagują na ruch materaca.

Za komfort snu odpowiada współpraca łóżka i materaca. W zależności od tego, które z nich kupujemy, trzeba mieć w pamięci też drugi element sypialni. Dobrej jakości łóżko nie spełni swojej roli, jeśli materac sam w sobie nie zapewni właściwej cyrkulacji powietrza. Ponadto wspomniana współpraca gwarantuje materacom, że dłużej będą nam służyć, a naszemu ciału zapewnią właściwe podparcie.

Polecamy również artykuł „Optymalne wymiary materacy”

25 maja 2017|