Czy materac powinien być twardy?

Home/Budownictwo/Meble/Czy materac powinien być twardy?

W świadomości wielu osób pokutuje wciąż przekonanie, że najlepsze materace to twarde materace. Specjaliści ostrzegają, że każdy z nas postrzega tę kwestię inaczej. Dowiedz się, czy należysz do osób, które powinny wybrać model klasyfikowany jako twardy czy też raczej najbezpieczniej będzie go unikać.

Jak ocenić twardość materacy?

Podstawowy problem przy zakupie materacy wiąże się z oceną właśnie ich twardości. Nie istnieje bowiem coś takiego jak jeden uniwersalny model, który można określić jako twardy. W praktyce jest to kwestia indywidualnej oceny. Materac, który dla kobiety o wadze 60 kg będzie odczuwalny jako twardy, dla mężczyzny o masie 100 kg będzie zdecydowanie zbyt miękki. Jest to jedna z problematycznych kwestii przy doborze materacy dla par.

Niektórzy producenci stosują wobec materacy oznaczenia twardości, gdzie:

  • H1 uznawany jest za miękki i polecany dla osób o wadze do 60 kg,
  • H2 określany jako średnio twardy, gdzie obowiązuje przedział wagowy 60-80 kg,
  • H3 polecany dla użytkowników o masie między 80 kg i 110 kg,
  • H4 to propozycja najtwardszych materacy dla osób, których masa przekracza 110 kg.

Nowoczesne materace posiadają dodatkowo podział na strefy twardości (w liczbie 3, 5 lub 7), co oznacza, że dla poszczególnych partii ciała przewidziane są różne stopnie twardości. Zapewnia to lepsze dopasowanie do ciała śpiącej osoby.

Waga jest ważnym wyznacznikiem przy ocenie stopnia twardości materacy, jednak w praktyce decydują własne odczucia. Z tego względu specjaliści polecają, by kupować materace osobiście i podczas wizyty w sklepie wypróbować go czyli po prostu położyć się na nim na kilka minut. Niektórzy się krępują takim testowaniem, ale jest to właściwie jedyny sposób, by znaleźć odpowiedni materac, a też nie zawsze mamy gwarancję, że już po zakupie odczucia te się potwierdzą.

Więcej o twardych materacach pod adresem https://neolux.com.pl/materace/twarde/

Jak dobrać odpowiednią twardość materacy?

  • do wagi – nie mogą się zapadać i powinny pozwalać na swobodną zmianę pozycji (łatwo to ocenisz kładąc się na wznak i wkładając rękę pod plecy. Przy zbyt twardym materacu przyjdzie to zbyt łatwo, przy zbyt miękkim będzie z kolei zbyt trudne),
  • pozycji preferowanej podczas snu – w pozycji na boku kręgosłup powinien mieć linię prostą, zaś w pozycji na wznak (lub na brzuchu) powinien przyjąć kształt litery „S”,
  • przy wyborze materacy dla par, gdzie każda z osób ma inne potrzeby, zaleca się zastosowanie dwóch indywidualnie dobranych materacy o różnym stopniu twardości, ale tej samej wysokości.

Więcej praktycznych porad o materacach na blogu neolux.com.pl/blog

O twardości materacy decyduje ich wypełnienie. Do twardszych zalicza się materace kieszeniowe, z kolei za szczególnie miękkie uważane są materace z pianki termoelastycznej. Nowocześni producenci stosują też połączenie kilku warstw różnego rodzaju wypełnień, dzięki czemu materace zyskują odpowiednią grubość. Tu znów jednak nie ma jednej zasady i decydujące powinny być odczucia użytkownika.

Jak widać, twardość materacy pozostaje kwestią względną, niemniej nie jest dobrym pomysłem stosowanie modeli twardszych niż na to wskazuje test materaca. Przestrzeganie podstawowych zasad, mających pomóc określić optymalny stopień twardości, ułatwi nam zakup i pozwoli cieszyć się udanym wypoczynkiem.

25 maja 2017|