Co warto wiedzieć o odśnieżaniu płaskiego dachu? Praktyczne porady

Home/Budownictwo/Usługi budowlane/Co warto wiedzieć o odśnieżaniu płaskiego dachu? Praktyczne porady

Odśnieżanie dachu jest niezwykle ważne. To czynność której nie należy zaniedbywać, zarówno ze względu na normy, które zostały uregulowane w prawie budowlanym, jak i z racji bezpieczeństwa mieszkańców różnego typu budynków, jak i przechodzących obok nich osób. Zagrożeniem mogą być bowiem sople lodu zwisające z brzegów dachów oraz rynien, ale też kawałki zamarzniętego śniegu, który może spaść bezpośrednio z dachu. Śnieg bowiem tylko z pozoru bywa lekkim puchem, jego gruba częściowo rozpuszczona warstwa jest niezwykle ciężka, dlatego jeżeli spadnie z dachu, może zagrażać przechodniom.

Firmy zajmujące się odśnieżaniem

Odśnieżanie to obowiązek, który nie wszystkim może sprawiać przyjemność, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni, jak też miejsc typu dachy warto je zlecić profesjonalnym firmom. Ich pracownicy mają duże doświadczenie w tej dziedzinie, dlatego wykonywane nich usługi wiążą się z gwarancją bezpieczeństwa oraz dbaniem o stan czyszczonych powierzchni.

Wiele firm ma w swojej ofercie dodatkowo usługi związane nie tylko z odśnieżaniem – tak więc profesjonalna firma zajmująca się pracami na wysokościach zająć się może w odpowiednim czasie również myciem okien, znajdujących się na najwyższych piętrach, piaskowaniem, malowaniem dachów, ale także wycinką drzew oraz innymi pracami, których nie jesteśmy w stanie lub nie chcemy wykonywać samodzielnie. Długofalowa współpraca może przynieść większe korzyści niż jednorazowe zlecenie.

Co warto wiedzieć o odśnieżaniu płaskiego dachu

Z odśnieżaniem płaskiego dachu wiąże się kilka praktycznych porad, o których nie należy zapominać.

Budynkami wymagającymi regularnego odśnieżania płaskich dachów są nie tylko domy, lecz także różnego typu hale, supermarkety. Ze względu na dużą ilość osób, która znajduje się tam każdego dnia, dbanie o warunki bezpieczeństwa jest szczególnie istotne. Od kilku lat przepisy wiążące się między innymi właśnie z odśnieżaniem dachów, uległy znacznemu zaostrzeniu.

Kolejną informacją, którą warto znać jest prosta reguła – im młodszy jest budynek, tym bardziej wytrzymały jest jego dach. Wiąże się to z materiałem, z którego została wykonana powierzchnia dachu. Na przykład konstrukcja żelbetowa jest dużo trwalsza od tej wykonanej ze stali. To ważna cecha zwłaszcza, jeżeli chodzi o konstruowanie hal oraz innych dużych pomieszczeń.

Niezwykle istotny jest też ciężar pokrywy śnieżnej. Jest on zróżnicowany w zależności od pogody i poziomu wilgoci. Warto wiedzieć, że mokry śnieg bywa nawet do czterech razy cięższy od suchego świeżego puchu. Jeżeli śnieg długo pozostaje na dachu, może stać się zlodowaciały, a wówczas jego ciężar wzrasta nawet kilkukrotnie.

Równie ważną kwestią jest lód powstający na dachu – równie niebezpieczny jak zalegające długo warstwy śniegu. Ponadto ciężar lodu znacznie przewyższa swoim ciężarem nawet wagę zmrożonego śniegu.

Przy odśnieżaniu dachu warto zachować właściwą kolejność, zarówno po to, by dach został odśnieżony dokładnie, jak i po to, aby nie uszkodzić jego izolacji. Najpierw, należy odśnieżyć mniejsze części dachu takie jak niewielkie daszki oraz niższe elementy, a dopiero później odśnieżana ma być główna część zadaszenia. Inną zasadą, o której nie należy zapominać podczas odśnieżania dachu jest, by usuwany śnieg nie był umieszczany tylko w jednej części powierzchni – nierównomiernie rozmieszczony może niewłaściwie obciążyć dach, a w konsekwencji osłabić jego konstrukcję.

Profesjonalne odśnieżanie z profesjonalnej firmy

Podsumowując, odśnieżanie płaskiego dachu wiąże się z kilkoma istotnymi zasadami. Tę czynność zlecić profesjonalnym firmom, aby zaoszczędzić czas, zadbać o bezpieczeństwo oraz mieć pewność solidnie wykonanej usługi. Taka pomoc może okazać się niezastąpiona.

03 lutego 2017|