Miałeś wypadek? Wypożyczalnia aut służy pomocą!

Home/Motoryzacja/Wypożyczalnie/Miałeś wypadek? Wypożyczalnia aut służy pomocą!

Kolizja drogowa wcale nie musi oznaczać rozbratu z kierownicą na dłuższy okres. Ubezpieczyciele mają przecież obowiązek rekompensaty nie tylko kosztów naprawy, ale i wynajmu auta zastępczego, pochodzącego przykładowo z wypożyczalni samochodów. W jaki sposób ubiegać się więc o swoje prawa?

Kwestie formalne

Jeśli w wyniku kolizji z cudzej winy nasz pojazd przestał być zdatny do użytku, działamy analogicznie jak w przypadku każdej poważnej stłuczki. W pierwszej kolejności uzyskujemy zatem oświadczenie sprawcy opisujące zaistniałą sytuację (zamiennie można oczywiście prosić o pomoc policję). Dodatkowo wynotowujemy numer jego polisy ubezpieczeniowej, na podstawie którego będziemy mogli się ubiegać o przyznanie auta zastępczego.

Warto przy okazji zaznaczyć, że jeśli sprawca kolizji nie dysponuje ważnym ubezpieczeniem OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia, nie jesteśmy bynajmniej na straconej pozycji. W takiej sytuacji naprawa szkody zostanie pokryta z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, za pośrednictwem wystawcy naszej własnej polisy.

Wynajem samochodów a litera prawa

Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku roszczenia wobec ubezpieczyciela sprawcy. Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych obsługuje procesy odszkodowawcze online, co jest niezwykle wygodne i znacząco wpływa na czas rozpatrywania wniosków, dlatego sugerujemy wybrać właśnie tę formułę. Uzupełniając dokumentację, zaznaczamy, że z powodu niesprawności własnego samochodu, domagamy się przyznania samochodu zastępczego z wybranej przez nas wypożyczalni aut.

Choć w myśl uchwały Sądu Najwyższego 17.11.2011 r., rekompensata kosztów z tytułu użytkowania pojazdu zastępczego należy nam się w zasadzie z urzędu, warto wskazać ubezpieczycielowi jej zasadność, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Powody, dla których potrzebujemy samochodu zastępczego to tzw. oczywiste oczywistości: obowiązki zawodowe, dowóz członków rodziny do szkoły lub do miejsca pracy etc. Nawet jeśli dysponujemy drugim samochodem, użytkowanym przez innego członka rodziny, ubezpieczyciel nie powinien odrzucić naszego wniosku, o ile wykażemy brak możliwości jego wspólnego wykorzystywania w okresie niesprawności pierwszego pojazdu.

Auto zastępcze – jakie i gdzie?

Co do zasady, wynajęty samochód powinien być porównywalnej klasy do naszego prywatnego środka lokomocji. Nie możemy więc pozwolić sobie na wypożyczenie auta segmentu D, jeżeli jeździmy samochodem kompaktowym, bo wówczas ubezpieczyciel odmówi najprawdopodobniej pokrycia kosztów. Jaka natomiast wypożyczalnia aut będzie spełniała ustawowe kryteria? Wg przywołanej uchwały SN, każda, która oferuje ceny typowe lokalnemu rynkowi. Stąd przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokonać rozpoznania wśród miejscowych oferentów, by i na tym polu ubezpieczyciel niczym nas nie zaskoczył.

Jeśli szkoda dokonana na naszym samochodzie ma charakter częściowy, tzn. nie eliminujący możliwości naprawy, wówczas przywilej posługiwania się pojazdem zastępczym będzie nam przysługiwał do momentu zakończenia naprawy. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, która będzie prowadziła do kasacji samochodu, prawo użytkowania auta z wypożyczalni może obowiązywać aż do chwili nabycia przez nas nowego pojazdu.

Nie jesteś sam

Często floty towarzystw ubezpieczeniowych, podobnie zresztą jak floty warsztatów, są mocno nadwątlone w wyniku wzmożonej eksploatacji. Jeszcze częściej dochodzi do sytuacji, gdy ubezpieczyciele zasłaniają się chwilowym brakiem dostępnych pojazdów. Dlatego warto już na samym wstępie zwrócić się do wypożyczalni samochodowej, która nie tylko zapewni nam pojazd w dobrej kondycji technicznej, ale także pomoże w dopięciu wszystkich formalności na ostatni guzik. Firmy takie jak WRC Cars z Białegostoku oferują w końcu nie tylko wynajem aut w korzystnej cenie, ale także reprezentację klientów przed towarzystwami ubezpieczeniowymi.

23 stycznia 2017|