Jak dopasować auto z wypożyczalni do potrzeb?

Home/Motoryzacja/Wypożyczalnie/Jak dopasować auto z wypożyczalni do potrzeb?

Oferty wypożyczalni samochodowych potrafią wprawić w konsternację. Mamy przecież do wyboru prawdziwe gratki: od BMW z serii M, poprzez SUV-y z napędem 4×4, aż po ekskluzywne limuzyny rodem z amerykańskich filmów. Najpierw powinniśmy się jednak zastanowić nad zastosowaniem, a dopiero później decydować na prawdziwe krążowniki szos.

Fachowe wsparcie

Jeśli chodzi o dobór wynajmowanych samochodów, trudno o lepsze porady niż te przekazywane przez specjalistów branży motoryzacyjnej. Pracownicy wypożyczalni pojazdów WrcCars Białystok, przede wszystkim radzą nie kierować się emocjami. Choć auta od zawsze stanowiły przedmiot ekscytacji, dobór konkretnego modelu powinien być w pierwszej kolejności decyzją rozumu – dopiero później serca.

Wielkość samochodu

Na samym początku rozważmy gabaryty. Jeśli potrzebujemy samochodu do samotnych miejskich przejażdżek, z pewnością wystarczy nam oszczędne auto pokroju Opla Corsy czy nawet Skody Citigo. Dla trzyosobowej rodziny idealny zdaje się być samochód kompaktowy, jak choćby Toyota Auris. Łączy on w sobie zarówno komfort, jak i ekonomię.

Jeśli chcemy zaznać nieco więcej wygody, na dłuższe trasy zdecydujmy się wynająć auto klasy D, takie jak Opel Insignia czy Ford Mondeo. Ilość miejsca w środku oraz pojemny bagażnik pozwolą na odbycie wygodnej podróży wakacyjnej nawet czterem osobom. Na analogiczny komfort możemy liczyć w przypadku SUV-ów mierzących powyżej 4,5 m długości (np. Toyota RAV4) lub samochodów stricte rodzinnych (np. Opel Zafira).

Ekonomia

W powyższej kategorii prym wiodą samochody wyposażone w instalacje LPG. Na drugim miejscu stoją auta z napędem hybrydowym, jednak nieczęsto można je spotkać w wypożyczalniach samochodowych. Trzecie miejsce to silniki diesla – tutaj będziemy mogli mówić o ekonomii dopiero na większych dystansach, ponieważ nagrzewają się one znacznie dłużej niż silniki benzynowe. Te ostatnie, wprawdzie najmniej ekonomiczne, mogą się jednak poszczycić najlepszymi osiągami, więc jeśli zależy nam na dynamicznej jeździe, będą one dla nas idealnym wyborem (mowa zwłaszcza o jednostkach doposażonych o turbiny).

Wyposażenie

Wynajem aut ze skromnym wyposażeniem nie przyczyni się do szczególnych oszczędności, a jednocześnie może znacząco utrudnić nam życie. Rezygnacja z przykładowej klimatyzacji w okresie letnim czy z napędu 4×4 dla samochodów użytkowanych w trudnym terenie to ryzykowne posunięcie.

Chcąc dodatkowo uprzyjemnić sobie czas spędzony w trasie, warto zdecydować się na pojazd ze skrzynią automatyczną, która doskonale sprawdza się w warunkach miejskich. Podgrzewane fotele, lusterka i przednia szyba to z kolei idealne rozwiązanie na warunki zimowe. Jeśli natomiast zamierzamy odbywać podróże w nieznane, szukajmy samochodów z nawigacją GPS. Korzystanie z nich jest znacznie wygodniejsze niż bazowanie na aplikacjach smartfonowych.

Wynajem samochodów zgodny z głosem serca

Niewielu stać na luksus porzucenia pragmatycznych względów, ale jeśli już istnieje taka możliwość, grzechem byłoby nie skorzystać. Niemal każda większa wypożyczalnia samochodów ma w swojej ofercie prawdziwe gratki dla fanów motoryzacji: samochody o sportowym temperamencie (np. Seat Leon Cupra), pick-upy do zadań specjalnych (np. Dodge RAM) bądź komfortowe limuzyny (np. Mercedes klasy S). Wynajęcie auta zupełnie odbiegającego od charakterystyki pojazdu użytkowanego na co dzień z całą pewnością stanowi ciekawą odskocznię od przeciętności. W przypadku krótkoterminowego wynajmu koszty nie muszą być przytłaczające, dlatego warto rozważyć zrobienie sobie podobnego prezentu.