Budynek Urzędu Marszałkowskiego – Toruń

Home/Atrakcje turystyczne/Budynek Urzędu Marszałkowskiego – Toruń

Nazywany małym Krakowem lub Krakowem północy, założony już w X wieku, będący ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO Toruń słynie nie tylko z tego, że jest miejscem urodzenia Mikołaja Kopernika i produkcji słodkich lukrowanych pierników, ale też z niepowtarzalnej atmosfery, na którą wpływa między innymi architektura miasta i jego ciekawe zabytki. Wśród nich jest i budynek Urzędu Marszałkowskiego.

Niezwykły budynek Urzędu Marszałkowskiego

Rozległy budynek Urzędu Marszałkowskiego, zbudowany w modernistycznym stylu, znajduje się w samym centrum Torunia zaraz obok Zespołu Staromiejskiego i w bardzo bliskim sąsiedztwie z Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Główne wejście oraz część reprezentacyjna gmachu znajduje się po północno-zachodniej stronie Teatralnego placu, a jego boczne skrzydła ciągną się ulicami: Wały Generała Sikorskiego i aleja Solidarności.

Twórcą projektu był Franciszek Krzywda-Polkowski i według jego wskazówek – w latach 1927–1932 – powstał ten niezwykły budynek. Jego budowa była bardzo kosztowna, okazała się wręcz największą inwestycją tego typu, związaną z budowlami użyteczności publicznej w okresie międzywojennym w Toruniu.

Pierwotnie przeznaczony na siedzibę Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, z powodów politycznych stał się siedzibą przeniesionej z Gdańska Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych i był nią aż do 1999 roku.

W skrzydle zachodnim gmachu w latach 1965–2009 znajdował się Wydział Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na przestrzeni lat budynek wykorzystywany był przez liczne instytucje państwowe zarówno szczebla miejskiego, jak i wojewódzkiego. Do najważniejszych należą Urząd Wojewódzki województwa toruńskiego i obecnie, od roku 1999, Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego oraz Miejska Rada Narodowa.

Remonty i przebudowy Urzędu

Aż do lat dziewięćdziesiątych gmach nie był rozbudowywany ani poważnie remontowany. Choć kilkanaście lat wcześniej odnowiono frontową elewację, prawdziwą rozbudowę rozpoczęto w roku 2007, kiedy to wyremontowano salę sesyjną, gabinet marszałka, a także inne pomieszczenia biurowe. Kilka lat później wymienione zostały okna i odnowiona cała elewacja frontu budynku.

Plac przed urzędem przebudowano w roku 2012 i umieszczono na nim nowoczesną fontannę. Planowana jest dalsza rozbudowa budynku z zachowaniem dotychczasowego stylu.

Na placu Teatralnym znajduje się również wykonany z brązu dwumetrowy pomnik ostatniego wojewody pomorskiego, pierwszego prezydenta RP na uchodźstwie, Władysława Raczkiewicza. Przedstawiony w pozycji pionowej, opierający się o cokół, nie stojący na nim, według zamysłu projektodawcy ma oddawać swój charakter i postawę, jaką kierował się w życiu i polityce.

Niedaleko od Urzędu Marszałkowskiego znajduje się również Tablica i ławeczka upamiętniająca obywateli Torunia, którzy w maju 1982 roku oddali życie za Solidarność.

Dach Urzędu Marszałkowskiego pasieką Torunia

Do ciekawostek należy fakt, że od maja 2016 na dachu Urzędu Marszałkowskiego funkcjonuje 5 pszczelich rodzin. Regionalny Związek pszczelarzy w Toruniu sprawuje opiekę nad tą nietypową i jedyną taką w tym mieście pasieką.

Gmach Urzędu Marszałkowskiego jest wizytówką miasta i budynkiem nie tylko będącym ciekawym zabytkiem, ale pełni on również ważną rolę administracyjną stanowiąc centrum politycznych, społecznych i finansowych decyzji dotyczących miasta Torunia. Warto dodać, że zadbano również o to, by osoby niepełnosprawne miały łatwy dostęp do urzędu poprzez usunięcie barier architektonicznych z placu Teatralnego, a także na terenie budynku.

13 grudnia 2016|